Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eski ve yeni bir ''Doping'' metodu!

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Romalı gladyatörler zamanın en iyi tıbbi olanaklarına göre tedavi edilir ve savaşmak için beslenirlerdi. Bu kadar yıllık bir dahiliyeci olarak bilmediklerimi bir filmden öğrendim ve oturup konu hakkında araştırmaya, okumaya başladım. Arkeologların Selçuk Efes'te ortaya çıkardıkları "gladyatör kemiklerinde" yüksek miktarda "Strontium elementi" bulunmuş; Strontium da sadece "sebze yiyenlerin kemiklerinde olan" bir bulgu. Et yiyenlerde kemikler o kadar sertleşmiyor ve "strontium" çok daha düşük oranlarda mevcut. Bu ve benzer birçok bilgiyi ben kırk yıllık hekim olarak bir filmden öğrendim ve bu filmi o zamandan beri herkese öneriyorum.

"The Gamechangers" filmi, James Wilks isimli bir "yakın döğüş" dünya şampiyonunun sakatlandıktan sonra araştırmaya başlayıp bu "gladyatör kemikleri" bulgusundan yola çıkarak "vegan" yaşam biçiminin en üst düzeyde şampiyon ve rekortmen atletler başta sporcuları nasıl başarılara ulaştırdığının hikayesi. Çok sürükleyici ve etkileyici bir film. "Kaçırmayın" derim.

Önce yakınlarıma önerdim, sonra da eşe dosta. "Çevresel nedenlerden dolayı da bu filmin her insan tarafından izlenilmesi gerek" diye düşünüyorum.  Bir kere küresel ısınma için de ilaç gibi bir film.

Bizim ailede üstünüze afiyet öyle "vejeteryen, vegan" falan olmaz. Bir yeğenim öyle bir şeye yeltendiğinde de utanç içinde sustuk ve kimselere bir şey söylemedik. Aile meclisinde "Çocuğu bir hendeğe gömelim mi?" diye de konuşmadık ama "yokmuş" gibi davrandık. Eh ilerici moderen bir aileyiz vesselam.

Erkek adam et yer!  Böyle büyütüldük.   Öyle zannet. Artık bu yanlış biokimya bilgisinden dönme vakti geldi.

Yemekle aldığımız proteini bitkisel olarak almakta fayda var. Günde iki ceviz veya yedi badem tüm ihtiyacımız olan amino asitleri damarlarınızdaki asil kana sunmak için yeterli.

Kan dolaşımına, damar epitel hücrelerine et veya tavuk veya yumurta, süt ve mamulleri veya balık yemenin etkisi de saf vegan beslenme ile mukayese edince o kadar iyi değil. Vegan beslenme özellikle müsabaka öncesi çok iyi. Ama genelde de daha iyi.

Tabii insanların bir film veya bir makale ile davranış biçimleri değişmeyecek. Bu iş zaman ile olacak. Tarımsal alanın büyük çoğunluğu hayvansal gıda için sulanıyor. Su bir sorun, vegan olsak tüm trafikten kat ve kat daha fazla atmosferi kirleten et ve süt üretimi için beslediğimiz hayvanlara  gereksinim olmayacak. Et tadı almak için "Glutamin Methionin Leucin" gibi bir karışımı tofu (Zengin bir protein deposu olan soyadan, daha doğrusu soya sütünden elde edilen çözelti) veya benzer bir gıdanın üstüne tuzluk ile serpmek gerekli. Koskoca Urla'da "soya unu" bulamadım kendi tofumu veya ayni tatta olan köfteyi imal etmek için. Biraz adapte etmek gerekecek mutfak alışkanlıklarını. Haftaya artık soya ununu Urla'da da bulabileceğiz; Arastadaki bakkal getirecek.

Ama önümüzde çok çabuk değişecek çok güzel bir gelecek var merak etmeyin. Böylelikle, bir düşünce, bir yazı, bir filim idareyi maslahatçı poposunu kaldıramayan politikacıların yapamadıklarını giderek sayımız artan bireyler olarak yapacağız.

Bizim bağırsağımız bir etoburun bağırsağından dört beş misli daha uzun. Benim okuduğum üniversitede, yüz küsur yıl önce ders veren Justus Liebig kardeşimizin "Et ottan üstündür" yanlışının artık farkına vardık ya gerisi çabucak gelir. Gülerek yazıyorum: birkaç yüzyıla kalmaz! Ben bu konuda çok yeniyim ama altyapım olduğundan ve filmde verilen bilgiyi araştırdığımdan yeterince ikna oldum.

Şunu şurasında yaklaşık 150 yıldır zaten karbohidrat protein ve yağlar ayırımının farkındayız.  Daha gidecek çok yol var. Çok da umut için neden. Araştırmalara devam!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test