Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Duvardaki topuklu ayakkabılar

11.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’da halen devam eden ‘Yedinci Kıta’ temalı 16’ncı Bienal sergilerinin merkez üssü konumundaki MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ni ararken karşılaştık bu ilginç sanatsal etkinlikle…

Eşimle birlikte Tophane’deki Meclis’i Mebusan Caddesi’nde yürürken, birden karşımıza çıktı duvardaki topuklu ayakkabılar… Bir kahve zincirinin yan duvarlarında, sanatçı Vahit Tuna tarafından gerçekleştirilen sanatsal düzenleme; 2018 yılı içinde ülkemizde cinayete kurban giden 440 kadını temsilen, 440 çift kadın ayakkabısının duvara yerleştirilmesiyle oluşmuştu…

Doğrusunu ifade etmek gerekirse, bizleri ülkemizin acı bir gerçeğiyle yüzleştiren bu çalışma, sonradan Bienal’de göreceğimiz eserlerden daha fazla etkilemişti bizi… Ve bir gözlemimizi daha paylaşmak istiyoruz; bu ilginç sanatsal çalışmayla, önünden gelip geçen Türklerden çok turistler ilgileniyordu!..

 

Kadına yönelik şiddet

Maalesef ülkemizin acı bir gerçeği, 2018 yılında 440 kadın cinayete kurban gitmiş. Çok sayıda kadın ve çocuk, şiddete ve cinsel istismara uğramış. Geçtiğimiz eylül ayında, son dönemlerin en yüksek kadın cinayeti rakamı ortaya çıkmış; tam 53 kadın cinayet kurbanı olmuş. Bu rakamlar, konunun önemini ve ciddiyetini tüm çarpıcılığıyla ortaya koyuyor.

Ortaya çıkmayan, çıkarılamayan ya da gazetelere yansımayan daha ne kadar çok olay var kim bilir? Hele son günlerde, bir iktidar partisi milletvekilinin evinde meydana gelen, 23 yaşındaki Özbekistanlı bir genç kızın ölümü olayının bile kamuoyunu ikna edecek biçimde aydınlatılamadığı göz önüne alındığında; işin vahameti ve boyutları daha iyi kavranıyor.

 

Eşitlikçi hayat ve İzmir

Kentimiz İzmir, kadınların hayatın hemen her alanına damga vurduğu bir kent. Bu özelliğini, köklerinden, geçmişinden, kuruluş hikâyesinden alıyor. Mitolojik adıyla Smyrna, İzmir’in kurucuları Amazon adı verilen kadınların kraliçesini simgeliyor. Günümüzde de İzmir, kadın - erkek eşitliğinin ve kadın özgürlüğünün toplumsal yaşamda en güçlü olduğu kent. 

Bu anlamlı geleneğe sahip çıkan ve daha da güçlendirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz günlerde kadınları doğrudan ilgilendiren üç önemli işbirliği için protokol imzaladı. Şiddete uğrayan kadınlarla dayanışma için Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile işbirliği yapılarak, bir acil yardım hattı oluşturuldu. Bir başka işbirliği, ekonomi alanında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile gerçekleştirildi. Diğer ortaklaşma da, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) işbirliğiyle hayata geçirilecek ‘Beyaz Baretli Kadınlar Projesi’ydi.

Aynı gün ardı ardına imza törenleri gerçekleştirilen bu işbirlikleri, kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesi ve toplumsal yaşama tam katılımı için kararlılığı ifade ediyordu. İzmir’e yakışan bu duyarlılık ve örnek çabalar için, İBB’yi ve Başkan Soyer’i içtenlikle kutluyoruz. İzmirli olmaktan ve İzmir’de yaşamaktan gerçekten gurur duyuyoruz.

 

Kadın kooperatifleri

Kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesi ve toplumsal yaşama eşitçe katılabilmesi için, özellikle ev kadınlarının durumuna ve örgütlenmesi sorununa dikkat çekmek istiyoruz.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin, baskının ortadan kalkması için, hayatın hemen her alanında toplumsal seferberliğe ihtiyaç var. Bu konunun önemli bir boyutu da eğitimdir. ‘Eşitlikçi hayat’ anlayışının her alanda yaygınlaştırılması gerekiyor. Öncelikle de, ev kadınlarının üretime, ekonomik ve sosyal hayata katılması sağlanmalıdır.

İşte bu nedenle, son dönemlerde İzmir’de ve Ege’de öne çıkan, kadınların emeğinin ortaklaştırılıp kooperatifleştirilmesi çabalarını, doğrusu çok önemsiyoruz. Bu örnek girişimlerin tüm ülkeye yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Yerel yönetimler, bu konuda yönlendirici ve kolaylaştırıcı olabilirler. İzmir’deki başarılı örnekler, tüm Türkiye’ye ışıktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test