Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yenilenebilir Enerjiyi Destekleme Platformu kuruluyor

26.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İklim değişikliği ile ilgili çalışmalar yeni bir boyut kazandı. Bu defa ekonomi gazetecileri ile sendikalar işbirliği yaparak yeni bir hamle yaptı.

Tam 12 yıldan bu yana Küresel Isınma Kurultayı yapan Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek, farkındalık yaratmayı misyon olarak benimsemiş durumda.

Konuyla ilgili olarak  “İklim Ekonomisi” projesi de eş zamanlı olarak yürütülüyor. Küresel Isınma Kurultayların 80’e yakınını çevreci kurum ve kuruluşla birlikte yürüten EGD bu defa bir sendika ile birlikte bu konuyu masaya yatırdı.

Son dönemde başarılı bir hak mücadelesi örnekleri sunan Birleşik Metal-İş Sendika ile birlikte iklim değişikliği ile ilgili neler yapılacağı tartışıldı.

Bu dayanışmaya Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı da (KETEV) katıldı. Ve Sapanca’da “İklim Değişikliği, Enerji Dönüşümüne Sendikaların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Bakışı” başlıklı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, KETEV Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Aykanat başta olmak üzere çok sayıda sendikacı katıldı.

Akademisyenler ve STK temsilcileri de toplantı görüşlerini dile getirdi. Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Yönetim Kurulu Üyeleri Çetin Ünsalan, Serpin Alpaslan ve EGD’nin başka yöneticileri de toplantıda iklim değişikliği ile ilgili görüşlerini ifade etti.

Toplantıda oluşan ortak görüş şu başlıklar altında toplandı:

 • İklim değişikliği Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sosyal yarası…
 • İklim değişikliği bizlere dokunmadan biz ona dokunalım…
 • Doğa adeta bizi uyarıyor…
 • İklim değişikliği ile mücadele için önce enerji politikalarından başlamak gerekiyor…
 • Güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjiye yönelmek gerekiyor…
 • Bu konuda kamuoyu uluşturmak için Yenilebilir Enerjiyi Destekleme Platformu kurulmalı…
 • Bu toplantıda bu konuda karar alıyoruz ve uygulanması için düğmeye basıyoruz.

 

Kanatlı sektörü yine kurtarıcı bekliyor

Kanatlı sektörü yine bir kurtarıcı arıyor. Ama daha uzun vadeli bakılması sektörün ayaklarının üzerinde durmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde acele bir şekilde Irak’a gitti Ticaret Bakanı ve İsmail Gülle ekibi… Bu ülke ile ticarette sorun vardı.

Görüşmeler yapıldı. Ama Irak hükümeti Türkiye’den yumurta alımını yasaklamıştı. Bu nedenle geçtiğimiz hafta Kanatlı Sektörü Çalıştayı yapıldı.

Sektör hemen hükümetten çözüm için acil eylem planı hazırlanmasını istedi. Bu tür durumlarda biraz çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor.

Kanatlı diye bilinen yumurtayı, beyaz eti kapsayan sektör Türkiye’de diğer sektörleri göre çok kötü sınav veriyor. Sektörde hangi firmalar ne yapıyor, markalaşma doğrultusunda neler yapılıyor bilen yok.

Mesela son dönemde sıkıntıları dile getiren Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin adını ilk defa duyduk. Başkanı Ali Can Yamanyılmaz sıkıntıları dile getiriyor ama bu sıkıntıya neden ve nasıl düşüldüğünü anlatmıyor.

Tek pazara bağımlılık konusunda biz bile sektörün bazı isimlerini uyarmıştık. Sektörün tek pazar kolaycılığına düşmesindeki hatanın kimde olduğu dile getirilmiyor.

Bizi kurtarın… Evet kurtarmak lazım… Binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor. Ama böyle öngörüsüz şirketleri kurtarmak ne kadar doğru bunu da tartışmalıyız. Mesela YUMBİR Başkanı İbrahim Afyon isyan ediyor…

Ediyor etmesine de bu sıkıntı nasıl oluştu. Sıkıntıya düşmemek mümkün mü bunu hiç tartışmıyor. Bütün bunlara rağmen Ticaret Bakanlığı çözüm üretmeye çalışıyor. Aslında sektörün de gayret göstermesi gereken yeni pazarlar için görüşmeler yapıyor.

Durum bu… Belki bu sıkıntıda atlatılacak. Ama sektörün her defasında sıkıntıya düşünce bir kurtarıcı aramak yerine kendini gözden geçirmesinde yarar var diyenlerin sayısı hayli fazla.

 

İzmir hakkını verdi Şükrü Ünlütürk’e “vefa” dedi

İzmir yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan Şükrü Ünlütürk'ün hakkını verdi ve ona teşekkür etti.

Yıllar önceydi… Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk Adıyaman’da bir tekstil çalıştayı düzenlemişti.

Adıyaman aslında Antep’ten sonra ikinci bir tekstil üssü olmaya aday olarak yola çıkmıştı. Çalıştayın yeri bu anlamda çok doğruydu. Ancak katılım istenen gibi olmamış ve biraz moraller bozulmuştu. İşte tam bu noktada Şükrü Ünlütürk ile ilgili yapılanlar anlatılınca herkesi kısa süren moral bozukluğundan kurtuldu.

Şükrü Ünlütürk iş dünyasının en sevilen isimlerinden biri… Ama daha önemlisi bir çok ilke imza atmış farklı bir girişimci…

Kente tekstille ilgili önemli projeler geliştirmiş. Adıyamanlı da bu çalışmaya çok güzel bir vefa örneği ile yanıt vermiş.

