Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetin ateşi yüksek!..

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülke ve halk olarak, bir süredir, sınır ötesi askeri operasyona ve onun yansımalarına odaklandık. Dolayısıyla, dış politika ağırlıklı bir gündem, siyaset sahnesine egemen oldu. Bu durum, doğrusunu söylemek gerekirse, ekonomide ve iç siyasette sıkışan iktidara bir süre nefes de aldırdı.

Ancak, ekonomide ve siyasette var olan sorunlar, daha da ağırlaşarak sürüyor. Dış politikada yalnızlaşan ülkemiz, uluslararası arenada her gün yeni bir problemle karşılaşıyor. Siyasal iktidar, bir yandan bu sorunlarla baş etmeye uğraşırken, diğer yandan içerdeki siyasal gelişmeleri de belirlemeye ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışıyor. Kısacası, içte ve dışta, siyasal gündemin ateşi giderek yükseliyor.

 

Operasyon sonrası durum

İzlenen yanlış politikalar sonucu, son dönemde temel problemimiz haline gelen Suriye meselesinde, yine en başa dönüldü. Bu konunun ayrıntılarını geçen haftaki makalemizde işlemiştik.

Şimdi siyasal iktidar, yapılan operasyonun iç siyasete yansımalarını ölçmeye ve değerlendirmeye çalışıyor. Aynı zamanda, bu vesileyle, kendi seçmenini de yeniden bütünleştirmek istiyor. Sözün özü, 31 Mart yerel seçimi ve 23 Haziran İstanbul seçimi sonrasında elinden kaçırdığı siyasal inisiyatifi yeniden yakalamaya ve aleyhine oluşan siyasal iklimi yeniden kontrol etmeye uğraşıyor. 

Peki, bunda başarılı olabilir mi? Bizce çok zor. Ancak muhalefetin de çok sağlam durması gerekiyor.

 

İttifaklar meselesi

Elbette, siyasetin sıcak sonbaharında yaşanan gelişmeler yalnızca dış politika ile sınırlı değil. İç politikada da önemli gelişmeler yaşanıyor. İç politikada yaşadığı sıkışıklıktan, Kuzey Suriye harekâtı ile kurtulmak isteyen ve dikkatleri askeri operasyona yönelten siyasi iktidar, gündemi bu meseleyle yoğurmak ve sürdürmek istiyor.

Ancak, iktidar, gündemi kendi siyasal çıkarlarına uygun olarak düzenlemeye çalışsa da; halk ekonomideki ve iç politikadaki gelişmeleri de dikkatle izliyor. Bunlardan en önemlisi ittifaklarla ilgili gelişmeler oluyor.

İktidar, ana gövdesini Millet İttifakı’nın oluşturduğu muhalefet bloğunun dağıtılması ve etkisizleştirilmesi için elinden geleni yapıyor. Bunu açıkça itiraf etmekten de çekinmiyor. Öncelikle, İyi Parti ve Saadet Partisi gibi muhalif yapıları ‘Cumhur İttifakı’na çekmeye çalışıyor. Ama hem bu partilerin bugüne kadarki duruşlarını bildikleri ve hem de MHP’nin bunlara çok sıcak bakmayacağını gördükleri için; asıl hedefleri, bu partilerle yeni kurulacak partilerin üçüncü bir ittifakta toplanmalarını sağlamak. Böylece, Millet İttifakı’nı dağıtarak ve muhalefet bloğunu etkisizleştirerek, ana muhalefet CHP’yi yalnızlaştırmak istiyor.

Bu bağlamda, kamuoyu için duyarlı bir konu olan son askeri operasyonu da, iktidar karşıtları arasındaki farklı değerlendirmeleri ve ayrışmaları derinleştirmekte kullanıyorlar. Muhalefet partileri, bunları görmeli, doğru değerlendirmeli ve oyunlara gelmemelidir.

 

Muhalefetin temel kaldıracı, demokrasi ve parlamenter sistem

Önümüzdeki süreçte, muhalefetin başat konusu ve temel belirleyeni, demokrasi ve güçlendirilmiş parlamenter sistem olmalıdır. Bunların çevresinde en geniş muhalefet bloku oluşturulabilir ve sürdürülebilir.

İktidar partisinden yönetiminde de yer alan bir milletvekilinin istifa etmesi önemli bir siyasal olaydır. Yeni kurulacak partiler bu süreci tetikleyip tırmandırabilir. İktidar çevreleri, bu gelişmeleri önleyebilmek adına yeni planlar ve hazırlıklar yapacaklardır. Muhalefet partilerinin de, siyaseten sıcak geçecek döneme çok yönlü hazırlıklı olması gerekiyor.

 

İktidarın yumuşak karnı, ekonomi

Bütün bu toplumsal ve siyasal gelişmelerde, iktidarın en zayıf yanı, ekonominin içinde bulunduğu zorluklardır.

Önümüz kış mevsimidir. Halkımız için bu kış çok zor geçecektir. Son olarak emeklilerimizin durumunun, dünya emeklilik standartlarında sondan üçüncü olarak ilan edilmesi; işçisiyle, işsiziyle, emeklisiyle, yurttaşlarımızın içinde bulunduğu acınası durumu çarpıcı biçimde ortaya koymuştur.

Ekonomide, işsizlikte alarm zilleri çalmaktadır. İktidar bu yakıcı sorunlara ivedi çözümler üretmek zorundadır. Yoksa görünen köy kılavuz istemez; önümüzdeki süreçte siyasetin ateşi daha da yükselecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test