Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Fuarı açılırken...

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’de, fuar denince akla İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) gelir. Bu yıl 88. kez düzenleniyor. 6-15 Eylül tarihlerinde bir kez daha kapılarını Türkiye ve Dünyaya açacak olan İEF’nin bugüne kadar Türkiye ekonomisine ve tanıtımına çok büyük katkısı olmuştur.

Fuarın her yıl olduğu gibi bu yılda YENİ BİR RUHLA VE ÖNEMLE organize edildiğini ümit ediyorum. Zira misafir ülke ve şehirlerin seçimi çok önemlidir. Seçimde de isabetli davranılmıştır.

İEF’nin bu yılki “Partner” ülkesi Çin, “Odak” ülkesi ise Hindistan. Burada durmak gerek, zira her iki ülke de ciddi bir ekonomik gelişme içinde. Çin, Dünyanın iki büyük ekonomik devinden bir tanesi. Şu anda da ABD ile siyasi ve ekonomik alanda ciddi bir rekabet halindedirler. Bu nedenle Amerika’nın da çok önemli müttefiki olan Türkiye’deki bu fuara iştirakini önemseyeceğini tahmin ediyorum. Bütün maharet ve imkanlarını mutlaka en iyi bir şekilde göstermekten geri kalmayacaktır.

Bir başka husus ise malum Suriye olayları nedeniyle Amerika ile Türkiye’nin arası limoni. Bu nedenle Çin, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmede fuar imkanını iyi kullanacaktır.

Zaten Çin, Akdeniz sahillerine inmek ve orada ekonomik merkezler kurmak istiyor. Çin’in İzmir ile ilgisi yeni başlamadı, çok eskilere dayanıyor. Öteden beri İzmir’in sunduğu fırsatları araştırıyor, bazı yatırım çalışmaları yapıyor. Bu nedenle İzmir’deki birçok sanayi kuruluşu için İEF, Çin ile ilişki kurma ve geliştirme olanağının başlangıçları olabilir.

Ancak Bizim firmalara bir tavsiyem vardır. Çinli iş adamları ile temas kurarken, bu ülkenin “Ticari ve sanayi ekonomik değer yargılarını” çok iyi incelemeleri gerekmektedir.

Çok sabırlıdırlar ve muhataplarını çok iyi dinlerler. Çok laf değil, gerçekliği ön plana alırlar. Bu nedenle görüşmelere, işini iyi bilen ve uluslar arası tecrübesi olan isimlerle gidilmelidir.

Ben uzun yıllar Uzakdoğu ülkeleri ile Japon ve Çinlilerle epey toplantılarda bulundum. Bizim yatırımcılara dikkat derim. Çin, son yıllarda ekonomisi en çok büyüyen bir dünya ülkesidir. Onların, İzmir ile ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ projesi bulunmaktadır. Bu aynı zamanda “İpek Yolu”nun yeniden inşası ve Çin’in önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bir girişimdir.

İzmirli ve Egeli iş insanlarını İEF süresince Çinli firmalarla ilişki kurmayı büyük bir fırsat olarak görüyorum. Fuar, her iki taraf için de büyük bir fırsat sunuyor kanısındayım.

Akıllı kent, yapay zeka gibi çok yeni konularda 62 Çin firması fuarda olacak. Bu firmalarla yeni bir başlangıç neden olmasın?

 

Hindistan ise bambaşka bir fırsat

 

Fuarın “Odak” ülkesi olan Hindistan ise bu yıl fuara ayrı bir renk ve fırsat katacağına inanıyorum. Hindistan Uzakdoğu’da Çin’den sonra, özellikle yazılım sektöründe parlayan bir ülkedir. Umarım ki, özellikle yazılım sektöründe faaliyet gösteren İzmirli firmalar bu fırsatı iyi değerlendirir. Ciddi işbirliği ve ortaklıklar kurmanın fırsatını ihmal etmeyeceklerdir.

Fuar süresince Uzakdoğu’nun bu iki dev ülkesi ile hem kültürel hem de ticari anlamda kurulacak ciddi işbirliklerinin fırsatlarını ileriki yıllarda göreceğiz diye düşünüyorum.

Fuarın “Milat” olması için hiç bir engeli bulunmamaktadır. Çin ve Hindistan ile geliştirilecek fırsatlarda doğru noktaya odaklanmak büyük fırsatlar sunabilir. Atılacak adımda dikkatli olmalıyız. Yatırım ve ortaklıklarda hemen karar vermezler. Bu sizi yıldırıp ilişkileri kestirmesin. Dikkatle ve sabırla ilişkilerinizi kurun.

Çin ve Hindistan İzmir ve Ege Bölgesi’ni gelecekle ilgili stratejilerinin “Odak” noktasında bulunuyor.

TARKEM’in bu yıl fuarda kuracağı “Kemeraltı Sokağı” tarihi çarşının tanıtılması için de ayrı önemli bir hamledir. TARKEM, Kemeraltı Sokağı’nda İzmir’i tanıtmanın yanı sıra Ege Bölgesi’nin potansiyelini de gelen yabancı konukla sunacaktır.

Fuarda toplam 39 ülke yer alacak. Bazı ülkelerden katılım “temsilcilik” düzeyinde de olsa, mutlaka bir fırsat sunuyor. Her ülkeden gelenlerle ticari ilişki kurmak önem taşıyor.

Ayrıca 25 şehrimizde kendisini fuarda tanıtacak. Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık İEF tarihinde ilk kez onur konuğu il olarak yer alacak. 'Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık' ana temasıyla EXPO 2023'e hazırlanan Kahramanmaraş da çeşitli etkinliklerle İEF'de olacak. Ayrıca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak da fuarda olacak.

İzmir Fuarı Türkiye’nin ve İzmir’in iftiharı olarak 88. senedir hayattadır. Ben İzmir Enternasyonel Fuarı’nın, Kültür Park’ta daha uzun yıllar yeni buluşmalara imza atacağına inanıyorum. Fuarla ilgili intibalarımı ise gelecek yazımda sizlere paylaşacağım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Twitter'da Enayi Enayi isimli bir hesap, 200 tweetlik bir flood hazırlayarak sosyal medyanın gündemine oturdu. Öykünün Enayisi kullanıcı ismiyle yazan hesap, kız arkad...

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Yazarlar
Website Security Test