Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kıbrıs’tan…

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milletvekili Tuğrul Türkeş, Dr. Akkan Suver ve Meral ve Mustafa Akıncı.

Geçen hafta cumartesi ve pazar günlerini KKTC'de geçirdim.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'na bu yıl deyimi gerekirse Türkiye bir gövde gösterisiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında AKP, CHP, MHP milletvekilleriyle Saadet ve Büyük Birlik Partileri’nin Genel Başkanları'nın katılımından oluşan Türkiye Heyeti burada ortaya koyduğu birlik ve beraberlik mesajlarıyla Ada halkının yüreğine adeta su serpti.

Pazar günü de muhteşem bir törenle Alparslan Türkeş'in Müze haline gelen baba evinin açılışını yaptık. Burada; Alparslan Türkeş'in 102 yıl önce doğduğu evi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Müze haline getiren TİKA ve KKTC yöneticilerinin itinalı ve müstesna bir işbirliğine tanık olduk.

Bir vefa ve kadirbilirlilik olarak değerlendirdiğim bu açılışı Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Türkeş Ailesi'nden Prof. Dr. Umay Türkeş ve Milletvekili Tuğrul Türkeş birlikte yaptılar. Heyecanlı bir konuşma yapan Tuğrul Türkeş, aile adına babasına gösterilen bu vefaya teşekkür eden konuşmasında Türkeş'in Kıbrıs'ın olduğu kadar Türkiye'nin,  Türkiye'nin olduğu kadar Türk Dünyasının önemli bir şahsiyeti olduğunu vurguladı.

İki günlük Kıbrıs ziyaretimde Tuğrul Türkeş'le birlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar,  Ekonomi ve Enerji Bakanı Enver Taçoy ile ayrı ayrı görüştük. Ziyareti sırasında Fuat Oktay'ın hükümetle 750 milyon dolarlık kaynak aktarımını imzalaması da Kıbrıs Türk'üne ayrı bir moral verdi dersek, yeridir.

Kıbrıs Türk'ü çözüme evet ama oyalamaya hayır diyor.

Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözümün olamamasını Kıbrıs Rum toplumunun; yönetimi ve zenginliği Türk toplumu ile paylaşmaya hazır olmamasına bağlayanlar olduğu gibi adı konmamış yeni fikirlerin de doğum arifesinde olduğunu belirtenler hiç de az değil.

Öte yandan Kıbrıs Rum toplumu içinde bulunduğu koşullar itibarıyla, Kıbrıs sorununu çözmeden de AB üyesi olabiliyorsa, tek yasal hükümet muamelesi görebiliyorsa ve doğal gazı tek başına çıkarıp dünya piyasalarına aktarabileceği kendilerine söyleniyorsa "Neden Kıbrıs sorununu çözsün" diye düşünenler, yeni fikirler arifesindeler.

Türk devlet yetkilileri 20 Temmuz'da açık ve seçik olarak Kıbrıs'ın yalnız olmadığı konusunda adeta bayrak gösterdiler.

Rum tarafının artık karar vermesi gerektiğini vurgulayan konuşmalar dinledik.

Savaşın ne demek olduğunu yaşayarak öğrenmiş bir kuşağın mensuplarından, yaşadıklarımızı yaşatmak istemiyoruz ama gerekirse aynı sıkıntıları bir daha yaşayabiliriz tarzında konuşmalar dinledik.

Gördüğüm kadarıyla Rumlar ateşle oynamaktalar.

İlk defa Türk tarafını bu kadar kararlı gördüm, dersem mübalağa yapmış olmam!

 

Not: Kıbrıs dönüşü değerli bir dostumuzun ebediyete intikal haberiyle karşılaştım. Büyükelçi NurverNureş’i kaybettik. Uzun yıllar Marmara Grubu Vakfı’nda beraber güzel ve verimli çalışmaları birlikte gerçekleştirdiğimiz NurverNureş’eCenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test