Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasayı anlamak

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son bir aydan bu yana piyasalara baktığımda farklı, şeylerin olduğunu görüyorum. Borsa İstanbul’da yukarı doğru gitme çabası ve iştahı sürerken, yerli yatırımcı (ya da oyuncu diyelim) sayısında ve yerli payında artış olduğu gözleniyor.

Ayrıca bizim endeks kâğıtları dediğimiz yabancı takasının çoğunu oluşturan ve Bist30 Bist50 hisselerinden oluşan en kaliteli diyebileceğimiz hisselerde hareketler sınırlı kalırken, asansör kâğıtlar tabir edilen guruptaki hisseler son hızla yükselişe devam ediyor.

Her asansörün elbette bir çıkma sınırı var. Defter değeri 50 kuruş olan hisseler 2,5 TL sınırını zorlarken, bunların 5 Lira 10 Lira olacağı hayalini kuranlar şimdilik borsanın gerçeklerinden habersiz görünüyor.

Elbette dönem dönem risk iştahının arttığı dönemlerde ve hisse bazında beklentilerin güçlendiği durumlarda, piyasa fiyatı, defter değerlerinin üzerine çıkabilir ve beklentilerin gerçekleşme durumuna göre, bu seviyelerde tutunabilir hatta ileri hareket noktasına da gidebilir. Bu durumda pek çok hisse senedi de sayılabilir; Ancak bizim söz ettiğimiz konu bu değil.

Dolardan ve faizden kesesini yeterince doldurmuş, kapital sahiplerinin, yurtdışı rallisine bakarak Borsa İstanbul’a soktukları paralarla; sermeyesi 10 milyonla 100 milyon bandındaki hisselerde hızlı hareketlerle bir voli vurma çabası olduğu görülüyor.

Bunu neye dayandırıyoruz, Borsa İstanbul bünyesinde bu yıl uygulanmaya başlanılan VBTS (volotilite bazlı tedbir sistemi ) ile borsada işlem gören payların alım satımı sırasında işlemlerin dürüst ve adil bir şekilde yapılması aksi takdirde açığa satış yasağı, brüt takas uygulaması ve tek fiyat yöntemleri gibi tedbirlerin alınmasına olanak sağlıyor.

25 Eylül tarihinde devreye alınan VBTS önceleri 5-10 hisse bazında çalışırken son bir aylık sürede 70 hisse sınırına dayanarak borsada işlem gören hisse sayısının yaklaşık yüzde 10’una ulaştı.

Borsa yabancı payı borsa tarihimizde 2007 yılında en yüksek  %72’lere ulaştı. Ancak genel seviye %61 ile %66 arasında yatay bir stabil harekettir. Endeks 5,1 cent olduğunda ya da 1,4 sente düştüğünde de bu band dışına çıkamadı. Şu anda ise bu seviye 61,20 ile alt sınıra çok yakın bir yerde seyrediyor. Denizbank’ın kotasyondan çıkmasının bunda etkisi varsa da, yabancının yeni girişinin sınırlı kalması ve yerlinin büyük iştahla giriş yapması etkilidir.

Yerli yatırımcıların milli borsamızda oransal olarak daha fazla olmasını elbette isteriz, Tıpkı milli para birimine yatırım yapmayı dolara yapmaya tercih edebileceğimiz gibi.

Fakat küçük işletmeleri kurup büyütüp yabancıya satan iş adamlarımız gibi, belli bir vizyon ve perspektifi olmadan, borsada hisse senetlerini alıp satıp kazanılan parayı dövize faize kaydırmak için acele eden bir yatırımcı profiline de ihtiyacımız yok. Kısa vadeci yerli yatırımcı bunca yıldır ülkenin yaşadığı badirelere rağmen sabırla hisse senetlerini tutmaya devam eden yabancı %60’dan utanmalı bence.

Parayı kısa vadeli kazanıp toprağa yatırmaya hevesli bu kafa, bırakın dünya arenasında yer tutmayı kendi piyasalarında bile söz sahibi olacak etkinliğe kavuşamaz.

Endeksimizi dünya borsalarıyla kıyasladığımızda yüzde 50 iskontolu olmasına rağmen bir an önce alayım satayım karı alayım kaçalım çabası tüm asansör hisselerde gözle görünür şekilde devam ediyor.

Akla gelen sorular şunlar;

1- Yükseliş öncesinde ön alan yerli yatırımcının yükselttiği fiyatlardan yabancı bu malları alır mı?

2- Bu hisseleri alırsa 115,000 120,000 endeks seviyesi yabancıları tatmin eder mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test