Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Ot yiyin'' şampiyon olun!..

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta GÖZLEM'de "Almanya çıkışlı, oralarda iç hastalıkları, böbrek hastalıkları (Nefroloji) uzmanlıkları yapmış" Hocamız Mahmut Tolon, "Eski ve yeni bir 'doping' metodu" başlıklı bir yazı yazdı.

64 yıldır "spor da yazan" bir gazeteci olarak, yazısı çok ilgimi çekti. Netflix'te "The Gamechangers" adlı bir film seyretmiş, "bir doktor olarak" etkilenmiş, araştırmış ve sonunda "o yazıyı" yazmış!..

Yazıdan çıkardığım anlam "Ey genç sporcular, et ve hayvani ürünler yemez, ot yerseniz, kabiliyetiniz varsa ve de iyi bir antrenöre sahipseniz, yeterli antrenmanları yaptığınız takdirde" sporun her branşında şampiyonluklar yaşar, rekorlar kırabilirsiniz!..Selçuk Efes'te yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 68 gladyatör iskeletinin kemiklerinde yapılan testler ve araştırmalar, "onların 'vegan bir beslenme sistemi' ile güçlendiklerini, kemiklerinin de sertleştiğini" ortaya koymuş. Sonrası... "Mahmut Hoca ne diyor?" başlıklı bölümde!..

 

Mahmut Hoca'm diyor ki;

"Vegan beslenin, güçlenin!.."

64 yıldır "spor da yazan bir gazeteci" olarak, konuyla ilgilendim ve Hocama birkaç soru sordum, işte cevapları:

  *   Film ne anlatıyor?

  *   "The Gamechangers" filmi, James Wilks isimli bir "yakın döğüş" dünya şampiyonunun sakatlandıktan sonra araştırmaya başlayıp, "gladyatör kemikleri" bulgusundan yola çıkarak "vegan" yaşam biçiminin en üst düzeyde şampiyon ve rekortmen sporcuları nasıl başarılara ulaştırdığının hikayesi. Sürükleyici ve etkileyici bir film. "Kaçırmayın" derim.

  *   Efes'teki Gladyatör kemikleri testinin ortaya çıkardığı nedir?

  *   Viyana'da Dr. Kanz Selçuk Efeste bulunan 68 gladyatörün kemiklerini araştırmış.  Latince gladyatörlere "hordeari" yani "yulaf ve fasulye yiyenler" de derlermiş. Kemiklerinde bulunan ve kemikleri sertleştiren Strontium miktarı daha ziyade vejeteryan bir beslenme ile mümkün.

  *   Yani, Sporda vegan beslenmek bir nevi doping mi?

  *   Tabii  "olayı doping olarak adlandırmak" gazete sayfalarında ilgi çekmek için.  Ama onca "besin uzmanı" devamlı olarak "ot kafa" falan derlerse ayni şekilde dikkat çekmek gerek. Ben şahsen müsabakalardan bir hafta önce az et bol glikojen ile beslenmenin bilimsel verilere göre daha etkili olduğunun artık kanıtlandığı fikrindeyim. Daha yeni başka bilgiler gelene kadar. Hatta genç evlilere de vegan beslenmeyi tavsiye ederim

  *   Vejeteryan olan milyonlarca insan var; neden sporda başarılı olamıyorlar, üstün başarılar elde etmiyorlar?

  *   Vejeteryan, vegan veya gelir düzeyi düşük insanlar arasında ayırım yapmak gerek. Vegan süt, peynir ve yumurta da yemeyen. Vejeteryan ise et yemeyen ama bunları yiyen.

  *   Dünyada milyonlarca vejeteryan ve vegan beslenme sistemini uygulayan insan var; neden şampiyon olamıyor, rekor kıramıyorlar?

  *   Dünya şampiyonu olmak ise, önce o spora kabiliyetli olmak ve de çok yoğun ve uygun bir çalışma ortamı, dahası iyi bir hoca ile mümkün. O ortam da daha ziyade zengin ülkelerde.

  *   Şampiyonlar, rekortmenler vegan beslenme sistemini mi uyguluyorlar?..

  *   Şu anda atletten, halterciye, yüzücüden bisikletçiye kadar bütün spor branşlarında çok sporcu böyle besleniyor; internette tıklamanız yeter, görürsünüz.

  *   Bizdeki sporcular örneğin futbolcular et yemiyorlar mı, mesela Adana kebap?..

  *   Bilmem; ben söyleyeceğimi söyleyeyim de, onlar ne yaparlarsa yapsınlar, yemek alışkanlıklarını değiştirmek çok kolay bir olay değil. Bir kültürel altyapı gerek. O soruyu o ünlü sporcuların hekimlerine sorman gerekiyor. Onlar da herhalde ABD'deki profesyonel liglerdeki beslenme bilgilerinden haberdardırlar.

 

Sevgili okurlarım, ben tam bir "etçi idim"; hatta, "Biz Galatasaraylıyız, aslanız. Aslanlar et yer. Otu Kanaryalar yer" esprileri yapardım, Fenerbahçeli dostlarıma.

Şimdi düşünüyorum; "meğer 'çok güçlü aslan olmak için' ot yemek lazımmış.

"Ot yemeğe başlasam" mı, acaba?..

Adaaam sen de; "80 yaşından sonra" doktor "Ne yersen ye" dedi, bana... Otu, gençler yesin, hele hele sporcular!..

 

Sözün Özü

Sözün Özü, bu hafta internetten!..

 

 

Okuyucu Soruları...

Kadı Karakuş'u hatırlatmıyorlar mı?..

Bir okuyucum soruyor; Ağrı'da, yol kontrolü yapan Ağrı Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, şüphe üzerine durdurdukları otomobili aramak istemişler. Sürücü gaza bakarak kaçmış, biraz ileride ateş açılarak otomobilin önü kesilmiş ve yakalanmış. Araçta yapılan aramada 531 karton içinde toplam 5 bin 310 paket "gümrük kaçağı" sigara ele geçirilmiş ve otodaki iki kişi gözaltına alınmış.

Yakalananlardan biri "başpolismiş" ve 5 ay önce "aynı suçtan" açığa alınmış. Öteki de polismiş. Yargı önüne çıkarılmışlar, başpolis "yurt dışı yasağı ve adli kontrol" şartı ile, polis ise "yurt dışı yasağı" ile serbest bırakılmışlar. Polis bunlar, "suçu önleyeceklerine, suçu işliyorlar", serbest bırakılıyorlar. Bu nasıl bir adalettir, hele hele "ikinci defa yapan" nasıl serbest bırakılır? Biz de mi sigara kaçakçılığına başlayalım; yakalanırsak serbest bırakırlar mı?..

CEVABIMDIR; Adaletimizde, "Cumhuriyetin yargısı" yerine, "Kadı Karakuşi'nin hükümleri" geçerli olmaya başlamışsa, neden olmasın?..

İnternet'ten acı gerçekler!...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test