Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm Geliştirme Ajansı kuruluş fırtınası

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye nihayet turizmin bugünkü halinin ve gidişatının toparlanması amacıyla geç de olsa harekete geçti ve kurulmasını çok defa bizim de önerdiğimiz “fon” teşkili ve yönetimini içeren bir teklif hazırladı. Öncelikle bu konudaki görüşlerimi geçmiş tecrübelerimin ışığı altında sıralamak istiyorum.

1- Böyle bir fonun kurulması gereklidir ve bunda geç bile kalınmıştır. Ancak faydalıdır. Kimse bunun aksini söyleyemez.

2- Ancak öncelikle sektörün görüşünün alınması hususunda az ve yavaş hareket edilmesi, danışılması gereken kişi ve kurumlara yeterince danışılmamış olması; işin sağlam bir zemine oturtulması noktasında şikayetleri beraberinde getirmiştir.

3- Tanıtma ve geliştirme fonu kurulması, bizim icat ettiğimiz bir durum değildir. Birçok devlet, sektörel STK’ların iştiraki ile yıllar öncesinde bu anlamda sistemlerini kurmuşlar, müşterek ve adil bir mekanizma ile bunu tatbik etmişler ve etmektedirler.

4- Burada devlet + özel sektör temsilcileri yer almakta ve fona maddi katkı sunmaktadırlar. Devlet yüzde 50, özel sektör de yine yüzde 50 katkı koyarak eşit bir katkı dağılımı sağlanmaktadır.

5- Şu anda mevcut kurulu bulunan “Tanıtım Fonu” varken ve bunun geliştirilmesi alternatifi söz konusu olabilecek iken, bunun yerine yeni bir fon oluşturulması pek anlaşılır değildir. Anlaşıldığı kadarıyla “Bu fon, yalnızca turizmin olsun” fikri galip gelmiş olmalı.

6- Ancak kurulmaya çalışılan “AJANS”, mevcut özel sektör kuruluşlarının sorunlarını çözmeyeceği gibi, STK’ların seçilmiş başkanlarını yönetime almamak, bunun yerine ajansın belirleyici bir yönetmelikle coğrafi bölgelerden seçimle üye alarak STK’lara kendi içinde “KAOS” yaratacak biçimde bir yöntem seçilmiştir.

7- Başkanlar yönetime alınmayıp, pasifleştirilmek üzere danışma kuruluna alınması ise yönetimdeki etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Kanunla (1618 sayılı) kurulmuş olan TÜRSAB’ın yönetim kurulu başkanı da yok sayılmıştır.

8- Havayolu ve denizyolu işletmeleri yönetime alınırken, karayolu taşımacılığı sektörüne yer verilmemesi, hatadır. Sektörün rehberler, reklam ve pazarlama ayağını oluşturan kurumlar gibi bileşenleri gözardı edilmektedir.

9- Turizmde tüm paydaşlardan, bakanlık belgeli tesislerden ajansa yüzde 1 pay ayrılırken belediye belgeli tesislerden pay iştiraki alınmaması ise eşitlik ilkesine aykırıdır. Onlar da turist ağırlamaktadırlar.

10- Kanun hazırlayıcılar, pazarlamada ve teknik işleyişteki bazı esasları gözardı etmiş görünüyorlar. Ajans gelirlerinin her ay sonunda alınması, bunu göstermektedir. Turizm işletmeleri, genellikle Ocak-Mart ayları ile Ekim-Aralık ayları arasında dünya çapında düzenlenen turizm fuarlarında anlaşmalarını yaparlar. Ulusal ve uluslararası tur operatörleri de anlaşmalarını bu dönemlerde yapar ve imzalarlar. Bunun için vergi veya katkı paylarının yılsonunda ve mevsim sonunda alınması daha doğru olacaktır. Bir diğer çelişki de, her ay alınan bu paraların yüzde 5’i, devlet payı olarak alınmaktadır. Yani devlet kendisi katkı yapacakken, işletmecilerden aldığı vergiler dışında, bu payın yüzde 5’i kadar ek vergi almış olacaktır. Bu bir çelişkidir.

11- Turizm bileşenlerinden alınan bu payların ayrı bir maddede, iştirakler kurmada da kullanılması, ortak olması, ranta kaydırılması imkanlarının tanınması, pek açık değildir. Yanlışlara yol açabilir. Açık ve seçik kendi hazırlayacağı “yönetmeliklere” bırakılması ise çok mahsurludur.

12- Denetimin ise üçüncü serbest denetim şirketince yapılacak olmasının ise, bu kadar “büyük bir para” birikiminin adil kullanılmasında zorlamaları getirmesi mümkündür.
Sonuç: Kanun ve fon, gereklidir. Geç kalınmış bir husustur. Ancak bu haliyle aceleye getirilmiş görünmektedir ve noksanları çoktur.

Yeniden görüş ve önerilerin alınacağı “adil” bir platformda tekrar gözden geçirilmesi elzemdir.
Aksi halde, bu haliyle “erken doğum” sıkıntıları olan bir fon olarak zayıf bir kabulle malul olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test