Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeterli olmasa da hem ABD, hem de Rusya ile müşterek adımlar atılmıştır

25.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden öncelikli faktör PKK terör örgütünün silahlı eylemleri midir, yoksa Suriye topraklarında oluşturulmaya çalışılan PKK terör örgütü devletçiği midir? Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Suriye'de icra ettiği Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla PKK'nın silahlı kanadıyla mücadelemizde ne derece başarılı olduğumuzu, konu sadece silahlı mücadele olsa PKK'nın kökünün kazınmasının zor olmayacağını her seferinde kanıtlamıştır. Gerek ABD gerekse Rusya ile yaptığımız mutabakatlarda ise PKK'nın Suriye kolu olan PYD ve PYD'nin başını çektiği SDG'den bahsedilmediği, mutabakatların; Suriye'de bir PKK devletçiğinin bütünüyle engellenmesi konusunda bir önlem içermediği dikkat çekmektedir. Bundan; PKK güdümündeki SDG'nin sözü edilen güvenli bölge içindeki siyasi faaliyetlerine devam edeceği anlamı çıkarılabilir. Kasım ayı sonunda yapılacak anayasa komitesi toplantısında SDG'nin durumu açıklık kazanacaktır. Görünen odur ki; SDG, anayasa komitesinde hem ABD, hem Rusya ve hem de AB tarafından desteklenen en güçlü unsurlardan birisi olacaktır. Ayrıca YPG'nin bölgeyi terk etmesi nasıl ve kim tarafından takip edilecektir. Terk etse bile Türkiye sınırından 30 Km. uzağa taşınması silahlı tehdidi bütünüyle ortadan kaldıracak mıdır? Bu da belli değildir. Yine görünen odur ki; YPG, Suriye'nin petrol bölgelerinde destekçilerinin çıkarını korumak için varlığını sürdürecek ve gerektiğinde Türkiye'ye karşı kullanılabilecek bir tehdit olmaya devam edecektir.

Rusya ile yapılan mutabakatta; "Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklar" vurgulanmış, "Adana Anlaşmasının uygulanmasının kolaylaştırılacağı" taahhüt edilmiştir. Ben, SDG'nin anayasa komitesine dahil edilmesi durumunda, bünyesinde barındırdığı PKK uzantısı PYD/YPG'nin terör örgütü olarak nitelendirilemeyeceği kanaatindeyim. Kaldı ki; Barış Pınarı harekatının başlamasıyla birlikte YPG Suriye yönetimiyle anlaşmış ve 5'nci kolordu adıyla Suriye rejim güçlerine katılmayı kabul etmiştir. Yani Suriye yönetimi YPG'yi gerektiğinde bünyesine alarak koruyabilecektir. Buna karşılık Türkiye'nin birlikte hareket ettiği Suriye Milli Ordusu (SMO) (eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) rejim muhaliflerinden oluşmaktadır, Suriye yönetimi nezdinde ise bir terör örgütüdür. Bu konu ileride sorun yaratabilecektir.

Bunlara rağmen hem ABD, hem de Rusya ile yeterli olmasa da birtakım müşterek adımlar atılmıştır. Zaman içinde, uygulamalar görüldükçe durum daha da açıklık kazanacaktır. Dikkat edilmesi gereken; Suriye'de oluşturulmak istenen PKK devletçiğinin, Büyük Kürdistan hedefinin -Irak'tan sonraki- ikinci ayağı olması ve bölgemizdeki ayrılıkçı Kürtçü hareketin -arkasına aldığı uluslararası destekle- gelecekte ülkemizi de içine alacak şekle bürünmesi olasılığıdır. Geçmişte Irak'a, günümüzde Suriye'ye yapılanların aynı gerekçeler kullanılarak ülkemize yapılmaması için Irak ve Suriye'de yaşananlar baştan sona göz önünde bulundurulmalı ve her zaman tetikte olunmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci Murat Kışlalı, Ankara kulislerinde konuşulan ve tartışılan konularda GÖZLEM’in sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test