Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beş büyük dünya markası için yola çıkıldı

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Mustafa Gültepe hazır giyim sektöründe yeni ve büyük hedeflere yelken açarak heyecan yaratıyor.

Kısa adı İHKİB İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin yönetimine 2010 yılında girmişti. Sonra geçtiğimiz Nisan ayında yapılan seçimlerde önce yönetim kurulunun tam desteği ile sonra da bütün üyelerin oyları ile başkan seçildi İHKİB’e Mustafa Gültepe…

Kısa sürede İHKİB’te başarılı projelere imza attı. 30 yıla yaklaşan tecrübesi ile sektörün başkanlığına renk getirdi.  İstanbul, Sakarya ve Malatya'da yaklaşık iki bin çalışana verdiği önemi sektöre de taşıdı.

Sektörün 6 okulundaki öğrenci, veli ve öğretmenleri biraya getirdi ve önemli bir arama konferansı gerçekleştirdi. Buradan gençlerin ve sektörün önünü açacak bir çalışma planı çıkardı. Ve sektörün geleceğini aydınlatacak bir eğitim projesine imza attı.

Bu önemli adımdan sonra sektörün önünü açacak bir eylem planı çıkardı ve şu noktaların altını çizdi:

. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü 17,6 milyar dolar ihracatıyla dünyada 5’nci, AB pazarında 3’üncü büyük tedarikçi konumundadır.

. 500 milyar dolara yakın dünya ihracatında sektörümüz hızlı moda avantajı ve yüksek organizasyon becerisi ile uluslararası pazarlarda söz sahibi olurken, gelecekte de teknoloji, inovasyon ve ar-ge /ür-ge altyapısını güçlendirerek avantajlı konumunu sürdürecektir.

. Günümüzde teknoloji bütün sektörleri olduğu gibi sektörümüzü de etkiliyor, tedarikten üretime, pazarlamadan müşteriye ulaşmaya her aşamada değişiklikler yaratıyor.

. Makinaların bir biri ile konuşması, tüm planlamaların ve stratejilerin büyük veriye dayalı yapılabilmesi, tedarik zincirinin tüm aşamalarının dijital olarak entegrasyonu bugünün konusu olurken gelecekte daha ileri teknoloji ve uygulamalarla işlerimizi sürdüreceğiz.

. Ayrıca teknolojinin yanı sıra rekabetten kaynaklanan nedenlerle iş yapış süreçleri kompleks hale geliyor, gelişmiş insan kaynağı tüm aşamalarda gerekli oluyor.

Mustafa Gültepe bu tespitleri yaptıktan sonra yeniden seçimlerin olacağı döneme kadar ki hedefleri de ortaya koydu. İşte o hedefler:

. Halen 17 milyar dolar olan hazırgiyim ihracatının 33 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.

. Hatta bu hedefi daha sonraki dönemde 60 milyar dolara çıkarabilmek için oyun planında değişikliğe gitmek istiyoruz.

. Önceliği hazırgiyimde güçlü bir ekosistem tasarımına vereceğiz. Üretimde verimliliği temel alacağız.

. Ekosistemi geliştirecek ve ileriye taşıyacak kaldıraçlar ikinci başlığımız olacak. Değer zincirinin her halkasında global oyuncular yaratacağız.

. Toplu ihracat ve hazırgiyim ekosistem koordinasyon merkezi oluşturacağız. Üçüncü adımda tasarımcı-sanayici kazan-kazan işbirliği modelini geliştireceğiz.

. Dördüncü başlığımızı sektörün küresel arenadaki algısı oluşturacak. Hazırgiyim endüstrimiz için yeni hikâye yazacağız.

. Markalaşma stratejik programını, konsept fuar modelini, global algı yönetimi geliştireceğiz. Bütün bu çalışmalarla ülkemizden küresel ölçekte 5 büyük hazırgiyim markasının alt yapısını oluşturacağız.

 

 

Ulaş Tepe Ordu'nun Gülyalı ilçesinin yeni belediye başkanı... Büyük hedefleri var. Farklı bir kent yaratmak için kolları sıvadı.

Gülyalı’yı yeni hedeflere ulaştıracak

Belki de Türkiye’nin en genç belediye başkanı… Üstelik 20’den fazla belediyeye sahip Ordu’nun tek CHP’li belediye başkanı… Başkanlık hayalinin 9 yaşından beri kuran iddialı genç adam.. Ordu’nun Gülyalı İlçesi’nin Belediye Başkanı Ulaş Tepe’den bahsediyoruz.

Ulaş Tepe henüz 28 yaşında ve başkanlığa giden hikayeyi şöyle anlatıyor:

. Gülyalı benim için çok özel bir yer. Annemin ve babamın doğduğu, büyüdüğü yer.

. Herkesin yüzünün güldüğü bir Gülyalı hayal ediyorum. Gülyalı’yı bir deniz kenti, bir sahil kenti yapmayı planlıyoruz.

. Eğer bir kentin sokaklarında mutlu çocuk sesleri geliyorsa, o kentte herkes mutludur.

 Gülyalı’da kötüyü iyiye, iyiyi güzele, güzeli mükemmele dönüştürene kadar hiç durmadan çalışacağız.

