Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye dünya ekonomisini tanımalı, kendisini de tanıtmalıdır

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu hafta yapılan iki önemli toplantı beni, Türk firmalarının dünya ekonomisi araştırması ve bilgi edinmelerindeki imkânsızlıklarını ve olması gerekenler üzerinde düşünmeye sevk etti.

Türkiye’deki şirketler incelendiğinde büyük bölümünün KOBİ, yani küçük işletme statüsünde olduğunu görürüz.

Koç, Sabancı ve benzeri hacimdekiler holdingler, Türkiye ölçeğinde büyük firmalar olsa da hala dünya çapında “Büyük” şirketler arasında yer almakta güçlük çekiyor. Türkiye küresel çapta büyük şirketlere sahip olmasa da, işletmelerinin büyük bölümü KOBİ olsa da üretimde söz sahibi ülkeler arasında bulunuyor.

Zaten Türkiye’nin üretmek ve ürettiğini satmaktan başka da çaresi yok. Ancak üreterek kalkınabilir ve enflasyon ile mücadele edebiliriz. Üretim için devamlılık ve finans imkanlarının yanında, pazarlama kanallarını da çok iyi bilmemiz gerekiyor. Her biri birer küçük işletme niteliğinde olan KOBİ’leri dış pazarlara yönlendirmek büyük önem taşıyor.

Geçen hafta İzmir’de bu konuda önemli bir toplantı yapıldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) 64 farklı sektördeki meslek komiteleri üyelerine yönelik "Afrika Pazarının Türkiye Açısından Önemi" başlıklı toplantı düzenlendi.

EBSO Başkanı Sayın Ender Yorgancıları tebrik ederim, zira sanayimizin üretiminin geleceği bu dünya ülkeleriyle olan ticari ilişkilerinin gelişmesine bağlıdır.

Yorgancılar, toplantıda ekonomiye küresel ve ulusal bakışının ne olduğunu anlattı. Ciddi değişim ve dönüşün ekseninde geçen dünyada, ticaret savaşları, ayrıcalıklı siyasi görüşler ve korumacı politikalara dikkat çekti. Dünyada artan korumacı tedbirlere rağmen Türkiye’nin pazar ağını genişletilmesi için yol haritalarına dikkat çekti. Çin, Kore ve Uzakdoğu ülkeleri, Afrika ve Amerika pazarlarının önemine vurgu yaptı.

Afrika’nın Türkiye için önemli bir pazar olabileceğine dikkat çeki. Bunun için ülke ziyaretlerinin artırılması, ikili ticari anlaşmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Gelelim ikinci toplantıya… ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ansızın Türkiye’ye geldi ve birkaç gün kaldı. Ross, Türkiye ile Amerika arasındaki ikili ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması için serbest ticaret anlaşması önerdi. Bu ziyaretin anlamı eğer aldatmaca ve siyasi taviz isteme değilse, ticari anlamda önemli bir fırsat doğuyor demektir.

Bu miktarda FIFTY FIFTY bir ticaret için hızlı hareket edilmesi gerekir, bunu Ross da dile getirdi.

Ross, Çin ile Amerika arasında yaşanan gerginliğe de işaret ederek, anlaşmazlık sonunda meydana gelecek boşluğun doldurulmasında Türkiye’nin elini çabuk tutulması gereğini de hatırlattı.

Özellikle de, otomotiv yan sanayi, demir çelik, hazır giyim, ev tekstili, mücevherat, beyaz eşya, tüketici elektroniği, inşaat malzemeleri, mobilya vs gibi sektörlerde Türkiye’nin avantajlarına dikkat çekti. Bu arada Türk firmalarının ABD pazarını bilmediğini, tanıtımda zayıf kalındığına işaret etti.

Gelelim dünya pazarlarındaki en önemli eksiğimize… Avrupa, Amerika, Çin, Japonya ve Kore’nin yanı sıra Afrika ülkelerinde de eksikliklerimiz çok. Birkaç büyük şirketi hariç Türk şirketleri ekonomik gelişim ve değişim enformasyonunda maalesef pek ileri imkanlara sahip değildir. Mesela, şirketlerimiz Afrika pazarı hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir. Çin’den örnek vereyim. İtalyanları da bildiğim için anlatayım.

Bu ülkeler kolay karar vermezler, yatırım ve ortaklıklar hakkında elemanlarını gönderiler yerleştiririler birkaç yıl takip ederler sonra harekete geçerler.

Türkiye’nin de yurtdışındaki pazar fırsatlarını araştırıp, yatırımcılarını yönlendirmesi gerekir. Bunu şirketlerimiz yapamıyor. Peki, bu fırsatı Türk şirketlerine kim sunacak. Dış Ticaret ve ekonomi bakanlıklarımızın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile il teşkilatlarının yapması gerekiyor.

SONUÇ:

İncelendiğinde görülecektir ki dünyada meslek odalarının iki önemli işi vardır. Üyelerine yönelik eğitim ve bilgi enformasyonu ile dış ülkelerdeki Pazar ve yatırım fırsatlarını üyelerine sunmak.

Maalesef bizde bu işin pek etkin işlediğini söylemek mümkün değildir.

Türkiye imkanları ve potansiyeli olan bir ülkedir. Yatırımcının tek ihtiyacı bilgi ve bilgiye ulaşmaktır. Bu bilgiyi Türk şirketlerine sunmalıyız. Umarım biraz olsun anlatabilmişimdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test