Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Hayatımız Maden"

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Hayatımız Maden” çalıştayın üçüncüsü İzmir’de Ege Maden İhracatçılar Birliği tarafından “Sürdürülebilir Madencilik” teması ile düzenlendi. Çalıştaya Ticaret Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Rıza Tuna Turagay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı olmak üzere MAPEG Genel Müdürü ve birçok kamu kuruluşunun üst düzey yöneticileri ve 700 den fazla izleyici katıldı.

Çalıştayson dönemde kamuoyuna yönelik olarak madencilik konusunda yaratılmaya çalışılan negatif olgulara madencilerin gerçekleri haykırdığı bir çalıştay oldu.
Sektörde faaliyet gösteren 15 sivil toplum kuruluşu ve maden sektörü profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda;
“Ülkemiz Madenciliğinde Başarı Öyküleri” oturumunda 19 yıl MTA enstitüsünde genel direktörlük görevi yapmış Birleşmiş Milletler’de görev süresi içinde 47 farklı ülkede 100’den fazla kalkınma projesi gerçekleştirmiş olan Doç. Dr. Sadrettin Alpan (95) çalıştaya özel video söyleşisinde ülkemiz madenciliğinin geçmişinde ülke ekonomisine katkılarını dile getirirdi ve geleceğe yönelik önerilerini anlattı. Son cümlesi “İnsanı Maden Yaşatır” oldu.

Evet şöyle bir çevremize bakalım taş çimento demirden alüminyum çinko altın ve diğer metallere, endüstriyel hammaddelere, enerji hammaddelerine elektrik üreten dinamolara, ulaşım araçlarımıza maden olmazsa yaşantımız ne kadar primitif olurdu? Petrol ve kömür olmazsa ormanlar yok olurdu.
Çevreci yaklaşımlar sunuldu: Aydın Şahinali kömür maden sahasında gerçekleştirilen çevreyi koruyan ve mükemmel hale getiren ülke ekonomisine katkı sağlayan zeytin badem ve benzeri ağaç dikimi ürün hasattı ve ürünlerin değerlendirmesi faaliyetleri sunuldu. Atay ailesinin bu örnek çalışmaları birçok madenciye ilham verdi.

Yöre halkı ile barışık madenciliğin sosyal dayanışma modellerine örnek; Çayeli Bakır işletmesinde gerçekleştirilen toplum ile barışık yörenin sosyo ekonomik kalkınmasını sağlayan projeleri ile maden bittikten sonra bölgenin bir madencilik turizmine uyarlanma çalışmaları sunuldu.
Son zamanlarda çok konuşulan madenlerde iş kazalarının azaltılması için Tüprag yetkilisi iş güvenliği ile işçi sağlığına yönelik kurum içi eğitim faaliyetlerini alınan önlemler ve donanımları anlattı.
“Yaşamın Temeli Maden” oturumunda insan yaşamında madenin yeri ele alındı. Geçmişten geleceğe doğaltaş kullanımı ve kültürünü, endüstriyel minerallerin geleceği, Türkiye’de metal madenciliği, niçin kömür, kömürün yaşamımıza katkıları ve sürdürülebilir çimento ve agrega üretimi toplumla barışık insan yaşam kalitesini artırıcı etkileri örnekleri ile aktarıldı.

“Sürdürülebilir Madencilik İçin Yasal Düzenlemeler ve Mevzuat” oturumda sürdürülebilir madencilik için yasal düzenlemeler ve mevzuat, MAPEG (Maden Petrol İşleri Genel müdürlüğü)’nde son dönem mevzuat çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Maden mevzuatının yatırımlara etkisi olumlu ve olumsuz örnekleri ile ele alındı, madencilik ve çevre konularında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği sunulan örnek çalışmalarla bu haksız yaklaşımların ne kadar gerçek dışı olduğu örnek uygulamalarla bu çalıştayda cevap verildi. Madencilikte orman izinlerinin tüm orman alanları içinde çok az bir alan kapladığı izinlerin ne kadar zor alındığı ve orman genel müdürlüğüne kesilen bir ağaç için bin ağaçlık ödemelerin yapıldığı dile getirildi.

Sonuç olarak 16 Kasım 2019 tarihinde Ege Maden İhracatçılar Birliği organizasyonunda son derece geniş tabanlı yapılan bu çalıştayda yaşantımızda madenin önemi ele alınmış. Sektöre yönelik haksız saldırılara örnekleri ile cevap verilmiş olup sektöre çevre ve toplum ile barışık sürdürülebilir madencilik uygulamaları nasıl gerçekleştirilmektedir örnekleri tanıtılmıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Prof. Dr. Hülya İNANER

31.12.2019 - 11:22
Jeoloji Mühendisliği Bölümünden bazı Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri olarak "Sürdürülebilir Madencilik" temasıyla "Hayatımız Maden" çalıştayına katılmak çok verimli oldu. Ege Maden İhracatçıları Birliğine bu çalıştayı düzenlediği ve bizleri de davet ettiği için çok çok teşekkürler. Prof. Dr. Faruk Çalapkulu Hocamızdan öğrendiklerimizin uygulamasını görmek çok güzeldi. Hocamız çalıştayın amacını ve hedeflerini çok net açıklamış. Öğrencilerimiz çok mutlu oldular. Güven dolu olarak geleceğe daha umutla bakmayı gördüler. Maden Sektöründe çalışmak isteyen öğrencilerimizin sayısı bu toplantıyla daha da arttı. Çevreyle ve toplumla barışık sürdürülebilir madencilik ile ilgili uygulamaların açıklandığı toplantıların artması ülke ekonomisi ve madencilik çalışmaları için gereklidir ve vakit geçirmeden yapılması ülkemiz yararına olacaktır. Ülkemiz madenciliğinin Duayeni Doç. Dr. Sadrettin ALPAN Hocamızın "İnsanı Maden Yaşatır" cümlesi tüm çalıştayın özetini anlatıyor. Emeği geçenlere bilgilerini paylaşanlara sonsuz teşekkürler. Prof. Dr. Hülya İNANER
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test