Önce Şükrü Ünlütürk'ün heykeli Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği'nin binasına dikilmiş. Sonra da adı Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nin ana caddesine verilmiş.

Bunları dinleyince Adıyaman’a müthiş bir saygı oluştu bütün katılımcılarda… Evet Şükrü Ünlütürk’ü yıllardır tanıyorduk ama bir kentte bu kadar ilgi gördüğünü bilmiyorduk. Yaşarken heykeli dikilen ve adı caddeye verilen ender işadamlarından bir olarak tarihe geçmişti.

Aslında Şükrü Ünlütürk 6 dikiş makinesi ile başladığı iş hayatına inovatif kumaşlar üretme noktasına getirmişti.

Isparta Eğridir doğumlu ODTÜ mezunu bu başarılı işadamı TÜSİAD Başkanlığını bile önemsemeyen insani tarafı çok öne çıkmış isimlerden biriydi.

Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı ve Ege İhracatçılar Birliği Başkanlar Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.

Tekstil Araştırma ve Geliştirme Vakfı’nın (TARGEV) ve MAG Vakfı’nın kurucusu olmuştu.

İş dünyasının lider kuruluşu TÜSİAD’da Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış, başkanlığı reddetmişti.

Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı (EGEV), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, Deniz Temiz Derneği, ODTÜ Ege Mezunlar Derneği ve Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu üyesi olmuştu. TÜSİAD’ın da üyesi olduğu TÜRKONFED’in aktif hale gelmesine büyük katkı sağlamıştı.

İş dünyasının en saygın isimlerinden Şükrü Ünlütürk’ün ününü izmir tam olarak fark edememişti diye yorumlar yapılıyordu. Önceki hafta atılan adım bu yorumları boşa çıkardı. İzmir Ünlütürk’ü fark etti.

İzmir Başkanlar Kurulu, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Danışma Kurulu Başkanlığı görevi boyunca Başkanlar Kurulu’na katkı sağlayan Şükrü Ünlütürk’e plaket verdi ve teşekkür etti.

İzmir Başkanlar Kurulu’na üye bütün kurumların logolarının yer aldığı özel bir plaket Şükrü Ünlütürk’ün hakkıydı. Böylece hak yerini buldu.

Peki İzmirli başkanlardan Ünlütürk’e vefaya kim önderlik etmişti. İşte bu da çok önemli. Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam bu çalışmaya önderlik etmişti.

Çok başırılı çalışmalar imza atan İzmir için bugüne kadar çok şeyler yapan Mehmet Ali Susam için vefa bir semt adından çok fazla anlam taşıyor.

Vefa gösterene vefa gösterilir. Bu böyle bilinmeli. Hak edene teşekkür etmek, ödüllendirmek çok önemli. Eleştiri konusunda çömert olurken teşekkür konusunda cimriliğin anlamı yok.

 

Gürsel Turizm ve TAV gibi şirketlerin sayısı artmalı

Türk şirketi TAV, dünyanın dört bir yanında havalimanları işletiyor büyük başarılara imza atıyor. Son olarak Gürsel Turizm'de bir ilke imza attı ve Amman'ın şehir içi ulaştırma hizmetleri üstlendi.

Türkiye hizmet sektöründe büyük bir atak içinde… Türkiye’nin servis konusunda iddialı firmalarından Gürsel Turizm Ürdün’ün başkenti Amman’ın şehir içi toplu taşıma ihalesini kazandı. Amman Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu ihale, 10 yıllık işletme ve bakım ihalesi olarak toplam 286 adet Otokar marka kısa ve uzun otobüsleri kapsıyor. Tüm şehirde toplam 57 güzergâhta hizmet verecek olan işletmenin 10 yıllık ihale bedeli, yaklaşık 400 milyon dolar civarında. Ayrıca işin yazılımını da bir Türk şirketi aldı.

Bu haberi İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç verdi. Ayrıca başkanın Amman Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Yousef Shawarbeh’i ziyaret ederek teşekkür ettiğini de belirtelim.

Bu son dönemde yurtdışında yaptığımız en önemli hizmet ataklarından biri… Bir de bizim havada çok başarılı kuruluşumuz var.

THY dediğiniz duyar gibi oldum. Evet THY zaten bir dünya markası… Ama TAV’dan bahsediyoruz. Dünyanın dört bir yanında havalimanları işleten TAV yılın ilk yarısında 62  milyon euroya yakın kar etti.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener şu noktanın altını çiziyor:

 • Bu başarıda havalimanlarımız kadar özel yolcu salonu işletmeciliği hizmeti veren TAV İşletme Hizmetleri’nin de önemli katkısı oldu.
 • TAV İşletme Hizmetleri’nin yaptığı son yatırımlarla birlikte küresel ayak izimiz, Brezilya’dan Şili’ye, Danimarka’dan Kenya’ya kadar genişleyerek, 28 ülkede 90 havalimanına kadar ulaştı.
 • Atatürk Havalimanı’nın portföyümüzden çıkması sonrasında işletmekte olduğumuz diğer küçük ölçekli havalimanlarında operasyonel kaldıraç etkisini görmeye başladık.
 • Bu nedenle ilerleyen dönemlerde hem organik hem de inorganik büyümenin sonuçlarımıza etkisinin artmasını bekliyoruz.
 • Mevcut havalimanı portföyümüzün trafik büyümesini sürekli inovasyon ve aktif pazarlama ile artırırken, sıkı sıkıya bağlı olduğumuz yatırım kriterlerimiz doğrultusunda hissedarlarımız için değer yaratacak inorganik büyüme fırsatlarına odaklanmaya da devam ediyoruz.
 • Tüm çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza TAV Havalimanları’na yaptıkları paha biçilemez katkı ve destekleri için teşekkürü bir borç biliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test