Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bursa turizmde öne geçebilir

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Türkiye'de turizmin ilk yapıldığı yerlerden biri olan Bursa önümüzdeki dönemde eski günlerine dönmek, diğer kentleri sollamak için düğmeye bastı.

Bursa önümüzdeki dönemde turizm konusunda diğer kentlerin önünü geçebilir. Bunun işaretleri görülüyor. İki önemli isim Bursa’nın turizmine büyük destek veriyor.

Eğer Bursa turizmde diğer kentleri sollarsa bunda iki Hasan’ın büyük payı olacak.

Birinci isim Hasan Eker… Hasan Eker, dünyada kongre turizmi konusunda önemli isimlerden biri.

Bu işi çok iyi biliyor. Bu bilgi ve yeteneğini Bursa için de kullanıyor iki yıldır. Geçen yıl başlattığı Bursa Turizm Fuarı’nın bu yıl ikincisini gerçekleştirdi.

Aynı zamanda Bursa Ticaret Sanayi Odası’nın turizm ile ilgili komitesinde Meclis Üyesi. Herkesin gastromomiyi konuştuğu bugünlerde bu konuda çok önemli adımları önceden atma başarısı gösterip, uzak görüşlülüğünü ortaya koydu.

Bursa’da düzenlenen etkinlikte Türkiye turizm sektöründe faaliyet gösteren acenteler ile oteller, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bursa Turizm Fuarı’nda (BUTUR) buluştu.

Bursa Turizm Fuarı’nın ikincisi Hasan Eker’in başında bulunduğu Network Fuarcılık tarafından düzenlendi. Network Fuarcılık Genel Müdürü olarak Hasan Eker şu noktaların altını çizdi fuarla ilgili olarak:

. Bursa Turizm Fuarı, Türkiye’deki turizm sektöründe önemli bir eksiklik olan acenteler ile otellerin buluştuğu, profesyonel bir fuar açığını kapamak hedefiyle organize edildi.

. Ulusal İhtisas Fuarı niteliğindeki fuarımızda sadece, oteller, kongre merkezleri ve havayolu şirketleri stant açtılar; seyahat acenteleri ve tur operatörleri de ziyaretçilerimiz oldu.

. Bursa’nın böyle bir fuara ev sahipliği yapması çok önemli. Geçen yıl fuara katılan firmalarımızla yaptığımız değerlendirmeler sonrasında gelen talepleri de dikkate alarak, fuarımızı, bu yıl tekrar düzenlemeye karar verdik.

. Geçen yıla oranla çok daha iyi bir fuar hazırlamaya çalıştık. Her geçen yıl daha da iyi olacaktır. İkincisini gerçekleştirdiğimiz fuarımızda da, ziyaretçilerimizin ve katılımcılarımızın çok memnun kaldığını memnuniyetle gördük.

Fuara katılandan biri de Bursa’nın turizmdeki öteki Hasan’ı oldu. Aynı zamanda TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi olan Hasan Erdem katılıp stantları tek tek gezdi. Otel yetkilileri ile görüştü. Ve önümüzdeki dönemde Bursa’ya daha fazla nasıl turist getirileceği konusunda öneriler aldı. Bursa’da özellikle Ortadoğu’dan en fazla turist getiren acentalardan biri olan Hasan Erdem sorunları dinledi ve önümüzdeki yıl Bursa’nın turizm konusundaki yol haritası üzerine çalışmalar yapacaklarını bu çalışmaları Ankara’ya kadar götüreceklerini ifade etti.

İki Hasan Bursa’da bugüne kadar değişik platformlarda işbirliği yaptı. Konu Bursa olunca gerisi teferruat diyen Hasanların Bursa’da önümüzdeki dönemde yapacaklarını sektör yakından izleyecek.

 

DSP Lideri sahaya çıktı ekonomi konuştu

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, son günlerde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek için 22 Eylül tarihinde Point Hotel Taksim’de bir toplantı düzenledi.

