Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda yeni dönem

21.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son zamanlarda piyasaların hızına ayak uydurabilen, olan bitene akıl erdirebilen kalmadı. ABD dolar faizini arttırıyordu işler iyi gidiyor diye düşünülürken, bir anda faiz indirimi söylentileri ve daha sonra faizi indir, baskısıyla devam eden süreçte, nihayet indirim ete kemiğe büründü. Piyasalar FED’in Temmuz ayında faiz indirimi yapacağına kesin gözüyle bakıyor.

Çarşamba FOMC toplantısından sonra dolar hızla diğer para birimlerine karşı değer kaybederken, ABD tahvil faizlerinde hızlı geri çekilmeler yaşandı.

Avrupa merkez bankası başkanı da FED toplantısı öncesinde EURO faizlerinde düşüş olabileceğine dair açıklamalar yaparak gardını almış, Ekonomik soğuk savaşta mücadeleye devam demişti.

Dünya, hisse senedi piyasaları bu işten oldukça memnun oldu, zaten yüksek olan gelişmiş ülke piyasalarının bundan olumlu etkileneceği kesin. Ancak gelişmekte olan piyasaların endekslerinin de bir ivme yakalayacağı muhakkak. Ancak en önemlisi bir süredir döviz bulma ve ödemeler dengesi sorunu yaşayan Türkiye için yepyeni bir kapı açılıyor.

Dünyada uygulanan sıkı para politikalarından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ülkemiz için bu haberlerin olumlu olduğunu söylemek gerekir. İlk konuşmalar başlar başlamaz, değerlemeye başlayan TL karşısında Dolar 6,20 seviyesinden 5,70 seviyesine geri çekildi. Aktif tahvilimiz merkez bankasının da teşvikleriyle %26 seviyesinden % 21 seviyesine gelmesi henüz para gelmeden sonucun bize olumlu yansıyacağının işaretlerini vermiş oldu.

Tüketim ve ithalatın kısılmasıyla cari açık sorununu bitiren ülkede yeni kaynak girişleriyle piyasaların hızla toparlanacağını öngörmek zor değil, ancak diğer taraftan, S400’ler sebebiyle yaşanan sıkıntılar devam ediyor, seçim sattı mahallindeki Ülkede fırsatı değerlendirmek isteyen Moodys gibi tescilli Türkiye karşıtlarının, fırsatı değerlendirip Türkiye’ye çakma fırsatını kaçırmadığı da bir gerçek.

Piyasaların gündemi ise bambaşka Moody’in Türkiye’nin notunun düşürdüğü günün ertesinde borsalar yüzde ikiye yakın ve 18 Türk bankasının notunu düşürdüğü gün ise bankalar yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. Ne kadar çabalarsalar da piyasalar neyin ne olduğunun gayet farkında olumlu hava, olumsuz kadar olmasa da bulaşıcı. 

Meslek hayatımın en uzun türbülanslarından birini yaşadığımız bu, son iki yılın sonuna geldiğimize inanıyorum ABD’nin İran’a müdahalesi ve Türkiye’ye karşı Aşırı orantısız bir müeyyide uygulamayacağı varsayımıyla söylüyorum. Ancak ABD’nin başındaki aklın bu büyük gövdeyi yönetmekten çok uzak ‘’refleks’’ bir akıl olduğunu da hiçbir zaman unutmamak gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Twitter'da Enayi Enayi isimli bir hesap, 200 tweetlik bir flood hazırlayarak sosyal medyanın gündemine oturdu. Öykünün Enayisi kullanıcı ismiyle yazan hesap, kız arkad...

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Yazarlar
Website Security Test