Facebook ta paylaştweet le

Ekim ayının getirdikleri

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekim ayı dünyada unutulmayacak üç büyük ihtilalle başlayan üç devrimin ve bu devrimlerle dünyanın uğradığı dönüşümlerin başlangıcıdır.

Bunlardan birincisi 1789-1799 Fransız İhtilali’dir.

Fransız ihtilali, Fransa'daki mutlak monarşinin yıkılarak yerine Cumhuriyet'in kurulması ve Katolik Klisesinin reforma zorlanmasıdır.. Akıl, özgür düşünce, eşitlik, dayanışma ve kardeşlik gibi fikirlerin yaygınlaşması ile bilinçlenen Fransız halkının, kralın emirlerine karşı çıkması ve yönetimde söz sahibi olmak istemesidir. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktası olan Fransa ihtilali, zenginleşen burjuvanın yönetimi ele geçirmesi ile başlamış ve toplumun kapitalist bir topluma dönüşmesiyle sonlanmıştır.

17 Ekim Rus ihtilali veya Ekim devrimi olarak da anılan hareket, Vladimir Lenin tarafından" ekmek, barış, özgürlük" sloganı altında yürütülmüştür. Yasama Meclisi Duma’nın kurulmasının ardından,  Çar tahtından indirilmiş ve yerine Sovyetler Birliği kurulmuştur. Bu devrim Çin ve bütün Asya ülkelerini de yakından etkilemiş benzer ihtilallere ve yönetimlere neden olmuştur.

29 Ekim Cumhuriyet'in ilanı ve Devrimler ise Birinci Dünya savaşının sonunda elde kalan tek vatan toprağı Anadolu’nun, galip devletler tarafından işgal edilmesine karşı çıkan Türk halkının, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı bir kurtuluş ve bir kuruluş hikâyesidir.

Birinci Dünya savasının galiplerine karşı bir başkaldırış, muktedirlere karşı kazanılmış bir zaferdir. Bu zaferin sonunda Sultanlık rejimi yerine, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin kurulması ve devrim yasalarının hayata geçirilmesidir.

Müslüman bir toplumda gerçekleştirilen bu çağdaş dönüşüm, mutlakıyetle yönetilen İslam dünyasında bir devrim, işgal altında bulunan ülkeler için de bir umut olmuştur.

Ekim ayında 96 yıl önce kurulan cumhuriyetin, bu gün hâlâ sokaklarda ve caddelerde halk tarafından coşkuyla kutlanması, bir özgürlük özlemi olduğu kadar ulu önder Atatürk'e duyulan bir minnet ve şükran ifadesidir.

Cumhuriyetin gençleri ve kadınları bu Ekim ayında da, Cumhuriyetin kendilerine kazandırdığı haklarla, yetenekleri ve çalışkanlıklarıyla zirvelere ulaşıyor, bizleri onurlandırıyorlar.

2 Ekim 2019 günü; Genç Kadın Güreş Milli Takımı, 10 madalya alarak Balkan şampiyonluğunu elde etti. Teşekkürler Cumhuriyet kadınları.

19 Ekim 2019 günü Görme Engelliler Kadın Golbol Milli Takımı Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya kazandı. Teşekkürler gençler.

28 Ekim 2019 günü Dünya dalış rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen, Mersin'in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası'nda gerçekleştirdiği denemede, paletsiz kategoride tek nefeste 100 metreye dalarak kadınlar dünya rekorunu kırdı. Teşekkürler Şahika Encümen!

29 Ekim 2019 günü Ramazan Sarı; Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda erkekler serbest stil güreşte 79 kiloda bronz madalya kazandı. Teşekkürler.

Ve Cumhuriyetin gençleri hepinize teşekkürler…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar