Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İlhan Tekeli üç dakika konuştu, Maltepe Ekonomi Forumu’na damgasını vurdu

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İlhan Tekeli Hoca aslında üç önemli kentin belediye başkanın katıldığı oturumun moderatörü olarak görev almıştı. Ama arada kısa konuşmalar ve önemli açılımlar yaptı.

Aylar önce Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç aramıştı. Ekonomide yeni bir bakış açısı ortaya koymak için bir forum düzenlemek istediğini ifade etmişti.

Heyecan verici bu gelişme ile ilgili görüşlerimizi ilettik. Geçtiğimiz hafta Maltepe Ekonomi Forumu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde yapıldı.

Ekonomide Yeni Arayışlar konuşuldu. Açılışta Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç şu tespitleri yaptı:

. Biz de burada ortak akıl oluşturabilir miyiz ve bir çözüm önerisi geliştirebilir miyiz diye bu forumu düzenleme kararı aldık.

İlk gün son oturuma Prof. Dr. Daron Acemoğlu, video konferans yöntemiyle katıldı ve "Küresel Ekonomik Gelişmelerin Işığında Türkiye'nin Yol Haritası" konusunu masaya yatırdı.

İki gün boyunca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu toplantıyı ilgiyle izledi. Notlar aldı.

İkinci gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katıldığı toplantının moderatörlüğünü efsane isim Prof. İlhan Tekeli yaptı.

Zaman sınırlı olduğu için Tekeli Hoca’nın görüşlerini pek fazla dinleyemedik. O sadece moderasyon yaptı ama arada çok kısa da olsa üç önemli noktanın altını çizdi.

Aslında güncel ve yerleşik birçok bilginin sarsılması anlamına gelen bu birkaç cümle İlhan Tekeli’nin öğrencilerinin ne kadar şanslı olduğunu ortaya koyacak nitelikteydi.

Bu sarsıcı üç noktayı aktaralım. Birincisi, beyin göçü meselesini farklı bir açılım getirdi. İşte o önemli sözler:

- Göç, beyin göçü kavramı hakkında doğru politikalar üretmek için eski dünyanın bakış açısından kurtulmak gerekiyor. Beyin göçünü tersine çevirmek için onların fiziki olarak Türkiye’ye gelmesi gerekmiyor. Günümüzün teknolojik gelişmeleri ve network sistemi sayesinde onların bulundukları yerden de bizimle birlikte olmaları mümkün. Zaten bunun çok güzel örnekleri var. Beyin göçüne onlar gitti diye üzülmek değil, onlardan nasıl faydalanırız yeni sistemde diye bakmak gerekiyor.

Evet beyin göçüne en azından ben böyle bakacağım yeni dönemde. Çocuklarımız gidiyor yerine onları oldukları yerden Türkiye’ye faydalı hale getirme noktasında olacağım.

İlhan Tekeli Hoca’nın ikinci dikkat çektiği nokta kooperatifler özellikle de kadın kooperatifler oldu. Hoca’nın sözleri şöyleydi:

- Kooperatifçilikte üç dönem var. Birinci dönem 1930’lı yıllar. Önce başarılı oldu. Sonraları istenen noktaya gidilemedi. Yine Ecevit döneminde önemli bir çıkış yakalandı ve sonra başarısızlık geldi. Şimdi de kadın kooperatifleri konusunda büyük bir çıkış yaşanıyor. Başarısız olan iki dönemin muhasebesi yapılarak yeni dönemde aynı hayal kırıklığı yaşanmaması için ne yapılmalı bakmalıyız.

Bir olay ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Hoca’nın üçüncü dikkat çektiği nokta teknoloji ve inavasyon konusuydu. Zaman yokluğundan fazla ayrıntıya girmedi.

Ama mutlaka bir gün bu üç konuda ayrıntılı konuşmak isterim Hoca ile. Belki de Ali Kılıç ikinci Maltepe Ekonomi Forumu sadece Hoca ile yapar biz de onu ayrıntılı dinleme sansına sahip oluruz. Çünkü kaç İlhan Tekeli yetiştirebildik ki. Elimizdekini kıymetini iyi bilmeliyiz.

