Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tek kanatlı kuş

19.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

11. Kalkınma Planı geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Kalkınma Bakanlığı’nın 2017 yılının ikinci yarısında başlattığı planın hazırlıkları, başkanlık rejimine geçilmesi ve bakanlığın kapatılması ile Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Stratejiler Başkanlığına geçti. Aradan bir yıla yakın zaman geçmesine rağmen plana dair başka bir haber de duyulmadı

11. Kalkınma Planı, 2019-2023 dönemini kapsayacağı için, herhalde yapmaktan veya topluma duyurmaktan vazgeçildi diye düşünülürken geçen hafta alelacele gündeme getirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçtikten sonra da gerekli mevzuatın tamamlanması için belli bir süreye ihtiyaç olacağına göre, kaba bir hesaplamayla bu plan, en erken 2020 yılında yürürlüğe girebilecek gibi görünüyor.

Bu durumda, adı beş yıllık kalkınma planı da olsa, 2023 yılına dört yıl kalacağından, aslında biz dört yıllık bir kalkınma planından bahsediyor olacağız. Neden bu kadar geç kalındı bilemiyorum. Bir açıklama yapıldığını da duymadım.

Yetkililer Planın uzun bir sürede ve katılımcı bir anlayışla hazırlandığını söylüyorlar. Tüm bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, kamu meslek teşekkülleri ile sivil toplum örgütlerinin de hazırlıklara katıldığını anlatıyorlar. Ayrıca yine yazılanlardan, internet üzerinden gerçekleştirilen "vatandaş anketi" yoluyla da 20 bin kişiye varan vatandaştan,  planın önceliklerine dair fikir ve öneriler alındığını öğreniyoruz. Tabii ki hepsi güzel hoş. Hazırlık sürecinin BM, AB kurallarına göre, çoğulcu ve katılımcı bir şekilde yapılmış olduğunu duymak biz vatandaşları sevindirir. Ama bizi esas sevindirecek olan, alınan o fikir ve önerilere planın içinde ne kadar yer verildiğidir.

Bunu öğrenebilmek için yukarıda adı geçen ve ulaşabileceğimi bildiğim bir iki kuruluşla konuştum. Sonucu sizlerle de paylaşıyorum;

2018 yılı başında Kalkınma Planı içinde yer alması gerekli konu başlıklarına göre,  43 özel ihtisas komisyonu kurulmuş. İlgili sivil toplum kuruluşları bu komisyonlara davet edilmiş. Fikir ve görüşleri alınmış. Kalkınma Bakanlığı kapandıktan sonra bir daha ne arayan ne soran olmuş.

Sonra Plan açıklanınca görmüşler ki, onların somut önerileri yerine, yapılması gerekenler muğlak ifadelerle geçiştirilmiş. Hele toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerine ulaşma konusunda atılması gerekli adımlardan hiç bahsedilmemiş.

İhtisas komisyonlarında katılımcı çoğulcu bir şekilde fikir ve öneriler alınmış olması neye yaradı şimdi? Kimler avutulmuş oldu? Kimin parası boşa harcandı?

Yetkililer 11. Kalkınma Planı'nın "Türkiye'nin kalkınma vizyonunu ortaya koyduğunu, milletin temel değerleri ve beklentileri doğrultusunda, ülkenin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkın refahını artırmak için temel yol haritası olacağını söylüyor. 11 Kalkınma Planı'nın vizyonunu da; "Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye" olarak belirlendiğini söylüyorlar ama içinde kadın olmayan bir ekonomi ve demokrasi ile daha fazla değer ve refah üretilemeyeceğini, eşitsizlikler yok edilmeden adil paylaşım olamayacağını bilmiyorlar mı?

Planın beş temel hedefi varmış. “rekabetçi üretim ve verimlilik", "istikrarlı büyüme ve güçlü ekonomi", "nitelikli insan ve güçlü toplum", "yaşanabilir şehirler ve sürdürülebilir çevre",  " Hukuk devleti ve demokratikleşme, iyi yönetişim" ve bunların hiç birinde kadının statüsünün nasıl yükseltileceğine dair hedefler yok. Kadınların bu süreçlere eşit katılımının nasıl sağlanacağına dair bilgi yok.

Bu beş genel hedefe nasıl varılacağına dair bilgi yok.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kalkınma planı olan ve 15 yıllık bir perspektifle hazırlandığı On Birinci Kalkınma Planı, her alanda topyekûn bir değişim ve dönüşüm öngörüyormuş!

On Birinci Kalkınma Planı ile Türkiye'nin yüksek gelir grubu ülkeler ile en yüksek insani gelişmişlik seviyesindeki ülkeler arasına girmesi amaçlanıyormuş!

Kusura bakılmasın ama toplumun yarısı olan kadınların bu süreçlere nasıl katılacağına dair somut hedefler belirlemeden, sadece büyük, yuvarlak, süslü laflarla, genellemelerle kalkınma sağlanmıyor.

Bu haliyle Türkiye tek kanatla uçmaya çalışan kuşa benziyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test