Facebook ta paylaştweet le

Kışlalı: ''ABD zaman kazanmaya çalışıyor!..''

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM'in Ülke gündeminde yer alan sorunlar ve gelişmelerle ilgili sorularını cevaplandırdı. İşte görüşleri...

GÖZLEM- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısında "Birileri parti kuruyormuş, şunu yapıyormuş, hiç bunları kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bu işin bedelini de ağır öder" dedi. Bu sözü nasıl yorumluyorsunuz?

Kışlalı- Cumhurbaşkanının yaptığı yorumdan, partisi içinde olup bitenlerden pek memnun olmadığı anlaşılıyor. Ak Parti içinden çıkacağı hakkında işaretler beliren siyasi gelişim, zaten son birkaç seçimdir oyları sınırda olan cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisini daha da zor duruma sokabilecek gibi gözüküyor. Ak Parti için, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ya da Ak Parti - MHP ittifakının mecliste azınlıkta kalması gibi istenmeyen neticelerin ortaya çıkma ihtimalinin oluşabileceği akla geliyor. Erdoğan'ın da bu toplantıdaki yorumu biraz rahatsız olduğunu gösteren bir ifade gibi.

GÖZLEM- Bir Cumhurbaşkanı, "parti kuracak insanlar" için, velev ki "kendi partisinden olsun" bu şekilde konuşabilir mi?

Kışlalı- Bu ifadeyi kendi partisini korumak için bir söylem olarak almak ve partisi içinde oluşan muhalefete karşı bir tavır olarak görmek lazım. Bir cumhurbaşkanın bu sistemde siyasi tavır almasını yadırgamamak lazım. Parlamenter sistemin tarafsız cumhurbaşkanı değil, partili bir cumhurbaşkanı var. Her ne kadar muhalefete karşı edilen laflar önemliyse de bu konudaki gelişmelerin hangi yönde seyredeceği daha önemli. Şu andaki duruma bakarsak oluşacak yeni parti Ak Partiyi oy sayısı olarak sarsmayacak bile olsa, alacağı %2-3 oy bile Erdoğan'ı seçimlerde zor durumda bırakabilir. Burada yeni oluşacak siyasi tabloda Erdoğan'ı hangi güç nasıl iktidarda tutabilir onu araştırmak lazım. Yeni bir cumhurbaşkanı adayının ciddiyetle ortaya çıkabilmesi için, geçen seçimdeki havaya benzer elle tutulur bir hava oluşmuş değil. Bu konu için de dört sene gibi bir zaman var. Bu yeni oluşumun da cumhurbaşkanının konumunu sarsıp sarsmayacağı ile ilgili bir yorum yapmak için de henüz erken.

GÖZLEM- Daha önce de bu siyasetçilere "Ümmeti bölmeyin" demişti. "Laik bir hukuk devletinde" bir Cumhurbaşkanı'nın "Ümmeti bölmeyin" demesi ne anlama gelebilir?

Kışlalı- Burada ümmet kelimesinin yanlış kullanıldığı ve seçmen kitlesinin bölünmesinin kastedildiğini düşünmek lazım.

GÖZLEM- Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün camilerde "Beden mahremiyeti ve tesettür" başlıklı bir Cuma hutbesi okuttu. Hutbede özetle "Ayet-i kerimelerin apaçık beyanıyla, Cenâb-ı Hak, erkek ve kadın bütün müminlerden edeb ve mahremiyet konusunda hassasiyet bekler. Gözlerimizi haramdan çevirmenin ve tesettüre riayet etmenin hepimiz için bir vecibe olduğunu ifade buyurur. Özellikle erkekler için beden sağlığını da tehdit eden dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz" deniliyor. Laik bir hukuk devletinde, bir devlet kuruluşunun böyle bir fetva ile "kılık kıyafete bile karışmasını" nasıl karşılıyorsunuz?

Kışlalı- Bu söylemi tartışmak söz konusu olduğunda çok gerilere gitmek lazım. 21. yüzyılda konuşacak tartışacak çok daha önemli meseleler olduğu kanısındayız.

GÖZLEM- İlahiyatçı ve Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu "İslam dünyasında Hz. Peygamber'in sünneti deyince sakal ve giyim-kuşamda yoğunlaşan ve onunla yetinen, işin özüne inmeye mecal bırakmayan belli bir anlayış öne çıkmıştır Bu anlayış, hem kolay hem de ölçülebilir ve derecelendirmesi yapılabilir bir dindarlık önerdiğinden hızla yayılmıştır. Çünkü görsel dindarlık her zaman kolaydır; zor olan ise o dindarlığın içini doldurmaktır. Şekil ve sembollerin yeterli görülerek muhtevanın yerine geçmesi, dindarlık bilincinin oluşmasında en büyük engeldir" diyor; görüşünüz?..

Kışlalı- Dinle ilgili, dindarlıkla ilgili güzel bir yorum ancak buradan Türkiye'nin güncel meselelerine gelmemiz mümkün değil, çünkü Türkiye'nin şu andaki en önemli meseleleri ekonomik ve askeri meseleler.

GÖZLEM- Optimar Araştırma Şirketi'nin 23 Haziran seçimi sonrası yaptığı "kimlik" araştırmasına göre, ankete katılanların yüzde 25.2'si kendisini "Atatürkçü" olarak tanımlarken, "Milliyetçilerin oranı" yüzde 22.1, "Demokratım" diyenlerin oranı yüzde 11.3, "Muhafazakarım" diyenlerin oranı da yüzde 9.7, "Dindarların oranı" yüzde 7.8, "İslamcıların oranı" ise yüzde 4.5 oldu. Yorumunuz?

