Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir şişe su!..

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD de yılda 35 milyar dolar şişe suyuna harcanıyor. Bu rakam bir şey ifade etsin diye orantılayın: Turkcell’in piyasa değeri (TKC)  beş milyar USD altında. THY’nin değeri, Turkcell'in yaklaşık yarısı.

40 dolara, hatta 59 dolara bir şişe su satabiliyorlar! Bir şişe su 300 küsur TL! Efendim Antartika'dan geliyormuş. Güzel bir şişe içinde satıyorlar ki çevre kirliliğine katkın olsun. Bu işin esas mucidi Fransızlar Perrier mineral suyunu, doğal maden suyu falan olarak dünyaya sattılar. Ve başarı ile de satmaya devam ediyorlar.  Fransa'dan nakliye olsun, karbon yükü bol olsun ki içtikçe neşelenelim. Şu an isteyene 8 TL ye Migros'ta!

Özentinin sonu yok. Antarktika'dan da gelen, musluktan da akan esasen H2O. "Yersen!"den esinlenerek, "İçersen!"

Musluk suyunu veya kuyu suyunu al. Filtreden geçir. İçinde hiçbir şey kalmasın, sonra tatsız olduğu için birkaç mineral ilave et ve millete sat.

Bir dünya markasının yaptığı da tam olarak bu; yani sondaj kuyusunun suyunu satmak. Millet aldıkça sana ne?  Ama zemin suyu giderek azalıyor. Bir yöreden kuyu kazıp suyu bedavaya yakın paraya çıkart. Filtrele, içine birkaç mineral koy. Plastik şişeye koy ki çevre kirliliğine katkın olsun. Sonra etrafa sat. Yörenin suyu azalsın.

Kuzu kuzu alan oldukça bu devam edecek. Halbuki ayni filtrelemeyi kendin de musluk suyunda yapabilirsin.

Artık reklamlar ile yönetiliyoruz. İnsanlar inanıyorlar. Bazı doğruları satmak için bile reklam gerek.

Benim çocukluğumda sokaklarda sebil çeşmeler var idi. Artık yok. Birçok hatırladığım tarla'da kuyular var idi. Artık yok. 6-8 metreye bir boru çakınca tulumba ile su alınırdı. Artık 80-300 metre derine boru çakmak gerek.

Lokantalarda 60' lı yıllarda su bedava idi. Şişe suyu için ilk başta para almak için zorlandılar. Artık herkes alıştı.

20 yıl içinde artık suyun ne kadar büyük bir sorun olduğunu hepimiz anlayacağız. Göllerin, derelerin kuruması falan basit bir gazete haberi olmaktan çıkıp idrak edilen bir tehdit olmaya başlayacak.

"Ankara'da musluklar aksın" diye su Kızılırmak'tan çalınıyor. İstanbul için Trakya. İzmir'in suyu Manisa'dan, Akhisar'dan, Gördes'ten geliyor. Bu arada Bozdağ'daki kestaneler kuruyorlar.

Partiler üstü yaklaşım ve bilinç oluşturulması gerek. Kırk küsur yıldır benzer şeyleri yazıyorum. Ben artık bıktım, usandım ve yoruldum.

Ama güzel olan tarafı genel bilinç seviyesi de anlamlı bir şekilde artıyor. Daha çok insan olan bitenin farkında. Politikacılar da elbet fark edeceklerdir ve "bol çocuk" falan gibi sığ yaklaşımlardan vaz geçeceklerdir. Ben görecek miyim, bilmiyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Temmuz 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Köpeği ezen ve sonra yoluna devam ettiği belirtilen Doç. Dr. Birsen Ocaklı, sosyal medyanın gündeminde. İddiaya göre savcı Ocaklı'ya önce takipsizlik kararı verdi, gör...

Atatürk videolarına yorum yapan Jandarma Astsubay Rafi Ceran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ''İngiliz Ajanı'' diyerek sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test