. Ordu’nun parlayan yıldız yapacağız. Gülyalı, Ordu ve Giresun’un yükseliş merkezi, nefes alabileceği bir yer olacağının sözünü veriyoruz.

. Turnasuyu Irmağı’nın kıyılarını yaşam vadisine çevireceğiz. Gülyalıların hafta sonlarında piknik yapabilecekleri, çocukların koşabilecekleri bir alan haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.

. Dünyada üretilen her üç fındıktan birini Türkiye üretiyor. Türkiye’de üretilen her üç fındıktan birisini de tek başına Ordu üretiyor.

. Fındığın yüzde 4’ünü tüketiyoruz dolaysıyla fındık tüketimimiz çok az. Aslında biz üretici olarak fındığı pahalıya satmıyoruz.

. Ama aradaki o parayı kazananlar üreticinin kazandığı paranın üç katı kadar kazanıyor.

. Temel derdimiz ise üreticiden aldığımız fındığı doğrudan tüketiciye ulaştırabilmemiz. Bu konuyla ilgili fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Fındığı doğrudan, kooperatif üzerinden biz satmak istiyoruz.

 

 

Bayim Olur Musun Fuarı'nın mimarı Özhan Erem Türkiye'nin markalarını dünyaya açmak ve Anadolu'dan yeri markalar çıkarmak için kolları sıvamış durumda.

30 bin yatırımcı bu fuarı bekliyor

Her yıl yüzlerce marka ve yatırımcıyı bir araya getirerek yapılacak karlı anlaşmalara öncü olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ markaların büyüme yolculuklarında önemli bir basamak olmaya devam ediyor. Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD desteği ve ERA Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

İstanbul Yeşilköy CNR Fuar Merkezi 5-6-7. hollerde gerçekleştirilecek fuar, franchise ve markalı bayilik veren firmaları, mal ve hizmet sağlayan tedarikçileri, girişimci ve yatırımcılarla 17. Kez İstanbul’da buluşturacak.

30 bin yatırımcının bu fuarı beklediği söyleniyor. Gayrimenkulden gıdaya, hazır giyimden aksesuara, kozmetikten takıya, hizmetten eğitime birbirinden farklı sektörlerin bir arada yer aldığı fuar, markalaşma konusunda yolun başındaki yatırımcılar için büyük önem arz ediyor. Bayim Olur Musun Fuarı organizasyonunu üstlenen Medyafors Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Erem şu noktaların altını çiziyor:

. Marka kimliğinin, ürünlerin ve operasyonun standartlarının oluşmasını bekleyen firmalar, franchising için altyapılarını tamamladıktan sonra büyüme planlarını bu yönde kurguluyor.

. Sisteme dâhil olan firmalar, marka bilinirliğini arttırarak hızla büyüme imkânı bulurken, şube sayısının artmasıyla birlikte müşteri bağlılığını da sağlamış oluyor.

. Franchising sistemi ile girişimci de marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için edindiği bilgi birikimini kullanarak, bulunduğu bölgede fırsat eşitliği sağlayabilirken aynı zamanda reklam, PR ve sosyal medya yönetim desteği, personel eğitimleri, yetiştirme konularında da destek alıyor.

. ’Bizlerde böyle sistematik olarak ilerleyen bir sistemin içerisinde profesyonel bir platform oluşturarak yıllardır Türkiye’nin en popüler franchise markalarını girişimciler ile buluşturuyoruz.

. Anadolu’daki markaları Türkiye’nin her yerine yaymayı Türkiye’den de daha fazla global markalar çıkarmayı hedefliyoruz.

 

 

Serdar Urfalılar kalıp ve iskele konusunda Türkiye'nin önünü açmakla kalmadı ve alanda nitelikli işgücü içinde mücadele veriyor.

Dünyaya iskele kuruyor

Önce kalıp ve iskeleyi ondan öğrendik… Sonra ne kadar önemli olduğunu anlattı herkese kalıp ve iskelenin..

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili, ihracatçı birliklerinin çalışkan adamı, iş dünyasının en sevilen isimlerinden ve kalıp ve iskele üretiminde Türkiye’nin öncü şirketlerinden URTİM’in Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Urfalılar’ı anlatıyoruz.

Artık ihracatın URTİM’in toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 85'e çıktı. Ve bunu pekiştirmek için Serdar Urfalılar bu alandaki en önemli etkinlikte adeta şov yaptı. Ve yol hikayesini şöyle özetledi:

. URTİM olarak kalıp ve iskele üretiminde 40 yıldır faaliyet gösteriyoruz. 2000’li yıllar itibariyle çok ciddi ihracatçı bir firma olmaya başladık.

. Türk müteahhitlerinin yurt dışında aldığı projelerle beraber o ülkelere girip oradaki lokal firmalarla büyüyerek ciddi ihracatlar yapmaya başladık. Geldiğimiz noktada 54 ülkeye ihracat yapıyoruz.

. Yaklaşık 3 bin ton aylık kapasitemiz var. İç piyasadaki daralma ve bizim ihracat iştahımızın daha da çok artmasıyla beraber geldiğimiz noktada yüzde 85 ihracat yapan bir firmayız.

. Türk yapı sektörünün güçlenmesi ve yurt dışında bilinirliliğinin artmasıyla her ülkede tercih edilir konuma geldik. İhracat yaptığımız ülke sayısını sürekli artırıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test