Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

88. İzmir Enternasyonal Fuarı

13.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Atatürk’ün emri ile henüz Cumhuriyet bile ilan edilmeden önce ilk fuarımız 17 Şubat 1923’te, İkinci Kordon'da Osmanlı Bankası'na ait depo olarak kullanılan Hamparsumyan binasında açıldı. O ilk fuarda, kilim ve halılardan, ihraçlık pamuk ve tahıl ürünlerine, madenlerden kerestelere kadar sergilenen ürünleri gözümüzde canlandırmak mümkün. Ancak bu fikrin ardındaki, yepyeni bir ruh ile bir kenti ve ülkeyi ayağa kaldırmak amacını hatırlamak yerinde olacaktır. Nitekim Atatürk de daha 1922’lerde "Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz az zamanda kaybedilir. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür"  şeklinde görüşlerini deklare etmiştir.

Zamanla 1936 yılında, Kurtuluş sonrası yanan mahallelerde oluşturulan şimdiki Kültürpark alanında yapılan fuarlar, çağın ruhuna göre uluslararası teknoloji ve endüstri sergileme işlevinden 1950’lerdeki Gazino kültürüne kadar her zaman İzmir ve ülke gündeminde yer almayı başarmıştır.

 İzmir ve ülke ekonomisine büyük katkı yapan İzmir Enternasyonal Fuarı, dünyaya açılan bir pencere olarak ülke tanıtımında ve ikili ticari ilişkilerin gelişmesinde de önemli bir fonksiyon üstlenmiştir.

Bu sene 88. kez kapılarını açan Fuarımız, konser ve söyleşi ağırlıklı kültürel programları ile göz doldurmakta. Tunç Soyer Başkanın entelektüel birikiminin bu içeriğe yansımış olduğunu tahmin etmek zor değil. Konuk ülke Çin, Teknoloji ağırlıklı, odak ülke Hindistan ise kültürel bir etkinlik bağlamında Fuar’da yer almış.

Ülkemizde her yıl 39 alanda 475, Dünyada ise 1200 lokalizasyonda 32 binin üzerinde fuar, 303 milyon ziyaretçi ve 5 milyon katılımcı ile gerçekleştirilmekte. Amaç, endüstri dahil tüm alanlarda yenilikleri sergilemek, potansiyel müşteri ve kurumlarla yüz yüze görüşebilmek, inovatif araştırma ve gelişmeleri hedef kitleye topluca sunmak, bilgi ve deneyimler paylaşılırken katılımcılara ilham verebilmek olarak özetlenebilir. Ayrıca fuar endüstrisinin global düzlemde 1.300 bin kişiyi tam zamanlı istihdam ettiği ve başta otel ve ulaşım olmak üzere turizm sektörü dahil Dünya ekonomisine yılda 137 milyar dolarlık bir ciro sağladığını hatırlatmakta yarar var. Fuar Endüstrisinde lider ülkelerden Almanya 2021 yılına kadar fuar alanları modernizasyonu için bütçesinde 909 milyon Euro fon ayırmış durumda.

Günümüzde, ironik olarak, tarihsel bağlamda hedefledikleri endüstrilerin globalleşmesi için bir araç ve platform görevini ifa eden fuar endüstrisinin bizzat kendisi globalleşme sürecini yaşamakta.  Böylelikle, fuarların ana temalarında yer alan endüstrilerin tanıtım, gelişim ve dönüşümüne katkısı için düşünülen argümanlar, bizzat fuar organizasyonları için de bir gereklilik olmuştur. İhtisas fuarlarının ortaya çıkması da bu yüzdendir.

Kısacası, bizler de İzmir Enternasyonel Fuarımız için özel bir strateji oluşturarak, zamanın gerekliliklerine uygun bir dönüşümü yaratmak zorundayız. Yıllık dünya konferans ve kongrelerinden uluslararası yaz okullarına, küresel spor dahil yarışmalardan spesifik grupları ve medya profesyonellerini kapsayan özel toplantılara kadar yıllık ajanda içine yayılmış bir çok organizasyonun zirve yapacağı bir fuar, hepimizin ortak arzusudur diye düşünüyorum. Bu, kümelenme ve markalaşma paralelinde, aktüel terminolojide yer alan Fuar Koridorları ve Hibrit Fuarcılıkta konumlanarak küresel  entegrasyona da yol açacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test