Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beni rahatsız eden konu var: ''Depremde İzmir''

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, Türkiye’ye deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Deprem uzmanları, İstanbul başta olmak üzere fay hattı üzerinde bulunan tüm şehirler için ciddi uyarılarda bulunuyor. Binaların depreme dayanıklı olmadığını 1999 depreminden bu yana dile getiriyorlar.

Şehirlerimizde oluşan tehlike, bugün oluşmuş değil, yılların birikimi var. Yerel yönetimlerin, merkezi hükümetin yıllardır uygulanan yanlış politikaları sonucu bugünkü tablo ortaya çıktı. İstanbul’da insan hayatı yerine rantı öne alan imar uygulamaları hayata geçirildi.

Avrupa’da hiçbir şehrin nüfusu 15-20 milyon değildir, imar uygulamaları Türkiye’deki gibi hiç yerde uygulanmıyor. Bütün uygulamalar, insanların geleceği, refahı ve doğal afetlere karşı insanları koruyan planlar üretilmiştir. Bizdeki gibi Allaha emanet yaşam anlayışları yoktur, öncelikle alınabilecek her türlü tedbiri almışlardır.

Ülkemize gelince insan eliyle alınabilecek tedbirler öncelikli değildir. O nedenle herhangi bir doğal olayda her an can ya da mal kaybı yaşayabiliriz.

İşte bu ne yazık ki hala “Devlet” kelimesine uygun olamayışımızın bir ifadesidir.

Doğal afetleri durduracak bir sistem yok, ama meydana geldiğinde oluşturacağı tahribatları önleme veya en aza indirici tedbirler vardır.

Birkaç gündür gazeteleri takip ediyorum. Deprem uzmanı değilim ama bu konunun uzmanları çok şükür üniversitelerimizde mevcut, beyanlarını takip ediyor ve korkuyorum.

Deprem İstanbul’da olunca bütün ülkenin gündemine giriyor ve tedbirler konuşulmaya başlanıyor, ya diğer şehirlerimiz.

Örneğin İzmir… Uzmanların verdiği bilgiye göre şehrin altında 13 tane fay hattı bulunuyor. Ve bu fay hatlarının en az 3 tanesi İstanbul’da olabilecek bir depremden daha fazla tahribata yol açabilecek nitelikte olduğu belirtiliyor.

Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof Özgür Eğilmez’e göre, İzmir’de şu an 250 bin riskli konut varmış. Eğilmez, 1997 yılından öncesinde yapılan binalarda risk daha da yüksek diyor, ancak bu tarihten sonra yapılanlarında riski öncekilerden aşağı değilmiş.

Peki, bu durumda korkmaz da ne yaparsınız?

 

İzmir için başka uyarı 

İzmir için bir başka uyarıyı ise Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı, Alim Murathan yaptı. Murathan’a göre İzmir’de bulunan ve şehrin altından geçen 13 fay hatları 7.0 büyüklüğünde deprem üretebilir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr Hasan Sözbilir de İzmir’deki fay hatlarının 7.2 deprem yaratacak faylar olduğuna işaret ediyor. Sözbilir, İzmir için mutlak yeni bir “Deprem Master Planı” hazırlanmasının şart olduğunu belirtiyor.

Yakinen tanıdığım ve güven veren insan Prof. Dr. Atilla Uluğ da İzmir’inde İstanbul gibi deprem tehlikesinde olduğunu ve her an 7.2 şiddetinde deprem olabileceği uyarısında bulunuyor.

Evet, deprem bir doğal olay ve ülkemizin de bir gerçeği. Ne zaman olacağı sır olan bu doğa olayına karşı hazırlıklı olmamız gerekmez mi?

Peki, hazır mıyız?

 

İzmir’de tehlike büyük 

Hatırladığım kadar, Sayın Burhan Özfatura İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı iken 1989’da deprem planı hazırlanmıştı. O günün şartlarında, araç gereç planlaması, toplanma noktaları yanında deprem önleme veya zararın azaltma tedbirlerinin planları ortaya konmuştu.

Daha sonraki yıllarda bu konuda neler yapıldığı hakkında bir bilgim yok. Bugün ise teknoloji daha da ilerledi. Araç gereç konusunda daha etkili tedbirler alınabilir diye düşünüyorum.

Şu anda sadece İstanbul’da yaşayanlarda değil, Türkiye genelinde deprem fay hatları üzerinde ya da yakınında oturan bütün vatandaşlar endişe içinde. Bu endişeye enformasyon eksikliği de eklenince moraller daha da bozuluyor.

Ben İzmir Alsancak’ta oturan bir kişi olarak şehrimizdeki tedbirlerden ve olası bir depremde bu tedbirlerin ne kadar etkili olunacağını bilmediğim için endişeli kişilerden biriyim.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’den veya Genel Sekreter Buğra Gökçe’den İzmir’in deprem gerçeği hakkında bilgilendirici bir açıklamanın kamuoyu ile paylaşmalarını bekliyorum. Ne durumda olduğumuzu, nelerin yapılması gerektiğini, belediyelerin kısa, orta ve uzun vadede hangi düzenlemeleri hayata geçireceklerini öğrenmek istiyorum.

Deprem bu, morale ihtiyacımız var. Bunu da temin edicisi sizlersiniz.

Lütfen bekliyoruz sizlerden.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test