Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Thomas Cook’ iflası turizmi etkilemedi, 2020’de rekor devam edecek

15.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

En büyük turizm fuarlarından ‘WTM Londra’ Türkiye çıkarmasına sahne oldu. Gündemde ‘Thomas Cook’ iflası vardı. Buna karşın 2020 için İngilizlerin Türkiye talebi dikkat çekiciydi.

 

Mövenpick Hotel İzmir Müdürü Erhan Çetin, Müslüm Yıldız Medical Park Genel Müdür Yardımcısı, Mehmet Ensarioğlu, Valilik Yatırım Koordinasyon Müdürü Zeki Hozer, Medical Park Hastanesi Başhekim Yardımcısı

Türkiye’nin turizmde en önemli pazarlarından İngiltere, 2020 sezonunda da Akdeniz ve Ege sahillerini doldurmaya hazırlanıyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve bu yıl 40. kez kapılarını açan World Travel Market (WTM) Uluslararası Turizm Fuarı’nda gündem, dünyanın en eski tur operatörü İngiliz Thomas Cook ve ondan boşalan yerlerin nasıl doldurulacağıydı.  Fuara katılan Türk turizmciler, yabancı tur operatörlerinin ilgisine dikkat çekerken, yeni sezonda İngiliz pazarının hiç açık vermeden artmaya devam edeceğini ifade etti.

Son açıklanan turizm verisi olan eylül ayı istatistiklerine göre, Türkiye’yi yılın ilk dokuz ayında, geçen tüm yılları geride bırakarak 2.2 milyona yakın İngiliz ziyaret etmiş. Thomas Cook’un iflası ardından şirketin en önemli ikinci pazarı olan Türkiye’de yeni sezon için endişeler oluşmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girerek, Thomas Cook’tan boşalan koltuk kapasitesi için uluslararası operatörler ile anlaşmalar imzalamıştı.

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından World Travel Market London,4-6 Kasım tarihlerinde ExCell Sregi Merkezi’nde yapıldı. Türkiye’den katılan global tur operatörleri ve partnerleri için Thomas Cook’un iflası ile ortaya çıkan olumsuz hava, dünya acenteleri ve tur operatörlerinin ülkemize gösterdikleri yoğun ilginin ardından dağılmış gibi görünüyor. Hatta İngiltere piyasası için 2020’de başta EasyJet ve TUI olmak üzere birçok ulaşım firması 1 milyon ek koltuk kapasitesi için şimdiden antlaşmaları imzalamışlar. Ülkemize, yılda 3 milyona yakın İngiliz turist geliyor. Önümüzdeki yıl en az %15 artış bekleniyor.

WTM’de bu yıl 182 ülkeden 50 bine yakın profesyonel katılımcı oldu. Ortaya çıkan iş hacmi 4 milyar dolara yaklaştı. Dünyada 1 milyar turistin yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir ekonomi oluşturduğu düşünüldüğünde, bu yıllık cironun %5’ini, WTM Londra iki gün içinde gerçekleştirmiş durumda.

WTM, Avrupa turizm fuarları içinde ITB Berlin ile volalitesi en büyük olan fuarlardan biri. Ancak WTM, sadece profesyonel katılımcılara açık bir organizasyon olarak farklı bir kulvarda. Dolayısıyla, dünyadaki genel turizm sektör gidişatını belirleyen bir özellikte. Bu sene 40 yılını kutlayan WTM, 4674 profesyonel şirket standı, 250’yi aşkın panel ve oturum ile 50 bin profesyonel ziyaretçi için son bağlantı ve antlaşmaları yapma fırsatını oluşturdu.

WTM Londra’ya katılan Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da 2020 için umutlu idi. Thomas Cook’un iflası ile 800 bin olası kayıp hesaplarının 1.3 milyon yeni talebin diğer acentelerle 2020 için oluşturulduğu bilgisini vererek, kaybın değil ek 500 bin kapasitenin ortaya çıktığı bilgisini verdi. Bakan, görüşmelerinden edindiği izlenim, zaten iyi geçen 2019’dan daha iyi bir sezon olacağını, en az %20 artışın olduğu bir 2020 beklentisini dile getirdi. Fuar’da olan TURSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve ETİK Başkanı Mehmet İşler de aynı kanaatte. Bağlıkaya, 2020 yılı ve sonrası için de umutları yeşerten bir geri dönüş aldıklarını belirtirken, İşler, Ege Bölgesi ve İzmir için özellikle jet2.com, MTS, Easyjet ve TUI işbirliği ile 2020 için en az %15’lik bir artış olacağını öngörmekte.

Özetle, WTM London, Thomas Cook’un iflası sonrası İngiltere Turizm Potansiyelini görmek ve Brexit sonrası projeksiyonları değerlendirmek açısından oldukça yararlı oldu. İzmir ve Ege Bölgesine odaklanan İngiliz tur operatörlerinin giderek ivmeleneceği görülmekte. Thomas Cook’un iflası ile dar boğaza giren işletmeler, THY/SunExpress, TUI, Easyjet, British Airway ve Jet2.com gibi kurumların yoğun çabası ile Ege Bölgesi için %20’lerin üzerinde bir ön siparişi müjdelemekte. Artık sektör, 2020 yılı için umutlarını tazelemiş durumda. Elbette, ek vergi ya da sürpriz mevzuat değişiklikleri ile motivasyonlarını kaybetmemeyi ümit ediyorlar!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test