Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda istikrarsızlıkta istikrar var

13.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Borsa İstanbul son zirvesini test ettiğinde tarihler 29.01.2018’i gösteriyordu. Bu tarihten sonra yaşanan siyasi ve ekonomik türbülansların son bulacağı günü, piyasaları takip eden bizler, ümitle bekliyorduk.

Gelişmekte olan ülkeler cephesindeki gelişmelere de baktığımızda, bizim piyasamız açısından da umut verici gelişmeler olduğu düşüncemizi kuvvetlendirmişti.

Gelişmiş ülke borsalarındaki, yüksek fiyatlara karşılık, umut vadeden ve nispeten ucuz piyasalara akacağını varsaydığımız global paranın Türk piyasalarına da uğrama ihtimali son gelişmelerle daha görünür bir hal almıştı.

Lakin Türkiye’nin Ortadoğu’da ve Akdeniz’de sürdürdüğü güç mücadelesi egemen güçlerin ve onların kontrolü altındaki, güç odaklarını rahatsız etti.

Türkiye’nin söz sahibi olacağı ve ekonomik güç elde edebileceği her alanda önünü kesme çabası devam ediyor.

Ekonomik faaliyetlerin, ‘karar alma mekanizmaları ve yürütme mekanizmaları’ olarak ayrıştırılarak, sorumluluğun paylaşılması ve karar alma süreçlerinin tartışarak şeffaf bir ortamda sürdürülmesi, nihai kararın yürütücüye tebliği ve yürütmenin, denetimi şeklinde sürdürülmesi esastır.

Bir fon kurduğunuzda dahi fonun büyüklüğü, içindeki ürünlerin miktarı ve hangi şartlarla alınıp satılacağı fon kurulu tarafından belirlenir. Uygulamayı yapan ekip ise kurulun verdiği yol haritasını kusursuz şekilde olarak uygular.

Bir hata kaza varsa, yanlış varsa sonuçta kurul, bu uygulamadan sorumlu ekiptir. Sorumluluğu kabul ederek ya uygulamayı mükemmelleştirmek adına yeni bir yol haritası belirlenir ya da başarısızlık kesinse tümünün işine son vererek yeni bir kurul oluşturma yoluna gidilir.

Dünyadaki bize karşı atılan adımların arttığı bir dönemde, bizim yaptığımız hataların piyasalarımıza bakış açısını daha olumsuza döndürme ihtimali var. Merkez Bankası başkanının görevden alınması bunlardan biri.

 Merkez Bankası bağımsızlığının çok hassasiyetle takip edildiği bir dönemde, kimse konuya kim haklı kim haksız penceresinden bakmayacaktır.

Geçtiğimiz dönemde Merkez Bankasının kararlarını bu sütundan çokça sorguladık, haklılığı, haksızlığı konusunda biz de bazı fikirler ortaya koyduk.

Görevden alınan Merkez Bankası başkanın, önceki başkandan daha kötü kararlar aldığı ve hükümet politikalarıyla ve reel gerçeklerle taban tabana, çeliştiği, söylenemeyeceği gibi, yeni gelen başkanın artık bu hataları yapmayacağı her şeyin daha şeffaf ve alınan kararların daha isabetli olacağı söylenemez.

Kaldı ki Devlet bürokrasisi içerisinde her ne konumda bulunursa bulunsun devlet başkanın gücü ve iradesi karşısında bayrak açacak, devletin içinden hükümet politikalarına karşı inatla karşı duracağına ihtimal vermiyorum.

Bu saatten sonra hızla güven artırıcı önlemlere ihtiyacımız bulunmaktadır. Ancak piyasalar S400’ler ve doğu Akdeniz’deki gelişmelerin, ABD ve AB ile ilişkilerimizi, gerilimi ne boyuta taşıyacağını görmeden piyasalarımızdaki olumlu havaya daha fazla rüzgar üflemekte daha çekingen davranacaklardır.

Korkarım, 2002 öncesinde olduğu gibi bize muadil ülke piyasaları hızla yol alırken biz yine yaya kalmanın hüznünü yaşamaya mahkûm kalacağız.

Ya kendi gemimizi yüzdürecek motoru ve yakıtı üreteceğiz ya da elin rüzgârının gelip yelkenlerimizi şişirmesini bekleyeceğiz. Başka bir alternatif yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test