Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eğitim, siyasetin emrinde olursa; amacı silip atılır

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eğitimi siyasetin emrine verirseniz, siyaset eğitimin ne amaçla çalıştığını silip atar. Siyasette, cihattan neyi kastediyorlar. Cihat, 'Allah'ın rızası için din düşmanlarıyla savaşmaktır' bu tanımın, 15 Temmuz ve Suriye harekâtlarıyla arasında nasıl bir bağlantı olabilir? 15 Temmuz ve Türkiye'nin çıkarlarının korunması amacıyla yapılan harekâtlarını cihat örneği içinde kullanılması doğru değildir. Cihadı sözlük anlamıyla değil, kendi siyasi anlayışlarına göre alıyor ve kullanıyorlar.

"Barış mı, savaş mı?" meselesi çok önemli çocuklara barışın nimetleri mi anlatılmalı yoksa savaşın getirdikleri mi anlatılmalı. Barış meselesinde hangi barışı kastettiğimizi ortaya koymaya mecburuz. Bir nefsi müdafaa halindeki savaş ayrı meseledir. Nefsi müdafaayı cihatla bir anlamda tutabilir miyiz, kabili münakaşa. Güneydoğuda Türk Silahlı Kuvvetlerinin halen Kuzey Suriye operasyonunda amaç emperyalist güçlerin, bizim hudutlarımızın içerisinde müstakil bir terör birliğini yaratma arzusundakilere karşı çıkmaktır. Oradaki operasyon esasında milli varlığımıza dönük tehdidi ortadan kaldırmak içindir. Bunların ışığında sormak gerekir, cihat bu mudur, cihattan maksat nedir?

 

Çocukları yanıltmış oluyorsunuz

Çocuklarımızın zihinlerinde savaşın tam tamları mı yer almalı yoksa barışın ışığı mı yer almalı. Kanaatimce burada bir kargaşa var. Cihat kavramı ile verilen örnekler arasında bir çelişki var. Öncelikle bu çelişkiyi gidermek gerekiyor. Eğer bu çelişkiyi gideremezseniz çocuklarımızı bu konuda farklı görüşlere ve düşüncelere doğru yöneleceğini yaşamaya mecbursunuz. Zira çocukları zaten siz yanıltmış olursunuz. O nedenle acaba hiç koyulmasa daha iyi olur muydu? Türkiye'nin nefsi müdafaadan yani herhangi bir toprak kazanma amacı taşımayan, sadece kendi milli varlığını korumayı amaçlayan mücadelelerinin cihat kavramının içinde verilmesi doğru değildir.

Türkiye'de büyük bir kavram kargaşası var. Bunun bir sebebi etimolojik bilgimizin zayıf olması iken diğer sebep ise; siyasetçilerin kelimeleri kendi ideolojilerine göre kullanmalarıdır. Siz bu kavram kargaşasına bilerek, ağırlıklı bir kutsallık vermek istiyor da bu itibarla cihat kelimesini kullanıyorsanız bize diyecek bir şey bırakmıyorsunuz. Fakat bunu okuyan evladımız o yaştaki çocuklarımız ayırt edebilecek durumda mıdır bunu da düşünmek gerekir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test