Kışlalı- Bu dağılımı duyduğumuz zaman çok ters gelmiyor ve Atatürkçülükle, Müslümanlığın çoğunlukta olması normal bir durum. Türkiye Atatürkçüdür ve Türkiye Müslüman'dır.

GÖZLEM- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadını Hazine ve Maliye Bakanı yapmasını ağır şekilde eleştiren CHP'nin, birçok belediye başkanının "akrabalarını, yakınlarını belediyelerinde çok önemli görevlere getirdikleri" ortaya çıktı. "Şoförünü Belediye Başkan Yardımcısı yapan" başkan bile var. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "basının bu konuyu haberleştirmesinden memnun olduğunu, ama memnun olmadığını" söyleyerek "Birçok AKP'li belediyede de bu durum var, basın onları da haber yapmalı" dedi. Ortada "Ele verir talkını, kendi yutar salkımı" görüntüsü yok mu; görüşünüz?

Kışlalı- Liyakate yönelik bir seçmeye öncelik verilmesi esastır. Çok içerikli görevlere, o konularda gerçekten iyi yetişmiş kimseleri seçmek gerekir. Genelkurmay başkanlığına iyi bir askerin atanması yadırganmaz ama belediye başkanı yardımcılığına iyi bir şoförün atanması yadırganabilir.

GÖZLEM- ABD Başkanı Trump, Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham aracılığıyla, Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu'na "ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S - 400'leri aktive etmeyin" mesajı gönderdi. Graham, "Sistem aktive edilirse o zaman başka seçenek kalmıyor. Yaptırım yasası net" dedi. Bu mesaja iki haftadır bir cevap verilmedi ve bu konuda bir açıklama yapılmadı. Buna karşılık S - 400'lerin sevkiyatının Nisan 2020'de tamamlanacağı açıklandı. "Aktivasyon için" 9 aylık bir zaman aralığı ortaya çıktı. Bu arada F - 35'ler için ABD'de eğitim gören Türk pilotlar Türkiye'ye gönderildi. Bu "karmaşık" gelişmeler konusunda görüşünüz?

Kışlalı- Amerika'nın memnuniyetsizliğinden ve bir sürü eleştirilerinden haberimiz var. Buna karşı biz ne yapacağız? Biz de satın almayı yapmışız, "Savunmamız için gerekirse kullanırız" diyoruz. Amerika'da "Onu kullanırsan F-35 kullanamazsın" diyor. "Diplomatik süreç ve pazarlıklar devam ediyor, alternatifler de araştırılıyordur" diye düşünüyoruz.

GÖZLEM- " Milli Güvenlik Kurulu'nun temmuz toplantısında "Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri artırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği ve bütün gücümüzle bir 'barış koridor'unun inşası için gayret sarf edileceği" kararı bir defa daha teyit edilmişken... ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ortagus, "Kolay bir konu değil, temsilci James Jeffrey'nin dosyasındaki en zorlu konulardan bir tanesi. Türkiye'nin meşru kaygılarını giderip, yerel ortaklarımızı da koruyacak şekilde çözüm bulmak istiyoruz. Görüşmeler devam edecek. Çok hassas bir konu. Bölgede ABD askerleri var. Türkiye ile bu konuda çalışmaya devam edeceğiz" açıklaması yaparak, bu konuyu yokuşa sürdüklerini göstermiştir; sizce ne olacak?

Kışlalı- Amerika'nın amacı zaman kazanmak gibi gözüküyor. Amerika'nın amacı Türkiye'nin güney sınırına kendi kontrolünde bir toprak parçası edinmek. Türkiye ise yıllardır buna direniyor.

GÖZLEM- Türkiye ve ABD taraflarında böyle bir tablo ortaya çıkarken, Rus diplomat ve politika uzmanı, Rusya Arap Ülkeleriyle Dostluk ve İşbirliği Derneği Başkanı Vyaçeslav Matuzov, Sputnik'e açıklamasında, "Amerikalılar, Fırat'ın doğusundaki Kürt oluşumlar üzerindeki etkisini güçlendirmeye devam ediyor. Elbette, böyle bir durum, her türlü provokasyonları ortadan kaldırarak sınırlarını korumaya çalışan Türkiye için kabul edilemez" diyerek ""Türkiye, topraklarında, sınırlarında her türlü güvenlik önlemlerini alma hakkına sahip. Ancak Suriye topraklarında düzeni sağlama işini Suriye yönetimine bırakmalı. Suriye idaresi bunu önceki yıllarda sağlamadı, bu yüzden Türkiye tampon bölgelerini gündeme getirdi. Ama şimdi durum farklı. Bugün Suriye yönetimi, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine saklanan ve oradan saldırılar düzenleyen Kürt silahlı oluşumları ortadan kaldırması için Adana Anlaşmasını uygulamaya hazır. Tüm bu tedbirlerin, ABD'nin işgalci güçleri veya son 5 yılda oluşturduğu kukla Kürt oluşumlarının değil Suriye yönetiminin kontrolünde olması gerekiyor. ABD, Türkiye ve Suriye'nin anlaşmaya varıp 1999 Adana Anlaşması'nı yeniden uygulamaya koymasını engellemek için tüm gücünü kullanıyor" açıklamasını yaptı. Görüşünüz?

Kışlalı- Şimdiye kadar Suriye ve Türkiye arasında boyuna çatışmalar ve sürekli anlaşmazlıklar olmuştur. Kaçakçılıklar olmuştur. Türkiye'nin o sınırı ihlal edilmiştir ve Türkiye şimdiye kadar bu sınırı Suriye'deki yönetimle anlaşarak tam temiz hale getirmedi. Türkiye'nin Suriye konusunda Rusya'nın desteğini alarak sınırı daha güvenli hale getirmesi lazım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar