Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşte İsmail Gülle’nin karnesi

21.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İhracattaki gelişmeler ekonomi dünyasının moralini düzeltiyor. İsmail Gülle'nin başkanlığı Kerem Alkin'in genel sekreterliği ile ihracat yeni ufuklara yelken açıyor.

Masada İsmail Gülle… Bir yanında Melisa Tokgöz Mutlu… Diğer yanında Mustafa Gültepe… Ve masadaki dördüncü isim Kerem Alkin…

Mevzu ihracatın ilk 1000’inin analizi… İsmail Gülle’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı’na gelişinden bu yana neredeyse bir yıl geride kaldı. Şimdi analiz zamanı…

Aslında bu biraz da bir yılın hesabını vermek gibi geldi bize… Bu süre içinde birçok ilke imza atıldı.

Mesela 5G vizyonu hayata geçti. TİM biraz düşünce kuruluşu gibi çalışmaya başladı. Yani İsmail Gülle’nin karnesinde çok sayıda iyi not var.

Kadın konseyi kuruldu. Masadaki dört kişiden birinin kadın olması bu konseyin etkisi ve katkısı ile oldu sanki… Bu arada yeri gelmişken bu konuda liderlik yapan ihracat camiasının önemli ismi Sultan Tepe’nin emeklerini hemen hatırlatalım.

İsmail Gülle, yönetimde oluşan mini küskünlükleri de ortadan kaldırdığı takdirde önümüzdeki dönemde önemli adımlar atacak. Bunun ilk sinyallerini aldık. Sinyallerden biri yapılan analiz çalışmasıydı.

Artık herhangi bir Türk şirketi dünyanın bütün pazarları hakkında bilgi sahibi olacak. Nerede neyin satılacağını bilecek.

Boşuna emek harcamayacak. Bu noktada hangi pazarlara odaklanacağı analizlerle kendisine iletilecek TİM tarafından…

Bu sistemin hayata geçmesi ile birlikte ihracatta büyük bir sıçrama olacak.

Belki de bu yüzden İsmail Gülle bir yıl sonrasında ihracatta 200’lü rakamların dillendirileceğini söyledi.

İhracatta 200’lü rakamların dile getirilmesi İsmail Gülle için çok önemli bir başarı… Hatta tarihi bir adım.

Türkiye’nin ihracatının önemli bölümünü üstlenen ilk 1000 analizinde de çok çarpıcı bilgiler ve bulguların varlığını gözlemledik. İşte bu tespitleri paylaşalım:

. Otomotiv sektörü ihracat liginde zirveyi bırakmadı. Türkiye’nin ihracat lideri ise Ford Otomotiv oldu. Sıralamada ikinciliği Toyota, üçüncülüğü ise Tofaş göğüsledi. Yani ilk üç otomotiv sektörünün oldu.

. Bir önceki yıl 6’ncı sırada bulunan Kibar Dış Ticaret 4’üncü sıraya yükseldi. Önceki yıl 12’nci sırada bulunan TGS Dış Ticaret 7 sıra birden yükselerek 5’inci sıraya geldi. Bu gelişme masada oturan hazır giyim sektörünün önderi Mustafa Gültepe’nin yüzünün gülümsemesine neden oldu.

. 6’ncı sırada ise Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ) yer aldı. Vestel Ticaret 7’nci, Arçelik ise  8’inci sıradaki yerini korudu. 9’uncu sırayı ise Oyak-Renault elde etti. 10’uncu sırayı ise önceki yıla göre 1 sıra yükselen Habaş aldı.

. Sektörel değerlendirmede ilk sırada 154 şirketle hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, ikinci sırada 106 şirketle kimyevi maddeler ve mamulleri, üçüncü sırada ise 102 şirketle otomotiv sektörü yer aldı.

. İlk 1000’de yer alan ihracatçı şirketlerin İstanbul’dan Şırnak’a, Samsun’dan Osmaniye’ye 50 farklı ilde faaliyet gösteriyor olmaları da ihracatın Türkiye sathına yayıldığının en büyük göstergesi oldu.

. Şirketlerin 440’ı İstanbul merkezli iken, İstanbul’u 76 şirketle İzmir 67 şirketle Kocaeli izledi. Bölgesel dağılımda ise Marmara Bölgesi’nden 600, Ege Bölgesi’nden 146 şirket bu listede yer aldı.

. İlk 1000 firmanın ortalama çalışan sayısı 2018’de 781 oldu, bu da sadece bu firmaların 800 bine yakın istihdam sağladığına işaret ediyor. Aynı sayı 2016’da ise 704 idi, yani en başarılı ihracatçılar istihdamı da sırtladı, sadece 2 yılda 100 bine yakın çalışana ekmek kapısı oldu.

. Yine, ilk 1000 firma ihraç birim fiyatında ülkemizi ileri taşıdı. İhracatımızın kilo fiyatı 2018’de 1.33 dolar iken ilk 1000 firmamızda bu sayı 1.37 dolar, ilk 500’de 1.40 ve nihayet ilk 10 firmamızda ise 2.76 dolar olarak gerçekleşti.

İlk 1000 analizinde çok önemli isimler yazılar yazıp sektörlerin röntgenin çekti. Her biri çok önemli bilgiler içiren bu yazıların mutlaka okunması gerekiyor. Yazı yazanlar arasında sektörleri en iyi bilen Konsey Üyeleri Zeki Kıvanç, Tahsin Öztiryaki, Mustafa Şenocak, Fatih Kemal Ebiçoğlu, Ahmet Güleç, Mustafa Kamar, Birol Celep, Rüstem Çetinkaya gibi 30’a yakın isim yer aldı. Bu isimlerin yazdıkları analiz aslında sektörlerin yol haritasına ilişkin çok önemli ipuçları içeriyor. İhracat yapacakların, yapanların bu yazıları okuyarak yol haritası çizmesinde büyük fayda olabilir.

Yani özetle ihracat yeni döneme hazırlanıyor. İsmail Gülle 200’lü rakamlara doğru ihracatın koşacağını söylüyor. Bölge bilgilendirme toplantılarını çok önemsiyor. Daha çok ihracatçı hedefliyor. İhracatın liderlerinin daha başarılı olması için inovatif çalışmalar yapıyor.

Yani TİM bir ihracatı artırma kuruluşu gibi çalışıyor. Fikir geliştiriyor, bilgi veriyor ihracatın yeni ufuklara yelken açması için gecesini gündüzüne katıyor.

İsmail Gülle’nin ve yeni TİM yönetiminin başarısı herkesi mutlu edecek. Çünkü bu başarı zenginlik, iş ve aş olarak yansıyacak tüm topluma…

 

 

Sektörlerin liderleri

Demir ve Demirdışı: Kibar Dış Tic.

Hazır Giyim: TGS Dış Tic.

Elektrik-Elektronik: Vestel

Çelik: Habaş

Seramik Cam: Şişe Cam

Fındık: Ferrero

Gemi Yat: Tersan

Halı: Erdemoğlu

Hububat Bakliyat: Yıldız Holding

Madencilik: Eti Maden

Makine: Türk Traktör

Meyve Sebze: Altunkaya

Mobilya Kağıt: Hayat

Mücevher: İst. Altın Rafinerisi

Savunma: TUSAŞ

Su ürünleri: Kılıç Holding

Sus bitkileri: Doğanlar Yatırım

Tekstil: AK-PA

 

İlk 10’da 4 Koç şirketi yer aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği “İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”ne Koç Topluluğu Şirketleri damga vurdu. İlk 10’da 4 Koç Topluluğu Şirketi yer alırken, Ford Otosan ihracat şampiyonu, Tofaş 3’üncü, Tüpraş 6’ncı ve Arçelik 8’inci oldu. Ödülleri Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

 

 

Tam 15 yıldan bu yana kentlerde doğru iş yapanları ödüllendiren jüri bu defa da çok önemli isimlere ödüller verdi. Kent ve Yaşam Ödülleri büyük bir katılımla sahiplerini buldu.

Kent ve Yaşam Ödülleri verildi

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) desteklediği Kent ve Yaşam ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl 15’incisi yapılan ödülleri aralarında bilim insanları, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerinin yer aldığı 50 kişilik jüri belirledi.

Ödüller bu alandaki en uzun soluklu etkinlik olarak görülüyor.

Armada Hotel’de gerçekleşen tören, siyaset, iş dünyası, sivil toplum örgütleri ve basının yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Gazeteci Celal Toprak tarafından kanalekonomi’de yayınlanan Kent ve Yaşam programı kapsamında verilen ödüller, alanında Oscar olarak nitelendiriliyor.

Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacı ile verilen geleneksel “Kent ve Yaşam Ödülleri”, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline gelmiş durumdadır.

Ödül töreni ‘Daha yaşanabilir kentler ve mutlu insanlar’ sloganı ile birleştirildi.

 

İşte bu yıl ödül alanların gerekçeleri ile birlikte listesi şöyle:

- 15. Kent ve Yaşam Ödül Töreni'nde bu yıl Ayhan Yavrucu ve Şekip Karakaya Vefa Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç takdim etti.

- TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “En Başarılı Sivil Toplum" Önderi” kategorisindeki ödülünü Celal Toprak’ın elinden aldı.

- JOLLY TUR Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar adına Genel Müdür Figen Erkan, “En Başarılı Turizmici” kategorisindeki ödülünü Engin Köklüçınar’ın elinden aldı.

- OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Kandağ'a, “Kent Markası” kategorisindeki ödülü Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay takdim etti.

- SERKONDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kozan'a, “Tarımda Gelişim” kategorisindeki ödülü Adem Akkaya verdi.

- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, “Kadın Lideri” kategorisindeki ödülünü Zeki Özen’in elinden aldı.

- Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “En Başarılı İş İnsanı” kategorisindeki ödülünü YAPDER Dostu Umut Oran’ın elinden aldı.

- Üçler Market Kurucuları Kemal Parlak'a “Kente Katkı” kategorisindeki ödülünü Mustafa Kaçmaz takdim etti.

