Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir Ahmet ve iki Mustafa’nın yüzde 92’lik başarısı

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tekstil mühendisliği yeniden eski muhteşem günlerine dönüyor. Bu başarıda sektörün bütün kurum ve kuruluşlarının birlikte çalışmasının büyük payı oldu.

Kumaştan ipliğe ihracatçıların örgütü olan İTHİB’in Başkanı Ahmet Öksüz “Çok heyecan verici bir proje yapıyoruz. YÖK’ten izin çıksın sizin kanalınızla kamuoyu ile paylaşmak isteriz” demişti.

Öyle de yaptı. YÖK’ten onay alır almaz geldi, konuştuk kamuoyu ile paylaştık. Özetle projeyi şöyle anlattı:

- Tekstilde dünyanın liderlerinden biriyiz. Bu başarıda bir zamanlar tıp fakültesi yerine tekstil mühendisliği bölümünü tercih eden gençlerin payı var. O gençler şimdi bizim işletmelerimizin üst yöneticileri,kilit görevler yapıyor. Elini attıkları her işi çok iyi yapıyorlar. Ama son yıllarda tekstil mühendisliği bölümlerinde başarı düştü. Hatta bu bölümler tercih edilmez oldu. Tekstil mühendisliği bölümlerinde doluluk yüzde 42’ye kadar düştü. Sektörün başarılı gençlere ihtiyacı var. Başvuruyu artırmalıyız.

Ahmet Öksüz yanına sektörün diğer bileşenleri İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ile İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak’ı da aldı ve bu kötü gidişi durdurdular.

Geçen yıl yalnızca yüzde 42’si dolan tekstil mühendisliği kontenjanları, 2019 yılı tercih dönemi sonunda yüzde 92 oranına ulaşarak rekora koştu. Tekstil mühendisliğine giriş puanları ortalama 100 puan artarken, aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’nin bulunduğu birçok üniversitenin Tekstil Mühendisliği bölümleri tarihlerinde ilk kez yüzde 100 doluluğa ulaştı.

Ve sonuçları İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe şu sözlerle değerlendirdi:

-  Büyük bir başarıyla sonuçlanan proje sanayi-üniversite iş birliğinde tüm sektörlere örnek olacak özellik taşıyor. Tekstil ve hazırgiyim Türkiye’nin dünyada yüzünü ağartan başarılara imza atıyor. Bunun devamı için eğitilmiş iş gücünün daha da geliştirilmesi gerekiyor. Dijitalleşen dünyada rekabet her geçen gün daha da zorlaşıyor. Yenilikleri izlemek, teknolojik gelişmeleri anında sektörümüze taşımak zorundayız. Eğitilmiş insan gücünün sektöre kazandırılması ile daha katma değerli ihracatın mümkün olacağını en iyi bilenlerdeniz. Bu nedenle tüm paydaşlarımızla birlikte Tekstil Mühendisliği Burs ve İstihdam Projesi’ne büyük önem verdik. Tekstil mühendisliğini tercih edip ilk 20 bine giren gençlerimize asgari ücret, 20 ile 50 bin arasındakilere asgari ücretin yüzde 70’i, 50-80 bininci sırada yer alanlara ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs ve iş garantisi sağlayacağımızı duyurduk. Birinci aşama büyük bir başarı ile tamamlandı, 2018 yılında kontenjanların sadece yüzde 42’si dolarken bu yıl ilk tercihlere göre bu oran yüzde 92’ye ulaştı. 2018’de sadece iki bölüm kontenjanını doldurabilmişken 2019’da 9 bölüm bu başarıyı elde etti. Projenin ikinci aşamasında 10 maddelik eylem planında belirtilen uygulamalı eğitim ve eğitim müfredatının güncellenmesine ilişkin YÖK, bölüm başkanları ve sektörün katılımında geleceği planlayacağız.

Proje deri mühendisliği bölümünde daha da etkin olmuştu.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak kontejanların tamemen dolduğunu duyurdu ve  “Tekstil ve deri mühendisliği bölümlerinin algısını yükseltmek için el birliği ile başlatmış olduğumuz çalışmanın ilk meyvelerini aldık” değerlendirmesini yaptı.

Bu önemli projeye İHKİB, İTHİB, İDMİB başkanları bir Ahmet ve iki Mustafa’nın desteğinin yanında tüm yönetim kurulu da tam destek vermişti.

Bir Ahmet ve iki Mustafa’nın yüzde 92’lik başarısına ayrıca GAİB Başkanı A. Fikret Kileci, ATHİB Başkanı Fatih Doğan, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ETHİB Başkanı Jak Eskinazi, UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve EHKİB Başkanı Recep Burak Sertbaş da tam destek vermişti.

