Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moskova’da, St. Petersburg’da…

5.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rusya’nın başkenti Moskova ve ikinci büyük kenti St. Petersburg (yaygın bilinen eski adıyla Leningrad, daha da eski adıyla Petrograd), dünyanın,  insanlığın toplumsal ve siyasal tarihinde önemli izler bırakmış ‘tarihi derin’ kentlerdir.

Biz de, geçtiğimiz günlerde, işte bu sosyal ve siyasal tarihi derin kentlerdeydik…

 

Moskova’nın anlamı ve önemi

Moskova, 20’nci yüzyıla damga vuran bir büyük devrime başkentlik yapmış olmasının yanı sıra, bizler için daha farklı anlamlar da taşıyor. İki hafta önce ‘insaNomi’ köşesinde yazdığımız ‘Kültürpark’ın hikâyesi’ başlıklı yazımızda yer alan, 1930’lu yıllarda İzmir’de yapılan ‘Kültürpark’ın, Sovyetler Birliği döneminde Moskova’dan esinlenilerek ve oradaki kültürpark modeli örnek alınarak gerçekleştirildiği bilgisi, doğrusu okurlarımızın çok ilgisini çekti.

Tabii Moskova ile İzmir ve İzmirliler arasındaki ilişki, yalnızca Kültürpark ile sınırlı değil. Belki daha da önemli olan, büyük şairimiz Nazım Hikmet’in mezarının Moskova’da bulunuşu. Nazım, kaçaklık günlerinde yaşadığı İzmir’i ve bu kentin o dönemdeki toplumsal kavgasını ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’ romanında ne de güzel anlatır. İzmir’in toplumsal mücadele tarihinde Nazım’ın da ayak izleri vardır…

 

Moskova’nın kültürparkları

Moskova oldukça kalabalık ve hareketli bir şehir. Merkezi ısıtma, ulaşım ve alt yapı sorunları yıllar önce çözülmüş. Dünyanın en güzel metrosu kabul edilen ve her gün 8 milyon yolcu taşıyan Moskova Metrosu, 1930’lu yıllarda yapılmış.

Her bir istasyonu ayrı bir temayla birer sanat galerisi gibi oluşturulmuş metroyu, Kremlin’i, Kızıl Meydan’ı, bu meydanda bulunan Lenin mozolesini görüyor ve ünlü Arbat sokağını geziyoruz. Kent merkezinde yer alan Bolşoy binası ve benzeri çok sayıda kültür merkezi, müze, kütüphane, Moskova’nın kültürel zenginliğini sergiliyor. Moskova’da kaldığımız akşam, ünlü Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun, Rusya’nın tarihinin danslarla anlatıldığı muhteşem gösterisini izliyoruz.

İzmir’in Kültürpark’ına esin kaynağı olan Moskova’da çok sayıda park ve yeşil alan var. Bu parklar doğallıklarını, kültürel - sportif işlevlerini ve yeşil dokularını koruyorlar. Bunlar arasında Moskova nehrinin kıyısında yer alan Maksim Gorki parkı ile Vidinha - Halkların Kardeşliği parkı öne çıkıyor.

 

‘Karlı kayın ormanında…’

Büyük şairimiz Nazım Hikmet, Moskova’da Novodevichi mezarlığında yatıyor. Tam mezarlığa ulaştığımız an yağmur başlıyor. Yağmur altında Nazım’ın mezarını ziyaret ediyoruz. Bu arada elimizde büyük şairin şiirleri var. Yüreğimizde ve dilimizde de onun dizeleri...

Yağmur altında çok duygusal bir ortam oluşuyor. Nazım, sanki bir kayın ormanında yürürcesine, gönlümüze, yüreğimize düşüyor… Zülfü Livaneli’nin Nazım’ın dizelerinden bestelediği ‘Karlı kayın ormanında’ şarkısını birlikte söylüyoruz:“Karlı kayın ormanında / yürüyorum geceleyin / efkârlıyım efkârlıyım / elini ver nerde elin /memleket mi, yıldızlar mı, / gençliğim mi daha uzak? / kayınların arasında…”

Bu arada yağmur hızlanıyor. Üzerimize yağan, gönlümüze düşen ve yüreğimize dokunan, yağmur mu yoksa büyük şairin dizeleri mi?

 

St. Petersburg (Leningrad), direnişin şehri

Rusya’nın hemen her tarihsel dönemini günümüze taşıyan ve yansıtan kentindeyiz. St. Petersburg gerçekten çok iyi korunmuş. Burası, Çarlık Rusya’sına başkentlik yapmış, hem Çarlık dönemini hem de Sovyet dönemini dolu dolu yaşamış bir kent. 1905 kanlı pazarının yaşandığı Kışlık Saray Meydanı’nı, 1917Ekim devriminin sembolü Aurora gemisini, dünyanın en ünlü müzelerinden Hermitage Müzesi’ni görüyoruz. Neva nehrinin kanallarını, ünlü Nevski caddesini ve Puşkin kasabasını geziyoruz.

St. Petersburg, hem 1917 devrimini tüm sıcaklığıyla yaşamış, hem de ikinci dünya savaşında Nazi kuşatması altında kalmış. Tam 900 gün direnen kent, Nazilere teslim olmamış. İşte bunun için de ‘direnişin kenti’ olarak tanımlanıyor. Ünlü besteci Şastakoviç’in kuşatma altında bestelediği ve açlıktan ölmek üzere olan orkestra elemanları tarafından seslendirilip radyo ve hoparlörle yaygınlaştırılan ‘Leningrad senfonisi’, direnişin müziği olmuş.

Bu ‘tarihi derin’ şehir, günümüzde, bir kentin tarihsel ve kültürel değerlerinin nasıl korunabileceği konusunda, çok güzel bir örnek oluşturuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test