 

Yavuz Eroğlu herkesi buluşturdu

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Perspektifinden Geri Dönüşüm” ana teması yaptığı toplantıda tüm paydaşları buluşturmayı başardı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu çok önemli bir etkinliğe imza attı.

PAGEV’in bu yıl 14’cüsünü, “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Perspektifinden Geri Dönüşüm” ana teması ile organize ettiği Türk Plastik Endüstri Kongresi adeta sektörün buluşma noktası oldu.

Uzun süredir bir araya gelmekte zorlanan sektör tüm paydaşları ile bu etkinlikte buluştu.

Başkan Eroğlu toplantıda bilinçli tüketim ve geri dönüşüm seferberliği başlattıklarını vurguladı ve şu açıklamaları yaptı:

. Toplum olarak amacımızın sıfır atık olması ve dönüştürülebilen her malzemenin yine doğaya en az yükü oluşturacak biçimde dönüştürülebilmesini yüreklendirmek gerekiyor.

. Ancak bugün tüm çevresel sorunları neredeyse sadece plastiğe bağlamış bir gündemle karşı karşıyayız. Oysa plastik geçtiğimiz yüzyıla kadar medeniyetin, insani ve teknolojik kazanımların ulaşamadığı yerlere ve sınıflara bu imkânları götürmüş, kolektif zenginliğin demokratikleşmesini sağlamış mucize bir malzeme.

. İşte biz bunları düşündürmeyi, plastiği olması gereken yere oturtmayı ve dönüştürmeyi insanların aklına sokmayı hedefliyoruz. Çünkü evet plastiğin doğada yeri yok ama hayatımızda yeri, işi çok! Dönüştürelim.”

Evet işi çok olan plastiği ve tüm geri dönüşümün nasıl olacağı konuşuldu Geri Dönüşüm Paydaşları Paneli’nde.

Sıfır Atık İçin Geri Dönüşüm konusunun ele alındığı ve sektörün tüm paydaşlarının görüşlerini ortaya koyduğu son paneli Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak yönetti. Konuşmacılar sektörün duayenlerinden TOBB Kimya Sanayi Meclisi Başkanı Timur Erk önemli tespitler yaptı.

Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu her zaman ki gibi açık ve net konuştu.

Vedat Kılıç Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı olarak önümüzdeki dönemde çok tartışacağımız bu konuyu ayrıntıları ile gündeme taşıdı.

Baran Bozoğlu farklı bir oda başkanı imajı çizdi ve Çevre Mühendisleri Odası olarak farklı açılımlar yaptı.

Recep Karahan sokaktan gelen sesi dillendirdi. Taha Mahserçi ve Bilal Nadir Gök de sektörün sıfır atık konusundaki yaklaşımlarını ortaya koydular.

Baştan söylediğimiz gibi Yavuz Eroğlu çok önemli bir buluşmayı gerçekleştirdi. Önemli bir adım attı. Şimdi sektör ondan yeni adımlar bekliyor.

 

İşte yeni TÜRSAB yönetimi

 

Yeniden seçilerek değişime devam diyen Bağlıkaya TÜRSAB'ta yeni bir dönemi başlattı.

Tam istediği gibi değilse de Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Kurul yeniden başkan seçilen Firuz Bağlıkaya’nın istediği gibi geçti. Sert tartışmalar olmadı. 2 bin 500’den fazla oyla seçimi kazanan Bağlıkaya rakibi Davut Günaydın’ı kürsüye davet ederek değişimin devam ettiğini gösterdi.