Bu ekip bir Ahmet ve iki Mustafa’nın önderliğinde benzeri görülmemiş burs ve istihdam projesini hayata geçirmiş ve bir ilke imza atmıştı.

 

Bir lise buluşması artık kentin sosyal sorumluluk projelerini destekler bir etkinliğe dönüştü....

 

Bir buluşmayı sosyal

sorumluluk projesi

haline getirdiler

 

Hasret gidermek amacıyla başlayan Perşembe Lisesi mezunlar buluşması kentin geleceğini destek verilen bir sosyal projeye doğru dönüştü.

Perşembe Lisesi 1975-1976 mezunları ikinci buluşmalarını gerçekleştirdi. Her yıl Kurban Bayramı’nın üçüncü günü gerçekleşen buluşmada bundan böyle Perşembe’nin bir projesine destek verme kararı alındı. Sakin Kent Perşembe’nin özellikle alternatif turizm konusunda çalışmalar yapması gerektiğini söyleyen mezunlar bu doğrultuda önemli bir adım sayılan Pembe Hanım Konağı’nı ziyaret ettiler.

Perşembe Lisesi’nde başlayan buluşma aktivitesi daha sonra Pembe Hanım Konağı’nda sohbetle devam etti. Sohbette Perşembe’nin Pembe Hanım Konağı anlayışı ile turizmde çok önemli bir noktaya geleceği vurgulandı.

Lezzet konusunda Perşembe’nin çok önemli avantajları olduğu belirtilen mezunlar önümüzdeki dönemde yapılması düşünülen ot festivali çalışmasına destek vereceklerini ifade ettiler.

Buluşmaları koordine eden Şaziye Dalak, Coşkun Özbucak ve Ferah Çolak gibi isimler geçen yıl başlayan buluşmalara bu yıl daha fazla bir katılım olduğunu belirterek, geleneksel hale getirilmeye çalışılan buluşmaların hem duygusal boyutu olduğunu hem de Perşembe’nin geleceğine ilişkin çalışmalar destek verilerek sosyal boyutu bulunduğunu vurguladılar.

 

        

Ali Avcı'nın önderliğinde çok önemli projelere imza atan TÜRKONFEDbu defa KOBİ'er için hayati bir çalışmaya imza attı.

 

Küçük önemli dediler

KOBİ’leri Gümrük Birliği’ne

hazırlama kararı aldılar

 

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi çalışmaları devam ediyor. Bu sürecin özellikle KOBİ’lere yeni fırsatlar yaratması için çatısı altında 29 federasyon ve 251 dernek bulunan Türkiye’nin en etkili kuruluşlarından TÜRKONFED çok önemli bir çalışma başlattı. Türkiye’de 40 bine yakın şirketi temsil eden TÜRKONFED’in aynı zamanda Avrupalı KOBİ’lerin çatı örgütü olan ve 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) üyesi olması bu çalışmayı daha da anlamlı kılıyor.

KOBİ’lerin ihtiyaçları açısından hangi politika önerilerinin gündeme getirilmesi anlayışı ile yapılan çalışmada “Önce Küçüğü Düşün” ilkesinin benimsendiğini belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı şu noktaların altını çiziyor:

. Gümrük Birliği Anlaşması’nın 21. yüzyılın zorlu küresel ekonomi ve ticaret iklimi doğrultusunda modernleşmesi; daha da güçlü bir yatırım ve ticaret ilişkisi sağlayacak; iş yaratma, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmada kritik rol üstlenen Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki KOBİ’ler için çeşitli fırsatlar yaratacaktır.

. Bu amaçla modernizasyon sürecinde “Önce Küçüğü -yani KOBİ’leri- Düşün” ilkesi doğrultusunda KOBİ odaklı bir yaklaşımın genel perspektife eklemlenmesi gerekiyor.

.  Güncellemeden kaynaklanan zorluklara istinaden KOBİ seviyesindeki ihtiyaçların belirlenmesi, KOBİ’lere özel finansman araçlarının tasarlanması, olası bir güncellemenin potansiyel sektörel etki analizlerinin yapılması ve Vize konusunun çözüme kavuşturulması önemli birer ihtiyaç olarak öne çıkıyor.

.  Yenilenen Gümrük Birliği ve canlanan Avrupa Birliği süreci Türkiye’de demokrasiden yatırım ortamına, gelişen ekonominin gereklerinden sürdürülebilir kalkınma amaçlarına kadar her alanda çok belirleyici bir etken olacak.

TÜRKONFED bünyesindeki önemli kuruluşlardan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ise çalışmanın sektöre yansıması şu sözlerle izah etti:

. Gümrük Birliği’nin modernleşmesi süreci tüm sektörlerimiz gibi tekstil ve hazır giyimin ve bu sektördeki KOBİ’lerimizin önünü açacak.

