Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Travel Turkey Fuarı ve üvey evlat İzmir

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tam 13 yıl geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB işbirliği ile bu güzel fuar başlayalı. Zorlu süreçlerden geçerek bugünlere geldi. Geçmişte şaşaalı törenlerle ve devlet erkanının da iştirak ettiği bu Fuarımız, ne yazık ki geliştikçe devlet büyüklerimizden daha az ilgi görmeye başladı. Fuar bu yıl biraz daha yalnızlığa bırakıldı. Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılışa iştirak etmediler. Birçok İzmir milletvekili dahi törende yoktu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm Bakanı açılışta vardı.

İşin en enteresan tarafı ise Bakan yardımcıları bir tarafa, genel müdür seviyesinde bile yetkili göremedik. Bakanlık, genel müdür yardımcısı düzeyinde temsilci gönderdi. O da biraz zannederim “Kerhen” oldu gibi.

Sayın Bakanın yardımcıları ne kadar meşgul ki, bir tanesi bile, Türkiye’nin 2. büyük fuarı açılışına katılamadılar. Bu bir “üvey evlat” muamelesidir. Neyse ki, Kültür Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı güzel bir konuşma yaptı.

İzmir’in kaderi artık belli olmuştur. İzmir artık kendi yağı ile kavrulmaya namzettir. Bunun için iş “Yerel İktidarın” başarı oranı ile orantılı olarak sürüp gidecektir.

Sayın Tunç Soyer, artık işin daha da zor çok dikkat…

Gelelim fuara…

İştirakçiler, memnun görünüyordu. Stant takdimleri bu sene biraz daha iyi olmuş. Turizmde ülkemizde öne çıkan şehir ve ilçelerin katılımı fuara hem kültürel zenginlik hem de canlılık katıyor.

Büyük otellerimiz ise işin ciddiyetinin farkındalar. Turizmin önemi ve Türk ekonomisindeki vazgeçilmezliği iyice anlaşılmış. Zira oteller arasındaki işbirliği yaklaşımı örnekleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

İşletmeler, yatırımcılar, tur operatörleri, kısaca sektörün tüm paydaşları Türkiye’nin turizm potansiyelini daha da ileriye götürmek için büyük gayret gösteriyorlar.

Evet, Turizm Travel Turkey Fuarı heyecanlı ve biraz da iştahlı yatırımcı ve satış şirketlerinin gündeminde yerini tamamen almış durumda. Özellikle tatil satış ve otel rezervasyon kuruluşlarındaki artış da bunun bir işareti olsa gerek.

Fuar gittikçe gelişmektedir. Sektörün yan kuruluşları da fuarda yerini almış durumda. Türkiye’nin turizm pastası büyüyor, herkes bu pastadan pay almak için ürününü sergiliyor. Yetkililerin destek olması lazım.

Açılışta, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türk Hava Yolları Satış Başkanı Emre Menevşe, yaptıkları konuşmada, iyi temennilerini dile getirdiler.

Konuşmacıların dikkat çektiği konu, “turizm pastasından İzmir’in aldığı payın” az olduğu konusuydu.

Bunun için yapılması gerekenleri dile getirdiler. Öncelikle şehir merkezindeki konaklama ve ulaşım imkanlarının arttırılması gerektiğine dikkat çektiler.

Fuarın Medya Sponsoru olan Hürriyet Gazetesi İzmir Temsilcisi Deniz Sipahi yaptığı konuşmada, fuar için yapılan işbirliğine dikkat çekti.

İzmir buna laiktir. Şehirde turizmin gelişmesi tesadüflere bırakılmamalıdır. Makul şartlarda, şehrin potansiyeline göre projeler üreterek İzmir’de turizm pastasını büyütmeliyiz. Şehrin cazibesi buna imkan veriyor, az gayret lazım.

İzmir, arkeolojik, tatil eğlence ve termal imkanlarının yanında, inanç turizmi potansiyeliyle kadim bir şehirdir.

Turizm bir ihtisas işidir. Yol ve yöntemlerinde “Profesyonellik” şarttır.

Travel Turkey iyi yoldadır, gelişmektedir. Ancak yönetim anlayışının

değil, hedef kitlelerin iştahını arttıracak çalışmalar yapılmalıdır.

İzmir kültür, sanat ve arkeolojik değerler yanında doğa-termal sağlık turizmi ve inanç turizmi imkanlarıyla, detaylı bir stratejik plan ve öncelikleri ile değerlendirilmeli ve tanıtılmalıdır. Organizasyon uzmanlık gerektiriyor, aksi durumda kaos yaşanır.

Ancak açılış töreninde yaşanan bir düzen karmaşası ve protokol kurallarında sıralanması gereken kişi ve kuruluşların yerlerinin sıralanmasındaki hatalar maalesef bazı rahatsızlıkların yaşanmasına imkân vermiştir. Protokol İzmir’de ne yazık ki pek ciddiye alınamamaktadır. Özellikle düzenleyenler ve görevlilerin acemilik eğitim eksiklikleri yaşanmaktadır. Unutmayalım ki bir şehrin anılmasındaki menfi etkileri yaratabilecek protokol konusunun İzmir’de de daha dikkatli ele alınmasında fayda bulunmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarımız ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan genelgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test