Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çevre - Nüfus ve Felaket!

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gençler dünyada çevre bilinci ile ilgili eylemler yapıyorlar. Biraz umut vereyim. "Yakında öleceğiz" gibi bir karamsarlık değil "çözüm o kadar da zor değil" diye bir yazı bu.

50 küsur yıldır yazıyorum ve genelde çevre nüfus ve sosyal problemler üzerine. Herhalde bu ülkede nüfus konusunun duayeniyim. Artık yeter. 50 milyar kuş azalmış 1950 den beri ABD ve Kanada'da. Bizim türümüz de tükenecek bu kafayla ve esasen biz de giderek sayılarımız artarak bunu fark etmeye başladık.

Artık ezberler ile yürümeyecek bu iş bu gezegende. İşi "idare" ederek veya "hibrid" araç alarak da olmayacak. Süper sanal kahramanlara özenip uzayda yeni "yurt" aramak gibi abuk sabuklukla da olmayacak. Bu gezegende sürekliliği sağlamak ile olacak!

Yapılması gereken şeyler esasen çok da zor değil. Birincisi insan nüfusunu tezelden tedricen 7 milyarın altına çekmek. Bunu yapmak da mümkün. Basitçe: her insanın ancak bir annelik veya babalık eğitimi aldıktan sonra anne ve baba olmasını sağlamak ve bu eğitimi alanların ve sınavı veren her insanın tek bir çocuk hakkı olması konusunda anlaşmak. Araç kullanırken ehliyet almıyor muyuz? Ayni onun gibi.

Tabii ki güneş enerjisinden maksimum fayda sağlamak. Teknolojiden ziyade idrak ve genelgelerle ilgili bir sorun. Zihniyet değişikliği gerek! Daha adil,  yaşlılardan arabulucu olarak faydalanan bir adalet sistemi. Ve tabii daha adil bir seçim kanunu. Tabii laik bir idare ve eğitim. Artık bunu tartışmak bile abes.

Bunların hepsi birkaç yıl içinde yapılabilir ama bu günkü liderlerin bilgi, görgü ve eğitim düzeylerine bakılınca insan gene de karamsarlığa kapılabiliyor.

İtalyan kökenli, 6 lisan bilen şimdi emekli profesör olan yaklaşık 60 yıllık bir arkadaşım geçenlerde İtalya'nın politik durumunu konuşurken bir cümle etti: "Berlusconi bile şimdikilerin yanında entelektüel kalır!" Malum seks skandalları ve futbol merakı ve yolsuzluklar ile anılan politikacıydı Berlusconi. Şimdikinin ismini bilmiyorum bile.

Yepyeni bir farkındalık ile belki de sisteminin tamamen çökmesi ile olacak bu değişim. Daha fazla göçmen, daha fazla gölün kuruması ve belki de deniz seviyesinin birkaç metre artması ile!

Biz hâlâ idareyi maslahat ve abuk sabuk işler ile uğraşıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test