Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin çetin ve meşakkatli terörü alt etme mücadelesi

18.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekâtı dokuzuncu gününü doldururken, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden ve iki ülke heyetlerinin Ankara'da Erdoğan ve Pence başkanlığında yaptığı 4 saat süren toplantıdan sonra birdenbire ortaya yepyeni bir tablo çıktı. Operasyonu sonlandıracak ve Türkiye'nin "Güvenli Bölge istek ve beklentilerine cevap verecek" 13 maddelik bir çözüm belge üzerinde anlaşmaya varılması, her bakımdan sürpriz oldu.

Perşembe gününün sabahında tablo şöyleydi: Türkiye 40 yıla yaklaşan terörle mücadelesini dünya kamuoyuna anlatabilme bakımından bir kez daha yalnız kalmıştı. 60 yıllık müttefikler, din kardeşi saydığı Arap alemi ve son olarak Çin dahi Türkiye'yi anlamayıp kınayanlar kervanına katılmışlardı.

Halbuki, bu harekâtı başlatılmasaydı önümüzdeki yıllarda uzun sınırlarımız boyunca Türkiye, ülkemize zarar verecek bir yapılanma ve onun iç irtibatlı destekçileri ile uğraşmak zorunda kalacaktı.
Başlatılan harekâtın yaratacağı çok sayıdaki zorlukların başında IŞİD mahkumlarının serbest kalmasının sorumluluğunun da Türkiye'ye yıkılacağı gerçeği de gelmekteydi. Nitekim Putin dahi Türkiye'nin IŞİD mahkumları konusunu yönetebileceğine ilişkin kuşkusunu dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, Suriye'den çekilme kararına karşı olan yasa tasarısının Temsilciler Meclisinde büyük farkla kabul edilmesinden sonra tasarı lehinde olan üyeleri aşağılayıcı ifadelerle eleştirdikten sonra, Yardımcısı Pence başkanlığında bir heyeti Türkiye'ye gönderdi ve kimsenin beklemediği bir gelişme yaşanarak Türkiye ve ABD uzlaştı. Silahlar 5 gün için sustu ve harekatı Türkiye'nin isteklerinin gerçekleşmesi ile sonlandırma imkanı ortaya çıktı.

Halbuki, daha birkaç gün önce Trump'ın attığı "tweetler", açığa çıkan 9 Ekim 2019 tarihli Erdoğan'a muhatap mektubu kabul edilecek şeyler değildi. Trump ve ABD Kongresinden gelen "yaptırım açıklamaları" endişe yaratıyordu. İlk haberlere göre "açıklanan yaptırım kararı", Türk ekonomisine büyük darbe vuracak kapsamda değildi. Ama Temsilciler Meclisi ile Senato'dan çıkacak karar, daha ağır bir yaptırım paketinin geleceğini gösteriyordu. Bir yıl sonra Halk Bankası dosyasının gündeme getirilmesi bu endişeleri arttırır nitelik taşımaktaydı.

Erdoğan - Pence görüşmeleri ve alınan kararlar bu karamsar havayı dağıttı. Rusya - Esad cephesinden gelecek adımların neler olabileceği henüz net değil. Beklemek gerek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test