Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin İdlib açmazı

29.8.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'de İdlib krizi devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova ziyareti ilgi ile izlenmiştir. Basına yansıyan ilk haberlere göre Putin, Türkiye'nin güvenli bölge talebine destek vermiş ve bu bölgenin oluşturulmasının Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından önemli olduğuna dikkat çekmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi mutabakatı ile Türkiye'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirebilmesinin Suriye rejiminin saldırılarının sona ermesiyle mümkün olabileceğini açıklamıştır. Erdoğan ayrıca, rejimin teröristlere saldırı bahanesiyle sivillere yönelik harekâtın kabul edilemeyeceğini, bu suretle radikal unsurların güçlendiğini belirtmiştir.

Türkiye Irak ve Suriye'nin kuzeyinde ABD ve Rusya ile komşu durumuna gelmiştir. İki süper güce karşı izlemeye çalıştığı denge politikasında zorlanmaktadır. Türkiye'nin Rusya ve İran ile sürdürdüğü Astana sürecinde önceliğin İdlib'den bir mülteci akınını önlemeye vermesi gerekmektedir. Türkiye ayrıca Heyet Tahrir el Şam (HTŞ)'ı Seyhun yenilgisinden sonra M4 ve M5 oto yollarından çekilmeye zorlamak durumundadır. Suriye yönetiminin Şam-Halep karayolunu işler hale getirememesi ve cihatçıları son mevzilerinden atamaması savaşın uzamasına yol açmakta, bu durum da ABD ve İsrail'i memnun etmektedir.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna ilişkin olarak ABD üzerinde baskı kurabilmesi Rusya ile işbirliğini yürütmesine bağlı kalmaktadır. Bu konuda Rusya Türkiye üzerinde aşırı bir baskı oluşturmamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son ziyareti, oradaki havacılık fuarını ziyaret sırasında iki lider arasındaki sıcak diyalog iki ülke ilişkilerinin olumlu seyirde olduğunu göstermiştir.

Ancak TSK konvoyunun Rus uçağı tartından vurulmuş olması (uçağı kullanan Rus ya da Suriye pilotu olsun fark etmez), Suriye'de 8 yıldır devam eden Rusya gerçeğinin bir ifadesidir. Rusya Türkiye'yi Soçi yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlamış ve teröristlerle savaşma keyfiyetinin kendisine düştüğünü vurgulamıştır.

Türkiye bu hassas dengeyi sürdürmek zorundadır. Ancak ileri bir adımla artık Suriye ile doğrudan görüşmelere başlaması bu zorlu denge politikasında elini rahatlatacak bir aşama olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test