Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Küresel Silah Uçağı Devi; Türkiye

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

(İngiltere’nin teknolojisi Türkiye’yi nasıl global bir savaş uçağı devi haline getirdi?)

Türkiye, Birleşik Krallık’ta ilk kez geliştirilen bir füze bileşeni sayesinde ABD’nin kendisine koyduğu savaş uçağı ihracat yasağını kendi lehine çevirdi. Birleşik Krallık merkezli imalatçıların Türkiye’ye önemli bir ‘füze parçası' sağlaması sonucu, The Guardian’a göre Ankara ‘öldürücü’ güçte dünya devlerinden biri haline geldi. Uzmanlar, silah uçaklarının son zamanlarda artmasından endişeli.

Brighton’da bulunan fabrikanın Türkiye’ye kritik yardımı sayesinde Türkiye, dünyanın ikinci en büyük savaş uçağı kullanan ülkesi oldu. ABD tarafından terörle mücadelede kullanılan savaş uçağı taktiğini taklit eden ülkelerden biri olan Türkiye, artık bu konu da bir dünya devi.

Türk Bayraktar TB2 insansız uçakları, Suriye’de YPG’ye karşı yapılan operasyonlarda yoğun bir şekilde kullanıldı ve bölgede 449 teröristi etkisiz hale getirdi. İnsansız hava uçakları, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre Irak’ta bulunan “beş PKK teröristini” etkisiz hale getirmek için de görev yaptı. Savunma Bakanlığı’nın bu harekatı eleştirmenlere göre ABD’nin Pakistan, Yemen ve Somali’deki ülke dışı operasyonlarının bir taklidi.

Bayraktar, TB2 uçakları her ne kadar bir Türk firması tarafından üretiliyor olsa da, yabancı basın üretimin İngiliz Hornet füze askısı olmadan mümkün olmayacağını vurguluyor. Füze askısı teknolojisi 2015’te Brighton şehrinde bulunan EDO MBM Teknoloji şirketi tarafından geliştirildi.

Mayıs 2016’da Jane’nin Savunma İncelemesi’nde yayınlanan bir makalede, Hornet’in Bayraktar TB2’nin üreticisi Baykar’a çok önemli bir gelişme aşamasında verildiğinin altı çizilmişti. O günden bügüne Türk şirketi kendi füze askılarını geliştirmeye hızla devam etmekte. Aradan geçen dört yılın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri 86 silahlı TB2 filosuna sahip bir kuvvet haline geldi ve Türkiye dünya çapında insansız hava uçaklarında hızla yükselen bir ülke konumunda. İnsansız hava uçakları ticareti ve sektörü dört yıl öncesine kadar Amerika Birleşik Milletleri başta olmak üzere ABD ve İsrail tarafından yönetiliyordu; ve o yıllarda insansız silah uçağı verilmeyen Türkiye, artık bu alanda bir süper güç.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test