- Mercure İstanbul Sirkeci Hotel Genel Müdürü Sevda Yilgaz'a, “En Başarılı Yönetici” kategorisindeki ödülünü Hamdi Doğan takdim etti.

- Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Doğaya En Saygılı Proje” kategorisindeki ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

- CNR Holding CEO’su Ali Bulut'a “Fuarcılıkta Başarı” kategorisindeki ödülü Mehmet Reis verdi.

- Sarp Bulut'a “Geleceğin Girişimcilik” kategorisindeki ödülünü Işılay Reis takdim etti.

- HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ'a, “Yatırıma Destek” kategorisindeki ödülü Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül takdim etti.

- Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk'e, “Farkındalık” kategorisindeki ödülü Haçik Canel verdi.

- UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü İnci Haseki, “Sosyal Sorumluluk” kategorisindeki ödülünü Hatice Bozdağ’ın elinden aldı.

- BlockchainArmy Operasyon Sorumlusu Ali Sina User'e, “Teknoloji” kategorisindeki ödülünü Kenan Yavuz takdim etti.

- Nöralterapi I Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul'a, “Sağlıkta Başarı” kategorisindeki ödülünü Yüksel Çengel ve Mehmet Gözcü verdi.

- Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “En Başarılı Belediye Başkanı” kategorisindeki ödülünü Umut Oran’ın elinden aldı.

- Afyon Klasik Müzik Jaz Festivali Yapımcı ve Yönetmeni Hüseyin Başkadem'e, “Kültür Sanat” kategorisindeki ödülünü YAPDER Onursal başkanı Zeynel Abidin Erdem verdi.

- İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Kadırgan'a, Çevre Ödülü’nü gazeteci Çetin Ünsalan takdim etti.

- Hollanda Kraliyeti Ankara Maslahatgüzarı Erik Weststrate adına, Hollanda Kraliyeti Kültür Müşaviri Quirine Van Der Hoeven, “Dostluk Ödülü”nü Bulgaristan Önceki Tarım Bakanı Svetlana Boyanova’nın elinden aldı.

- 2A Mühendislik A.Ş. BRC Türkiye CEO'su Kadir Örücü'ye, “Kente Çevresel Katkı” kategorisindeki ödülünü Ali Avcı verdi.

- Aşçıoğlu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, “Sektörü Geliştirme” kategorisindeki ödülünü Çağrı Elektirk YKB Fikret Akbıyık’ın elinden aldı.

- Kadın Girişimci ve Çevre Aktivisti Dr. Duygu Erten, Çevre Dostu” kategorisindeki ödülünü Şükrü Genç takdim etti.

 

 

Tarım ve gıda sektörünün önemli isimlerinden Necdet Buzbaş bu defa görüşlerini Gözlem okurları ile paylaştı...

Necdet Buzbaş’tan mektup var

Gözlem gazetesindeki yazılarınızı devamlı okuyorum. Zaman zaman katkı vermek adına yazmak istiyorum ancak sonra vazgeçiyorum. Ancak bu kez, bu alışkanlığı terk ederek yazmak zorunda kaldım.

Konu un ihracatı ile ilgili, 4 Mayıs 2019 tarihli Gözlem Gazetesinde yer alan TUSAF’ın 15. Kongresinden esinlenerek…

Başkan Eren Günhan Ulusoy’u yakinen tanırım, başarılı işlere imza atan genç hemşerim. Sizinle paylaşacaklarımı Onunla da daha önceleri konuştuğum için gizli bir yanı yok.

Türkiye Un Sanayicileri, un ihracatında 3.5 milyon tonluk zirve ile oldukça başarılılar. Ülkemize kazandırdıkları döviz alkışlanmaya değer.

Diğer yandan Türkiyemizde un fabrikaları makinaları üreten, un fabrikaları kuran (Çorum, Konya vb. illerde) ve bunun ihracatında da başarılı olan bir sanayi var.

Bu açıklamalardan sonra benim ısrarla üzerinde durduğum konu strateji eksikliği. Her iki sektör ortak bir strateji belirlemeli. Aksi halde zaman içinde un ithalatçı ülkeler bir kez makina ve tesis alıp fabrikalarını kuracak, kendi istihdamlarıyla un üretecekler. Sonuçta biz bu ülkelere un ihracatı yapamaz duruma geleceğiz.

Değişen, gelişen dünyada ülkelerin, inovasyon ve yüksek teknoloji ürünü olmayan ihracatlarının sürdürülebilir olması mümkün değildir.

Sonuç olarak; un özelinde oluşturulması gereken stratejiyi şöyle özetleyebilirim;

Uzunca bir süre un ihracatı yaptığımız ve markalaştığımız ülkelere kendi know how’ umuzu taşıyarak Türk makineleriyle oralarda fabrikalarımızı kurmalıyız. Yerel ortaklar ile çalışma bizi daha da güvenli yapacaktır. Böylece o ülkelerdeki kazancınızı yine döviz olarak ülkemize getirebilirsiniz.

Unutmayalım ki biz yapmaz isek bu ülkeler un yerine buğday ithal ederek katma değer kazancını kendi ülkeleri hesabına işleyeceklerdir.

Selamlar,

Necdet Buzbaş

TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test