Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir-Selanik kardeşliği

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alsancak’taki tarihi havagazı fabrikasında İzmirlilerin ilgisini çekeceğine inandığım bir sergi açıldı. İzmir Akdeniz Akademisi’nin, 2016 yılında Selanik ve İzmir üzerine gerçekleştirdiği uluslararası bir çalıştayda oluşan‘Akdeniz Kent Portreleri Projesi’ çerçevesinde şekillenen bu sergide iki tarihi liman kentinin ilişkileri ele alınıyor.

Sergi, kalabalık bir izleyici kitlesinin hazır bulunduğu bir panel ile açıldı. Panel öncesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer adına Kültür Bakanlarımızdan Dr. Suat Çağlayan ile Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia açılış konuşmalarını yaptılar. Her iki konuşmacı da İzmir-Selanik arasında deniz ulaşımının önümüzdeki yıl başlamasını umut ettiklerini ifade etti. Serginin düzenleyicisi (küratörü) Dr. Dilek Akyalçın Kaya, panelin kolaylaştırıcısı (moderatörü) olarak yaptığı konuşmada düzenleme esaslarını ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Panelde, Thessaly Üniversitesinden mimar Prof. Dr. Vassilis Colonas, tarihleri boyunca birbirine çok benzemiş olan bu iki kentte, özelikle de Selanik’te uygulanan mimari üsluplar üzerinde durdu.

Dr. Erkan Serçe, İzmir’in genelde geri planda kalmış, çok parlak olmayan yüzünden ilginç ayrıntılara değindi. İzmir’e Tepecik yönünden girişte hâkim bir yer tutan ve İzmir ile ilgili gravürlerde çokça yer alan tarihi Kervan Köprüsü ile çevresindeki genelde yoksul halkın gittiği mesire yerlerini tanıttı izleyicilere; Osmanlıdaki yaşamı betimleyen Batılıların bakış açısını yansıtan resimlerle… Zamanında deve kervanlarının geçtiği bu tarihi kemerli köprünün, günümüzde Melez çayını aşan betonarme köprünün altında saklı olduğunu da anımsatayım yeri gelmişken.

Yunanistan Ulusal Bankası Selanik Kültür Merkezi Müdürü mimar Yiannis Epaminondas’ın yansıttığı Selanik fotoğrafları değerli bir arşivin tozlu dolaplarından çıkmış gibiydi. Yiannis Epaminondas bunların bir bölümünü ilk olarak 27-28 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen ‘Uluslararası Akdeniz Tarihi, Kültürü ve Siyaseti Sempozyumu’nda sunmuştu. Yeni bulduğu fotoğraflar, özellikle bugün artık olmayan deniz kıyısı surlarının görüntüleri çok ilginçti.

Ah kardeşim     

‘Ah Kardeşim, 1880-1912 Bölgesel Merkezler, Küresel Liman Kentleri’ başlıklı sergi,

broşüründe belirtildiği gibi “İzmir ile Selanik’i birlikte düşünerek, ilişkilerini tarihsel bir perspektifle değerlendiriyor.”

Sergi düzenlenirken “iki kentin kardeşliği tarihte ne zaman var oldu ve nasıl gelişti?” sorusuna cevap aranmış. ‘Temas’, ‘Benzerlikler’, ‘İlişkiler’ gibi 3 temada ele alınmış bu kardeşlik olgusu.

Benzeyen panoramalar

Özellikle 19. yüzyılın sonlarına doğru İzmir-Selanik kentlerinin benzeşmesinin arka planında, her iki kentin de Osmanlı Devletinin batıya açılan kapısı olması yatıyor. İki kentin 1880 yılında denizden çekilmiş panorama fotoğrafları bunun çok güzel bir göstergesi. Ne yazık ki, her iki kentte de eski fotoğraflardaki çekicilik kalmadı artık. Bu nedenden olsa gerek, düzenleyiciler kentsel görünümdeki kargaşayı teşhir etmemek için günümüzden panoramik görüntüleri koymamışlar.

İki kenti kaynaştıran öğelerin Tanzimat reformlarına dayandığını vurgulayan sergi broşüründe şöyle deniyor: “Günümüzde iki kent sakinlerine kardeşlik duygusunu yaratan benzerliğin temelleri 19. yüzyılın ikinci yarısında uygulamaya konan reformlar tarafından atılmıştı.”

Ata diyarı

Selanik, Atamızın doğup, eğitimine başladığı yer olması nedeniyle yalnızca İzmir’in değil tüm Türkiye’nin de sıcak duygular beslediği bir kent. Vatandaşlarımızın fırsat buldukça Selanik’e gidip evini ziyaret etmesini Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan bu sevgi tetikliyor.

Selanik’te edindiği çağdaş düşünceler, Osmanlı istibdadına karşı gelişen özgürlükçü akımların etkisi, O’nun Türk Devrimine katkısının temelini oluşturdu. 10 Kasımda aramızdan ayrılışının 81. yılında kendisini hasretle anıyorum.

Sergiyi gezerken bunlar geçti aklımdan… Kasım ayı sonuna kadar açık kalacak sergiyi kaçırmamanızı öneririm.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Rap dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Ezhel, Instagram'dan paylaştığı hikaye ile sosyal medyayı salladı. Ezhel'in Instagram hikayesinin sonunda dediği Mr. E...

Yol kenarına aracını park edip, sandalyede oturarak havaya ateş açan adam sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Havaya ateş açan maganda üstü açık arabanın açılıp ka...

Yazarlar
Website Security Test