Facebook ta paylaştweet le

Sıcak paranın yarattığı etki ortadan kaldırılmalı

27.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yıllarda sadece Türkiye'de değil tüm Dünya'da ciddi gelir farklılıkları bulunuyor. Bu sıcak para dediğimiz Amerika'nın dış ticaret açığından kaynaklanan sıcak likidite paranın bir etkisidir. Çünkü bu para yönetilmek üzere büyük paraları yöneten büyük şirketlere gidiyor. Bu şirketler bu parayı yönetirken borsayı etkiliyor, yine bu şirketler girdikleri ülkelere büyük rantlar getirirken öte yandan borsalarını, dövizlerini, ekonomilerini etkiliyor. Tüm dünyayı gelir dağılımındaki eşitsizlikte etkileyen birinci etken budur.

Maalesef Türkiye'de devlet eliyle rantlar yaratılıyor. Bu belediyeler üzerinden sağlanabiliyor, belediyelerin karşı geldiği noktada İmar Bakanlığı üzerinden ve yasa değişiklikleriyle sağlanıyor. İmar yasasında yapılan değişiklikle o araziye ele geçirmiş olarak büyük bir rant geliri sağlamış oluyor. Bu şekilde hiç yoktan zengin olmuş birçok insan biliyoruz. İşte bu da gelir dengesini bozan ikinci etken olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya'da 2008 yılında başlayan "Mortgage Krizi" bize biraz geç geldi ama uzun ve kalıcı oldu. Dolayısıyla işsizlik rakamlarımız, enflasyonumuz, faizlerimiz yükseldi. Bunlar işsizleri daha düşük gelirlere iterken, enflasyon ve faizden rant sağlayanları ise daha yüksek gelir gruplarına itiyor. Bu da gelir dağılımı eşitsizliğine yol açan üçüncü faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Bu faktörler Türkiye'nin gelir dağılımını ciddi boyutta bozuyor ve düzetilmediği sürece de bozmaya devam edecek. Bunun sosyal, kültürel, eğitimsel olumsuz sonuçlarını ileride de görmeye devam edeceğiz. Maalesef Türkiye bu sebeplerden ötürü gelişmiş ülkeler düzeyine geçemediği gibi daha düşük ve küçük ülkeler Türkiye'yi geçiyorlar.

"İstikrar fonu kurulmalı"

Ben bundan önce de defalarca söylediğim gibi, büyük fon yönetim şirketleri, bankalar ve "hedge fund"lar tarafından getirilen sıcak paranın kayıt altına alınıp, döviz olarak bir istikrar fonunda (Sermaye Piyasaları İstikrar Fonu - SPİF) toplanması gerektiğine inanıyorum. Bu fonun en büyük beş özel bankanın genel müdürlerinden oluşacak bir yönetim kurulu ile yönetilmesini; giren ve çıkan paranın hangi kurumlar tarafından getirilip çıkartıldığının şeffaf bir biçimde günlük bültenlerle açıklanmasını; para döviz olarak kaldığı sürece ithalatta ve diğer ödemelerde kullanılmamasını, sadece sağlam ülkelerin (ABD gibi) devlet tahvillerinde değerlendirilmesini; büyük finans kurumlarının yurt dışına çıkaracakları dövizlerin ilk ağızda bu fondan karşılanmasını; fonun sattığı dövizler karşılığında gelen TL'lerin ise piyasalara bir fon yöneticisi gibi plase edilmesini önermiştim. Sıcak paranın girdisinde ve çıktısında, etkiyi en aza indirip güçlü bir piyasa ve güçlü bir ekonomi için bu istikrar fonunun kurulması gerekmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar