Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Suriye'de çözüm için uzun bir yol uzanıyor

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu lideri Vladimir Putin arasında Soçi'de varılan mutabakat sonrası YPG/PKK unsurlarının tamamının belirlenen 32 km derinliğe çekilip çekilmedikleri bilinmemektedir. Türkiye ve Rusya'nın ortaklaşa devriye faaliyeti başlayacaktır. Bu arada Suriye resmi ajansı Resulayn'da TSK ve ÖSO grupları ile Suriye ordu birlikleri arasında çatışma çıktığını iddia etmiştir.

Türkiye'nin ABD ile Suriye'nin kuzeyi için varmış olduğu mutabakat, Soçi'de Rusya'ya da kabul ettirilmiştir. Ancak YPG'nin ABD himayesinde Suriye'nin kuzeyinde oluşturduğu askeri varlığın sona ermesi Türkiye'nin sınır güvenliğinin tam olarak kurulması açısından önemlidir. ABD'nin Rusya ile vardığı detayları açıklanmayan anlaşma doğrultusunda Suriye'nin kuzeyi Rusya ve Suriye güçlerinin kontrolüne bırakılırken, İdlib'de bir askeri varlığı bulunmayan ABD IŞİD elebaşını El Bağdadi'yi öldürdüğünü açıklamıştır. Bu gelişme Suriye'nin cihatçı örgütlerden temizlenmesi yolunda bir mutabakat sağlandığını göstermektedir. Bağdadi'nin öldürülmesiyle İdlib'in bir terör barınağı haline geldiği algısı dünya kamuoyunun dikkatine getirilmiştir.

Suriye'nin kuzeyine ilişkin olarak ABD ve Rusya ile varılan mutabakatların nasıl sonuç vereceği önümüzdeki haftalarda belli olacaktır. Bu süreçte Türkiye'nin Suriye ile diyaloğa yanaşması belirleyici faktör olacaktır.

Öte yandan Suriye Anayasa Komitesi 30 Ekim 2019 tarihinde Cenevre'de çalışmalarına başlamıştır. Suriye iç savaşının çözümü yolunda BM gözetiminde başlatılan bu girişim çok önemli olmakla birlikte başarı şansı tartışmalıdır. Anayasa Komitesi rejim ve muhalefet unsurları ile BM tarafından hazırlanan üçüncü listeden meydana gelen 150 kişilik kalabalık bir gruptur. Üçüncü listedeki isimler Suriye halkının tamamını yansıtacak uzmanlar, aşiret liderleri, sivil toplum temsilcileri, dini ve etnik liderlerden seçilmiştir. Komitenin karar alması için gereken oy yüzdesi (%75) dikkate alındığında işin zorluğu görülmektedir. Ayrıca hazırlanacak anayasa metnine esas alınacak belgenin hangisi olacağı, Kürtlere tanınacak statünün sınırları gibi ciddi sorunlar da gündemde olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test