Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye artık susmuyor!..

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuzey Amerika'da haber bültenleri geçtiğimiz günlerde "Susamam" adlı listelerde birinci sırada yerini almış şarkı ile süslendi. Eleştirmenlere göre Ankara ve bilhassa İstanbul'un iki kez kaybedilmesiyle sonuç bulan AKP'nin popülaritesindeki düşüş, önceden "suskun" kalmış düşünürleri ve sanatçıları cesaretlendirdi. İstanbul'a zorlu mücadeleyle gelen Ekrem İmamoğlu'nun sanatçı ve iş adamlarına sessizliğinizi bozun çağrısına, sayısı 20'yi aşkın rapçi ve müzisyenin "Susamam" karşılığı gecikmedi. Ülkedeki tansiyon iktidar partisinin hızlı düşüşünü pekiştiren eski AKP ile özdeşleşmiş isimlerin "Yeni parti kuracağız" iddialarıyla yükselmeye devam ediyor.

Susamam klibini tetikleyen elbette İmamoğlu'nun güç bela başa geçmesiyle sınırlı değil. Son zamanlarda Canan Kaftancıoğlu'nun sosyal medya paylaşımlarıyla 10 yıla varan hapis hükmü giymesini, yabancı basın aşama aşama takip ederek yayımladı. Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının PKK ile işbirliği suçlarından görevden alınmasını "hukuksuzluk" ve "otoriter rejim göstergesi" olarak manşetlere taşındı. Köşe yazarlarının tahmini, benzer belediye başkanlarının aynı kaderi izleyeceği yönünde.

Önde gelen ve saygın yayın organlarından Reuters'in yaptığı ankete göre, katılımcıların % 65'i Türkiye'de siyasal düşüncelerini dillendirmekten çekindiklerini gösteriyor. Anket bu alanda Türkiye'yi araştırma yapılan 37 ülkede birinci sıraya koyuyor. Sadece geçen yıl, 36,000 kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten yargılandığı da belirtiliyor. "Susamam" şarkısında Erdoğan'ın bahsinin geçmemesi bu çekimserliğin bir sonucu olarak görülebilir. Sadece bir kaç gün içerisinde 20 milyon aşkın izleyicinin izlediği klibiyle ses getirmeye devam eden bu şarkı, hükümet yanlısı medya organları tarafından "terör eylemi" olarak nitelendirildi bile. Hükümet destekçilerinin çabalarına rağmen "Susamam", Türkiye'nin çeşitli ve farklı popülasyonunu, genç ve hareketli gençliğinin bir sesi olarak Erdoğan'a tehlike ışıklarını yakmayı başardı.

Kuzey Amerika basınına göre (ABD / KANADA) Türkiye'nin günümüzde çizdiği tablo umut vermiyor, fakat geleceği bu görüntüye rağmen aydınlık.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Hamza Saykan

01.10.2019 - 22:58
Tebrikler...
Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test