Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sayın Cumhurbaşkanının BM Genel Kuruluna katılımı için çıktığı seyahat nedeni ile hafta sonu gündemimize gelmiş olsa da, 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçen Salı günü (17 Eylül) New York’ta, Genel Sekreter Antonio Guterres ve Genel Kurul Başkanı Muhammed Bande'nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Guterres, İnsanlığın BM’lerden beklentisinin çok yüksek olduğunu belirterek, önümüzdeki hafta üst düzey katılımla beş kritik zirve yapılacağını kaydetti: ‘İklim Değişikliği’, ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’, ‘Kalkınma için finansman’, ‘Evrensel sağlık’ ve ‘Küçük ada devletlerin geliştirilmesi’ diye açıkladı. Dünyanın geleceğini topyekûn tehdit eden küresel iklim değişikliğine karşı BM inisiyatifi olan Montreal söyleşmesinin 32. yılını geçen haftaki yazımızda ele almıştık. İnsanlığın endüstriyel gelişiminin olumsuz çıktılarından birisi olan küresel iklim değişikliği gibi dünya toplumlarının sosyokültürel immaturasyonun bir çıktısı olan kalkınamamışlık da maalesef çoğu ülkenin ortak insanlık sorunu. Bu ikisinin doğrudan sonucu ise hiç kuşkusuz açlık, kıtlık, salgın hastalıklar, savaşlar vs.

BM Genel Sekreteri Guterres’in de konuşmasında dile getirdiği gibi, zorluklar küresel olarak giderek artmakta. BM’ler, 24 Ekim 1945 yılında, hemen ikinci Dünya Savaşı sonrası, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 51 ülke tarafından kurulurken dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak amaçlı uluslararası bir örgüt olarak kurgulanmıştı.

Muhammed Bande, Nijerya’nın BM Daimi temsilciliğini de yapan oldukça deneyimli ve sevilen bir diplomat. Görevi, 73. Genel Kurul Başkanı Maria Fernando Espinosa’dan devraldı ve 2019–2020 yılları arasında bir yıl BM Genel Kuruluna Başkanlık edecek. Yeni Genel Kurul Başkanı Bande, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kaliteli eğitim, iklim değişikliğiyle mücadele gibi temel konular başta olmak üzere tüm alanlarda üye ülkelerle işbirliği içerisinde verimli çalışmalar yapmak istediğini belirtti. Bande, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Kendi başkanlık dönemimde Genel Sekreterlik ve Güvenlik Konseyi ile eşgüdüm ve koordinasyon içerisinde çalışacağım. Arabuluculuk, müzakere görevlerini üstleneceğim. Devam eden çatışmalara barışçıl çözüm yolları arayarak, yoksulluk, izolasyon ve cahillik gibi konuları çözmek için işbirliği olanaklarını oluşturacağım. Eğitimin kalitesi, ülkelerin eğitim kapasitelerinin geliştirilmesi, kalifiye öğretmenler yetiştirme ve üyeler arasında eğitim işbirliği önceliklerim arasında olacak.” Bande, Bahamalar ve Mozambik’te yaşanan son afetlere de değinerek, iklim değişikliklerine yönelik küresel mücadele üzerine konuşmasında özel bir bölüm ayırdı.

Bilindiği gibi BM, Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Yönetim Konseyi, Genel Sekreterlik ve Uluslararası Adalet Divanı Ana organlarından oluşmakta. Merkezi New York’ta. Ayrıca Cenevre, Viyana ve Nairobi’de de ofisleri var. BM Nüfus Fonu UNFPA’nın Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ofisi, BM Kalkınma Programı UNDP’nin Uluslararası Kalkınmada Özel Sektör Merkezi, UNDP Avrupa ve BDT Bölge Ofisi’nin ve BM Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN WOMEN) Avrupa ve Orta Asya’dan sorumlu Bölge Ofisi ile BM Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun (IFAD) Ülke-Bölge Ofisi ve BM Kalkınma Eşgüdüm Ofisi’nin (UN-DCO) dünya üzerinde açılan beş bölge ofisinden birisi de İstanbul’da. Birleşmiş Milletler bütçesini üye 197 ülkeden sağlanmakta ve Türkiye %1.371 pay ile en fazla katkı sağlayan 16. ülke. Ülkemiz ayrıca insani yardımların milli gelire oranı esas alındığında da yüzde 0,85 ile birinci sıradadır. BM organlarında eşit ve dengeli temsil için coğrafi gruplar oluşturulmuş olup, Afrika Ülkeleri,  Asya-Pasifik ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri, Latin Amerika ve Karayip ülkeleri (GRULAC) ve Batı Avrupa ve diğer ülkeler (WEOG) olmak üzere toplam beş coğrafi grup içinde Türkiye, zaman zaman WEOG ve Asya grubunda çalışmalara katılıyor olsa da, seçimler söz konusu olduğunda WEOG üyesi olarak kabul edilmekte.

Ülkeler arası diplomatik sorunların, Savaşların, Afetlerin, Kıtlıkların ve Salgın hastalıkların değişmeyen gündem olduğu günümüz dünyasında, insanlık üzerindeki ölümcül etkileri olan sorunları ortadan kaldırmak için Birleşmiş Milletlerin daha yoğun çalışmasına her zamandan daha çok ihtiyaç var. Yoksa BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından yayınlanan son Dünya Uyuşturucu Raporu'nda da belirtildiği gibi başta kokain üretimi olmak üzere, uyuşturucu üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ve küresel iklim değişikliklerin Dünyanın sonu için alarm verdiği bir konjonktürde umutlar giderek tükenmekte.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Rap dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Ezhel, Instagram'dan paylaştığı hikaye ile sosyal medyayı salladı. Ezhel'in Instagram hikayesinin sonunda dediği Mr. E...

Yol kenarına aracını park edip, sandalyede oturarak havaya ateş açan adam sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Havaya ateş açan maganda üstü açık arabanın açılıp ka...

Yazarlar
Website Security Test