Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

(Montenegro) Karadağ

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geride bıraktığımız hafta (Montenegro) Karadağ'daydım. Karadağ'da ekonomi ağırlıklı günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirdim. Ziyareti gerçekleştirirken öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istedim.
Bildiğiniz gibi (Montenegro) Karadağ küçük bir ülke. Ama bu küçük ülkede kurulan Türk firma sayısı 2.300'e yaklaşmak üzere!

Gene bu küçük ülkeye 2018 yılında gelen Türk turisti 46.000 civarında.
Türkiye ile ticaret hacmi henüz istenilen düzeye gelmemiş olsa da geçen yıl 100 milyon avroyu aşmış bulunmaktadır! Buna karşılık (Montenegro) yapılan Türk yatırım 187 milyon avroya ulaşmış.
Elbette bütün bu oluşumlara ulaşılması geride bıraktığımız yılı, Karadağ'ın başarıyla nihayete erdirmiş bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Geride bıraktığımız yıl ekonomi; otoyol inşaatlarıyla, sahildeki gayrimenkul projelerinin hayata geçmesiyle ve geçen yılın güçlü turizm girdileri ile yaşanan yükselişlerle ülkede yüzde beş bir büyüme sağlandı.
Bu arada yabancı yatırımcıların önem verdikleri bir başka önemli husus da, vergi hukukunun varlığıdır. Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında hukuk sistemlerinde Kopenhag kriterlerini yerine getirmekte olan Montenegro'da yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile korunmaktadır.

Karadağ'daki gelir vergisi ve kurumlar vergisi oranlarının yüzde 9 olduğunu da belirtmekte yarar görürüm. Almanya, İngiltere, Rusya ve Azerbaycan'dan gelen yatırımcıların Karadağ'ı tercih etme nedenlerinin altında yatan sebebin vergi istikrarından kaynaklandığını sanmaktayım.
Elbette AB'nin kapsamında bulunması ve beş yıl içinde aileye dahil olacak olması da Karadağ'ı yabancı yatırımcılar ve yabancı sermaye için cazibe merkezi kılan etkenlerin başında gelmektedir.
Bu yılbaşında yürürlüğe giren "Ekonomik Vatandaşlık Programı" ile ülkedeki geliştirme projelerine yatırım yapanlara Karadağ pasaportu verilecek olması da Avrupa Birliği ülkelerinin dışındaki ülkelerin Karadağ'a yatırım yapma hevesini arttırmaktadır.

Yatırımcıların yeni gözdesi olan Karadağ'ın sakin, huzurlu ve uygar iklimiyle Türk yatırımcıları beklediğini buradan duyururken, isteyenlere naçiz bir tavsiyem de olacaktır. Karadağ'a gidin. İşinizi kurun. Evinizi alın. Ama bütün bunları yaparken aracı şirketlerle muhatap olmayın. Ne Türk ne de yabancı! Kandırılırsınız. Kandırılmakla kalmaz, paranızı pul edersiniz!
Karadağ'da iş kurmak, oturma almak, ev almak ve yatırım yapmak için kimseye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bulunmak isteyenler ise yalan söyleyerek sizlerin kendi yapacağınız işi, size yüksek paralar karşılığı yapacaklardır. Sonunda yatırım, iş, oturum veya ev almak sırasında kandırıldığınızı öğrenecek ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Karadağ sizi bekliyor ama aracısız, tavassutsuz!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test