. Gümrük Birliği ile yeni anlaşmada sektörümüzün düşük yatırım bedeli, yüksek istihdamı ve sosyal barışa katkısının ön planda tutulması çok önemli.

. Türkiye’nin toplam ihracatında kilogram değeri ortalama 1.35 dolar iken, hazır giyimin kilogram başına ihracat bedeli 19.2 dolar seviyesinde.

. Bu, yüksek teknolojinin de ilerisinde. Gelinlik, takım elbise gibi ürünlerde ihracatımızın kilogram değeri 200 dolara kadar çıkıyor.

. Şimdi Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi sürecinde sektörümüzün kazanımlarının korunması çok önemli.

 

Hem Ali Avcı hem de Hüseyin Öztürk konuşmalarını teorik saptamalara dayandırmıyor. Her iki isim de hayatın içinde KOBİ’lerin çok yakınında bulunan isimler. TÜRKONFED’in böyle bir çalışmayı bu iki isme bırakması bu konuda sonuç alınacağı görüşünü güçlendiriyor. Ali Avcı ve Hüseyin Öztürk’un bu çalışmasından olumlu sonuçlar çıkması Türkiye ekonomisine ve KOBİ’lere yeni fırsatların kapısını açacaktır.

 

İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, kendisinden önce başlatılan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ne (BTM) tam destek verdi.

 

Bilgiyi ticarileştirdiler

Silikon Vadisi’ne yelken açtılar

Hep söylüyorum liderler ve liderlik günümüzde ekonomilerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynuyor… Bu noktada İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ve Başkanı Şekib Avdagiç’i yakından takip ediyoruz.

İstanbul markasının gelişmesine, İstanbul’un ekonomideki önderliğinin daha da öne çıkmasına yönelik çabaların o kadar çok örneği var ki…

Perakende gurusunun İstanbul’a getirilmesi, kongre turizmine yönelik çabaları, fuarlara daha etkin katılım çalışmaları bu konudaki somut birkaç örnek…

Bu çalışmalara ek olarak heyecan verici projelerden birini daha ortaya koydu geçtiğimiz günlerde İstanbul Ticaret Odası Başkanı…

Kendisinden önce başlatılan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ne (BTM) tam destek verdi.

Şekib Avdagiç bu merkezde mezuniyet etkinliğine katıldı ve şu noktaların altını çizdi:

. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezimiz, WinGlobal Projesi ile global hedeflerine, uluslararası projelerine bir yenisini eklemiştir.

. İnanıyorum ki, bu projemiz, global startupların Türkiye’den çıkmasına destek olma hedefine bizi bir adım daha yaklaştırmıştır.

. Bilginin ve yeniliklerin ticarileşmesi, üretimin parçası haline gelmesi ekonomik büyümeyi sağlayan en kritik girişimcilik faaliyeti,

. Yenilikçi fikirleri teşvik etmezseniz, onları pazarla buluşturmazsanız, başka ülkelerin ve global şirketlerin pazarı haline gelirsiniz.

. Biz şunu iyi biliyoruz: Sizin çok önemli fikirleriniz olabilir. Ama siz bunu geliştirmeyi bilmiyorsanız, korumayı bilmiyorsanız, hepsinden de önemlisi pazara girişinin nasıl olacağını bilmiyorsanız, gerçekten işimiz zor.

. İşte biz Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nde bunu yapıyoruz. İçimizdeki yetenekleri, fikir sahiplerini küresel ve evrensel bir lige hazırlıyoruz.

. Girişimcilik rüzgarının olmadığı durumlarda, fikirler cılız çıkışlar olarak kalmaya mahkumdur.

. Dolayısıyla biz İstanbullu paydaşlarımızla girişimcilik için toplu bir çalışmanın gayretinde olduk ve olmaya devam edeceğiz.

. Hedefimizin global bir niteliği olduğunu göstermek için projemize Winglobal: Küresel Doğan StartUp'lar ismini koyduk.

. Yani Türkiye'nin de küresel şirketleri olmasını istedik. Böylece ‘Küresel kazan’, ‘Küresel kanatlan’ temasını işlemek istedik.

 İstanbul ekonomisinin küresel ölçekte rekabet gücünü ve bölgesel çekim gücünü zirveye taşımayı arzu ettik.

Bu arada etkinlikte sahne alan girişimlerden 5'i İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteği ile ABD'deki  Silikon Vadisi'ne gitmeye hak kazandı. Silikon Vadisi'nde BTM tarafından düzenlecek etkinlikle, başarılı girişimciler ABD'deki melek yatırımcılara projelerini sunma imkanı bulacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test