Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yunanistan lideri her zamanki gibi şamata yapıyor

28.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs'a gerçekleştirdiği son ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına ilişkin sözlerine atıfla, Yunanistan'ın bölgedeki haklarının korunmasında kararlı olduğunu açıklamıştır. Çipras uluslararası hukuk ve AB adına konuştuğunu ifadeyle, gerek Yunanistan, gerek Kıbrıs'ın haklarının korunmasında geri adım atılmayacağını vurgulamıştır.

Yunanistan her zaman olduğu gibi gerçeklerden ve hukuki dayanaktan yoksun biçimde, AB üzerinden Kıbrıs ve Akdeniz'de petrol arama sorunu nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulatma tehdidinde bulunmaktadır. Çipras ayrıca iki ülke arasında yaşanacak bir gerginlik durumunda Yunan silahlı kuvvetlerinin Ege'de hazır durumda olacağına dair tehditkâr sözler sarf etmiştir.

Çipras'ın sert üslubunun altında yatan neden, Türkiye'nin bölgeye yönelik faaliyetler konusundaki kararlı tutumu olmuştur. Fatih gemisinden sonra, Türkiye'nin ikinci açık deniz petrol platformu olan Yavuz sondaj gemisi de Akdeniz'e gönderilmiştir. Bir diğer önemli gelişme ise, Türk Deniz Kuvvetlerinin geçtiğimiz aylarda üç denizde 100den fazla harp gemisinin katılımıyla düzenlediği Mavi Vatan tatbikatıdır. Geçirdiği onca badireye rağmen silahlı kuvvetlerimizin ve donanmamızın muktedir niteliğini ortaya koyan bu tatbikat Yunanistan'ın keyfini kaçırmıştır.

Öte yandan Yunan basını Çipras'ı yaklaşan seçim öncesi kriz ortamı yaratmakla eleştirmiş, ana muhalefet lideri Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis, Çipras'ın dışişleri ve savunma konseylerini olağanüstü toplantıya çağırarak durumu abarttığı vurgusunu yapmıştır.

İki ülke savunma bakanlıkları heyetleri arasında Ankara ve Atina'da sürdürülen güven artırıcı önlemlerin müzakere edildiği görüşmelerin sürdürüldüğü dönemde Çipras'ın sözleri iç siyasete yönelik ucuz hamaset sözlerinden başka bir nitelik taşımamaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test