Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuzey Amerika’dan Türkiye

4.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Neredeyse tam 9 yıl önce, “Hasankeyf’e baraj yapılmasın, tarihimiz yok olmasın” diye çeşitli derneklerle çalışmış, Bilkent Üniversitesi’ne bunu bir proje kapsamında sunmuştum. O zamanlar ortaokula geçmeye hazırlanan bir öğrenciydim, ortaokula geçiş projesi için Serdar öğretmenimin yönlendirmesiyle bu konuyu ele almıştım. Şimdi ne acıklıdır ki, 9 yıl sonra, Kanada’da üniversiteyi bitirmeye yaklaşmış bir öğrenci olarak yabancı basında Türkiye’ye ‘Baraj yapmayın’ çağrısını görüyorum.

“Dicle Nehri’nin sınırlarından uzanan antik kent” olarak betimlemiş gazeteler Hasankeyf’i. Yüzlerce neolitik çağdan kalan mağaranın kimisi ev, kimisi kilise işlevi görmüş yıllar boyunca. Biraz da yüksekte, antik bir kale, Bizans kalıntıları, Eyübi Camii ve dizelerce antik mezar taşları. Hasankeyf, günümüzde 3000’i aşkın insana ev sahipliği yapıyor. 12000 yıl boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış ve günümüzde dünyanın en uzun yerleşik alanlarından biri sayılıyor. Fakat bir kaç ay içerisinde sular altında kalacak. Baraj yapılmasıyla Hasankeyf’in binlerce yıllık tarihi sular altında kalırken, 100.000’i aşkın insanı da evlerinden, memleket saydıkları kentinden sürükleyecek. Yerel yönetim, Hasankeyf sakinlerinin 8 Ekim’e kadar taşınmaları için süre vermiş.

Hükümet, yerel ve yabancı protestolara, üç Avrupa bankasının projeden çekilmesine ve Irak’tan “Yapmayın” çağrısına rağmen, baraj yapımını durdurmadı. Barajın Türkiye ekonomisine yıllık 422 milyon dolar katkı sağlayacağı hesaplanıyor.

Yabancı basın, Türkiye’nin  “UNESCO Dünya Mirası” sayılabilecek bu antik kenti sular altında bırakmadan tekrar düşünmesi gerektiğini vurguluyor. Ülkemizin değerlerini yabancıların bizden daha çok sahiplendiğini görmek, hepimizi bu değerlerimizin korunması konusunda teşvik etmeli ve bilinçlendirmeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Ocak 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 27 Ocak - 2 Şubat haftalık burç yorumları. Burçları yeni haftada neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Ocak 2020 Pazar hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test