Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD yaptırımları gelecek mi?

2.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma sisteminin teslim edilmesiyle birlikte beklenen ABD yaptırımları uygulamaya girmemiştir. Başkan Trump'ın ABD'nin hasımlarına (düşmanlarına) yönelik CAATSA yaptırımlarını yerine getirme konusunda pek istekli ve aceleci olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu tutumun pek çok nedeni bulunabilir. ABD'nin Türkiye'yi tepki doğuracak bir politika ile tamamen karşısına almak istemeyebileceği bir ihtimaldir. Orta Doğu politikaları denkleminde ülkemiz çok önemli bir aktördür.

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak güvenlikli alanın boyutları, kurulması ve kontrolü konularında ABD'nin Türkiye ile pazarlığı devam etmektedir. Bu aşamada görünen odur ki, Türkiye'nin taleplerinin karşılayacak bir yaklaşım içinde olmayan ABD, güvenli bölgenin oluşturulması konusunun krize dönüşmesi halinde Türkiye'ye karşı tavrını sertleştirebilecektir.
ABD bir yandan Suriye ve Irak'taki gelişmeleri gözleyip değerlendirirken, diğer yandan Türkiye'ye dolaylı yaptırımların ilk işaretini vermiş ve Güney Kıbrıs'a 30 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırmıştır.

Silah ve savunma sistemleri satışlarında uluslararası rekabet sistemin esasını oluşturmaktadır. Bir iş adamı olan Trump diğer ülkelerle ilişkilerine bu yaklaşımı egemen kılmaktadır. Türkiye'ye yaptırım uygulayıp uygulamaması ya da zamanlamasında da bu faktör geçerli olacaktır. Bu nedenle, Türkiye S-400 sisteminin faaliyete geçirmeyi geciktirdikçe, ağır yaptırımların uygulanması gecikecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400'lerin tamamen faaliyete girmesi için Nisan 2020 tarihini vermiştir. O tarih aynı zamanda Trump için seçim yılı olacaktır. O tarihe kadar belki de Türkiye'ye Patriot satışı, serbest ticaret anlaşması yapılması gibi teklifler yapılabilecek ve yaptırımların gündeme gelmesi bu gelişmelere bağlı kalacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test