Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim bitti, belediyeler çalışmalara başlamalı...

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir hafta sonra, 31 Mart yerel yönetimler seçimlerini üzerinden üç ay geçmiş olacak. Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul, geçtiğimiz hafta belediye başkanını seçen son büyükşehir oldu. Böylece artık yerel yönetimlerin çalışmalarının başlaması ve hatta hızlanması gereken bir döneme girmekteyiz. Ancak ne yazık ki birçok irili ufaklı belediyelerde “tebrik ziyaretleri” bir türlü bitemedi. Hatta birçoğunda iş artık şova dönüştü. Ancak en kıymetli mevhum olan “zaman” ise akıp gidiyor. İnsanlar dertlerinin, ihtiyaçlarının, hayat tarzlarının ve yaşamlarının iyileştirilmesi peşindeki hayalleri ile hizmet bekliyorlar.

İstanbul seçimi ise artık bir başka sayfanın açılmasını da beraberinde getirmiştir. Zira 31 Mart’ta yapılan seçimlerde İstanbul’da 13 bin küsur fark ile kazanılan seçim, itiraz sonucu yenilenmiş, bu defa fark 800 bini aşmıştır. Bunun anlamı ise şudur; eğer Meclis seçimleri de yenilense idi. İstanbul’da meclis üyelerinin de, muhtarların da birçoğu, bu defa kazanmayanlar arasında olacaklardı.

Yani artık dikkatli olmak ve İstanbul için geçmişi değil, geleceğin çalışmalarını düşünmek zamandır.

Kazananın tekrar kazananı olarak, Sayın Ekrem İmamoğlu’nu da tebrik ederiz ve başarılar dileriz.

İnşallah yanlışlar yapmaz, kadrolarını iyi seçmek imkanını yakalar, etrafını sarmaya başlayacak “menfaat guruplarından” kendisini ayrıştırır ve başarılar yakalayarak örnek ve demokratik bir icraat ortaya çıkarır ve yüzleri güldürür.

Ancak bu seçimler, ülkemizde artık birçok değişimin de gelecekteki habercisidir.

Her iki taraf, iktidar ve muhalefet, kendilerine bir defa daha çeki düzen vermeleri gerektiğinin işaretini almışlardır.

Daha doğrusu, İstanbul’da yaşayan 16 milyon insanının temsilcileri, AKP ve CHP ile İYİ Parti, MHP, Saadet ve HDP’ye “artık aklınızı başınıza alın” demiştir.

Şartlar değişmektedir. Millet huzur istemekte, Cumhurbaşkanımıza da tam anlamı ile birleştirici rolünün gereklerini yerine getirecek çalışmalara başlaması düşmektedir.

 

Ülkenin etrafı ateş çemberi

Ülkemizin etrafına bakınız... Suriye, Irak, Ermenistan, Yunanistan ve Kıbrıs gibi dertli ve adeta düşman ülkelerle ve onların ağababaları Amerika ve İngiltere ile Rusya’nın hiç de hayrımıza olmayan düşüncelerinin mahsulü olaylarla çevrilidir. Hedef ise Türkiye’nin güçsüzlüğü ve parçalanması isteğidir. Tam bir “ateş çemberi” içindeyiz.

Biz ise hala geçen pazara kadar belediye seçimini kim kazanacak ile meşguldük.

Zaman akmaktadır. Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanımıza çok kritik görev düşmektedir.

Lütfen artık geçmişi bırakalım. Toplayınız muhalefet liderlerini ve yeni bir stratejik birliktelik ile bu çemberin ateşini söndürelim, feraha çıkalım.

Belediyelerin ve İstanbul’un sonucu ile uğraşmayalım, yanlışlarla vakit geçirmediğimiz gibi aramızdaki münakaşaların artmasını önleyelim.

 

Belediye çalışmaları kontrol edilmeli

Bu arada CHP ve AKP ise kazandığı belediyelerdeki çalışmaları ve başkanlarının gidişat ve icraatlarını da yakından takip etmelidir. Zira bu “kontrolün” nedeni, aksamaların olmamasıdır. Çalışmalar kişisel değil, toplumun ihtiyaçların giderilmesine yönelik olmalıdır. Ancak hükümet ve yerel yönetimlerin, özellikle büyükşehirlerde ve tatil beldelerinde ihtiyaçların karşılanmasında işbirliği ve hükümet desteği şartır, elzemdir.

Tek başına işlerin yürütülmesi imkansızdır.

Ayrıca seçim sonucunda göreve gelen belediye başkanlarının yüzde doksanı da eminim kasaları boş ve borçları tavan yapmış halde bulmuş durumdadırlar.

Artık partiler arasında toptan bir seferberlik şarttır. Bunun da mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız olmalıdır.

Belediye başkanlarına gelince; törenler, tebrikler, gösteriler ve geziler bitmeli. Gerçek ehliyet ve liyakatlıların göreve getirilerek planların ve projelerin hazırlanması ve bunları gerçekleştirme yönünde adımların atılmasına başlanmalıdır.

İçte ve dışta dertler artmaktadır. Ama çareler, demokrasilerde tükenmez. Önemli olan niyettir.

Kısaca sonuç: İçte ve dışta dertler içindeyiz, çarelerin üretimi ve tatbikatı konusunda aktörler, CUMHURİYETİMİZİN BAŞKANI, PARTİ LİDERLERİ, YEREL YÖNETİMLER, STK’LAR VE HEPİMİZ...

Zaman geçmişin deşilmesi değil, unutulması zamanıdır. Sorunlarımızla baş etmede böyle başarı kazanabiliriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test