Şimdi TÜRSAB’ta yeni bir dönem başlıyor. İşte yeni dönemin yönetimi:

 

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

Firuz Bağlıkaya (Başkan) / Detur Turizm

Ali Bilir / Bilir Turizm

Abdulhamit Kuk / Passo Turizm

Osman Tolga Gencer / Emperor Travel Clup

Diyaeddin Şahin / Peninsula Turizm Seyahat Acentası

Ceren Anadol / Saye Grup Turizm

Hasan Eker / Burkon Turizm

Soner Bacaksız / Vipol Turizm

Nalan Yeşilyurt / Baharat Organazitions Turizm

 

Yedek Üyeler

Hüseyin Kurt / Enderun Turizm

Rahime Yaşar / Adıyaman Turizm

Mustafa Gümrükçüoğlu /Sahab Travel Turizm

Linda Urhan / İtaki Turizm

Deniz Köse / Arrive Turizm

Ahmet Küçükyıldız / Hit the Road (H.T.R.)

Öznur Köse / Skyline Travel Turizm

Gülnaz Ademoğlu / ASGN Travel

Serhat Tosun / Outland Tours&Travel

 

DENETİM KURULU

Asil Üyeler

Ahmet Özden / Traum Tur

Yusuf Sandıkçı / Midsea Turizm

Abdurrahman Fetullah Aşkın / Altınoluk Turizm

 

Yedek Üyeler

Ali Çavdar / Ticari Turlar Turizm

Oya Ebru Küçükel / Çakıltaşı Turizm

Yusuf Alfat / Yusuf Alfat Turizm Seyahat Acentası

DİSİPLİN KURULU

Asil Üyeler

Hacı İbrahim Canatan / Canatan Seyahat Acentası

İbrahim Tanrıverdi / Arnika Turizm

Mustafa Armağan / Yoyo Oto Kiralama Turizm

 

Yedek Üyeler 

Yasin Öztürk / 58 Vera Turizm

Emre Özbasan / Lalit Turizm

İsa Çam / Elation Turizm

 

 

Dava süresini kısaltmanın yolu var

Davalarını kısaltılmasında önemli yenilikler getiren sistem İstanbul Tahkim merkezi tarafından devreye sokuluyor. 

Kısa bir süre önce “Arabuluculuk-Tahkim Kuralları”nı yayımlayarak dünyaya ilan eden İstanbul Tahkim Merkezi, önümüzdeki dönemde tahkimde çözüm bulamayan dava dosyalarını ISTAC’a çekerek atak yapmaya hazırlanıyor. İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, arabuluculuk ile tahkim mekanizmalarını birlikte işleterek, ticari uyuşmazlıklar için alternatif bir çözüm modelini başlattıklarını açıkladı. İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü (eski Arabuluculuk Daire Başkanı) Hakan Öztatar da, iş dünyasını ticari davalarda yıllar süren uzun mahkeme süreçlerinden kurtarmak için inovatif bir çözüm geliştirdiklerini söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı'nın ev sahipliğinde, Başkan Vekili Müjdat Keçeci, Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Öztatar, Mehmet Fatih Bilici ve Bülent Şarman’ın katılımıyla yapılan toplantıda yeni “Arabuluculuk-Tahkim (Med-Arb) modelinin işleyişi ve hedeflerini ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Öztatar şu sözlerle anlattı:

. Arabulucuların çözüme kavuşturduğu uyuşmazlık dosyalarına ilişkin kararlar mahkeme hükmü yerine geçiyor.

. Değişen ekonomi ve insanların hak arama bilincinin artmasıyla birlikte dava sayıları giderek artıyor.

. Klasik yargılama uzun sürüyor. Ülkemizde ortalama süre 541 gün. Buna diğer süreçleri de eklediğimizde mahkemede sorunun 1000 günden önce çözülemediğini görüyoruz.

. Bir yatırımcı farklı bir ülkede yatırım düşündüğünde neyi ister öncelikli olarak?

. Alternatif yargılamanın, arabuluculuğun, tahkimin bu ülkede uygulanıp uygulanmadığına bakar. Türkiye arabuluculukta önemli mesafe aldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Eylül 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İstanbul'da yapıldığı belirtilen bir sokak röportajında konuşan Almancı çift sosyal medyada büyük paylaşım aldı. Ekşi Sözlük ve Twitter'da binlerce etkileşim alan vide...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Eylül 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test