Aralık’ta yapılacak DSP’nin 11. Olağan Kurultayı öncesi ilk defa sahaya çıkan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal şu bilgileri paylaştı:

. 15 Aralık 2019 tarihinde toplanacak olan DSP 11. Olağan Kurultayı, Türkiye’nin önüne yeni hedefler koyacak, sevgi felsefesini birinci ilke olarak ele alıp, Atatürk’ün öngördüğü Anadolu Uygarlık Projesini esas alan, “Halkçılık” temeli üzerine kurulmuş Türkiye Cumhuriyetini Cumhuriyet kent programıyla yeniden dünya devletleri arasındaki onurlu ve saygın konumuna taşıyacaktır.

. Demokratik Sol Parti, 18 yıl önce sorunları neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış olarak AK Parti’ye teslim ettiği devleti, yeniden sorunları ortadan kaldırılmış ve kaybedilen kazanımları yeniden kazanılmış bir devlet haline getirmeye hazırdır.

Kurultay’a ilişkin değerlendirmeden sonra ekonomiye ilişkin görüşlerini şu sözlerle aktardı:

. Ülkemizde, dört kişilik bir aile için aylık açlık sınırı 2.068.-TL, yoksulluk sınırı 6.733.-TL. Buna karşılık bir çalışan için reva görülen asgari ücret 2.020.-TL’dir. Toplumda 15 yaş üzerinde ve çalışabilir nüfusun yüzde 13’ü işsiz.

. Bu rakam 15-24 yaş aralığında, yani genç nüfusun da yüzde 24,8’i kısacası dörtte biri işsizdir. Demokratik Sol Parti olarak AK Parti’ye devleti teslim ettiğimizde evet paramızda 6 sıfır vardı, ama 80 yıllık Cumhuriyet kazanımlarımızın tamamı envanterimizde kayıtlı ve çalışır vaziyetteydi. Ülke ekonomisine katkıları vardı.

. Bugün paramızda 6 sıfır yok, ama bu kazanımların da neredeyse hiçbiri kalmadı. O gün paramızda 6 sıfır vardı, ama bir asgari ücretle 9 çeyrek altın alabiliyorduk. Bugün paramızda 6 sıfır yok, ama bir asgari ücretle 4 çeyrek altın alabiliyoruz.

. Paramızda 6 sıfır vardı ama enflasyonu yüzde 90’lardan yüzde 27,8’lere indirilmiş bir ekonomi, sistemi sağlam temellere kavuşturulmuş kendi Bankalarımız vardı. Bugün paramızda 6 sıfır yok, ama bu bankaların da neredeyse hiçbiri artık bizim değildir.

. Paramızda 6 sıfır vardı ama iç ve dış borcumuzun toplamı 150 milyar dolar civarındaydı. Bugün paramızda 6 sıfır yok, ama devletin iç ve dış borcu neredeyse 1 trilyon dolara yaklaştı.

. Paramızda 6 sıfır vardı ama içeride ve dışarıda huzurlu, tek bir kurşun atılmayan, tek bir şehit haberi gelmeyen, terörü bitirmiş bir devletimiz, yaşamı huzur içinde, başını yastığa koyduğunda evladının şehit haberi gelir mi diye kaygılanmayan yurttaşlarımız vardı.

. Bugün paramızda 6 sıfır yok, ama boğazına kadar terör bataklığına ve çaresizliğine gömülmüş, evlatlarını terör örgütünün teorik destekçisi partilerin kapısında arayan anaların olduğu Türkiye var.

Yanına Avcılar’ın önceki Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’yi alarak sahaya çıkan DSP Liderinin Kurultay’a kadar birçok aktiviteye daha imza atması bekleniyor.

 

 

Türkiye'nin dünya markası olma yolunda ilerleyen süt markası Pınar'ın Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı süt etkinliğinde çok önemli bir konuşma yaptı.

Konu süt olunca konuşmacı Pınar olur

İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Dünya Süt Zirvesi’nde Türkiye’nin süt dendiğinde akla gelen ilk markalarından Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı çok önemli bir sunum yaptı:

Hem Pınar’ı hem de sektörü anlattı. Türkiye’nin süt içmesinde önemli bir yeri olan Pınar’ın Yönetim Kurulu Başkanı’nın o değerlendirmelerini şöyle özetlemek mümkün:

. Pınar Süt’ün 18 bin süt üreticisi ve 31 kooperatifle birlikte uyguladığı kalkınma modeli ile birçok ilke imza attı.

. Bu topraklarda sağılan sağlıklı sütleri, Türkiye ile buluşturuyoruz. Pınar Enstitüsü ile son 5 yılda 13 farklı ilde, 7 binin üzerinde üreticimize hayvan sağlığı, hayvan besleme ve hijyen eğitimleri verildi.

. Üreticiye verdiğimiz bu destek ile sütün kalitesini artırıyor, Türkiye Süt Sektörü için ‘pusula’ görevini üstleniyoruz.

. Gıda güvenliğinin önemi daha da güçlendi. Tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimi için süt üreticileri, kooperatiflerimiz ve süt işleme sanayi olarak birlikte hareket etmeliyiz.

. Dünyada bu kadar çok aç insan varken, nüfus artışı ve sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşımın önemini düşününce her alanda israfı önlemeye çalışmalıyız.

. Sektör değişen tüketici alışkanlıklarına kulak vermeli. Yeni nesil, sağlıklı yaşam konusunda çok hassas ve bilinçli tüketicilerden oluşuyor. Sektörün gelişim yolculuğunda bu noktaya odaklanılması ve tüketicilerin hassasiyetlerine önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

. Türkiye’de uygulanan okul sütü projesine 2011 yılından bu yana destek veriyoruz. Bunun yanında 8 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘Süt Kuzusu Sütü’ projesinin de tüm sütleri Pınar kalite standartlarında Pınar Süt tesislerinde paketleniyor.

Daha sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çocuklarımızı kaliteli sütle buluşturmak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

 

İnsanların yaşamları iyileştirmek için bilimsel çalışmalar önem veren Roche bu defa denizlerdeki yaşamı iyileştirmeye soyundu.

Denizleri kurtarmak için ilk adım attı

Türkiye’de 60 yılı geride bırakan Roche İlaç Türkiye, yaşanabilir dünya hedefine katkı sunmak amacıyla Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) işbirliğinde Denizler Yaşam Dolsun projesini hayata geçirdi. Türkiye’nin ilk mercan transplantasyon operasyonu olma ayrıcalığına sahip projenin bilimsel ayağı TÜBİTAK tarafından destekleniyor. İstanbul Üniversitesi ve ADYSK’nin gönüllü işbirliğiyle yürütülen ve Marmara Denizi’nde biyolojik çeşitliliğin korunmasını hedefleyen proje kapsamında Adalar açıklarında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercanları çoğaltma yoluyla Tavşan Adası olarak da bilinen Neandros açıklarına yüzde 90 başarı oranıyla taşındı. Su altı canlıları için hayati tehlike yaratan hayalet ağların temizlenmesi için de çalışan Denizler Yaşam Dolsun projesi çerçevesinde gerçekleştirilen dalışlarla su altında 8 bin metre yol kat edildi. Proje hakkında konuşan Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü Natasa Klicko şu noktalara dikkat çekti.

. Sürdürülebilirlik, 120 yılı aşkın bir süredir hayatları iyileştirmek için çalışan Roche’un faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası. ADYSK ile işbirliğimizin temelinde tüm faaliyetlerimizi ekolojik dengeye saygı yaklaşımı çerçevesinde sürdürme vizyonumuz yatıyor.

. Denizler Yaşam Dolsun projesi aynı zamanda, yalnızca işimizde değil kurumsal sorumluluk anlayışımızda da karşılanmamış ihtiyaçlara odaklandığımızın bir göstergesi. Marmara Denizi’ndeki yaşam çeşitliliğinin sürdürülebilirliği için attığımız bu adımı ileriye taşımak istiyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test