Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Açıklanan ekonomik verilerin söyledikleri

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hafta içinde ekonomik durumumuz hakkında açıklanan veriler, mevcut durumumuz yanında yakın geleceğimiz ile ilgili olarak ta bazı yorumlar yapmamıza imkan verecek niteliktedir.  Bu verileri, özetle değerlendirmekte yarar bulunmaktadır.

BÜYÜME

Türkiye,2018 yılının son çeyreği ve 2019’ un ilk ve ikinci çeyreğindeki daralmalardan sonra ilk defa bu yılın 3’ncü çeyreğinde %0,9 oranında büyümüştür. Yani ilk kez pozitif büyümeye dönmüştür. Bu yılın son çeyreğinde büyümenin % 5’e varan bir ölçüye ulaşabileceği ve yıl sonu itibariyle yılık büyümenin %1 civarında gerçekleşebileceği tahmin edilmektedir.

Pozitif büyümeye geçiş elbette önemlidir. Ancak büyüme hızı, ülkede işsizlik oranının % 14’lere vardığı ve gençlerin neredeyse üçte birinin işsiz olduğu bir dönemde çok küçüktür. Büyüme istihdam demektir. Büyüme iç talep kaynaklıdır.  Sanayi üretiminde gelişme yoktur. Kamu bankaları aracılığı ile hane halkının borçlandırılması ve bu yolla piyasanın canlandırılması söz konusudur. Otomotiv, beyaz eşya, konut gibi sektörlere verilen teşvikler ve uygun tüketici ve ihtiyaç kredileri piyasayı canlandırmıştır. Ticari krediler de daha çok bu alanlara yönelmiştir. Şirketlerin önemli bir bölümü borç ödeme veya yeniden yapılandırma peşindedir. Kaldı ki, kişi başına düşen milli gelir de azalmıştır. Faiz hadlerinin düşmeye devam etmesi halinde, iç talebin daha da artması ve bu yolla büyümenin hızlanması mümkündür ama sağlıklı, kalıcı ve sürdürülebilir bir gelişme için yerli ve yabancı yatırımların, üretimin ve ihracatın artması şarttır.

DIŞ TİCARET

İhracat Kasım ayında 16,2 milyar dolar ve 11 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre % 1,77’lik bir artışla 165,7 milyar dolara ulaşmıştır. İthalat ise, Kasım ayında geçen yılın ayni ayına oranla % 11,44 lük bir artışla 18,2 milyar dolar ve 11 aylık ithalat, bir önceki yılın on bir aylık dönemine göre %11,29’luk bir gerileme ile 190,2 milyar dolar olmuştur. Dış ticaret açığı da, ithalatın yıllık bazda azalmasının doğal bir sonucu olarak 52,2 milyar dolardan,%51,84’luk bir azalmayla 25,1 milyar dolara inmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 11 aylık iki dönem karşılaştırıldığında % 75,5’dan % 86,8’e çıkmıştır.

Rakamlar bu şekilde değerlendirildiğinde ortaya olumlu bir tablo çıkmaktadır. Sonuçta, ihracat artmakta, ithalat azalmakta, dış ticaret açığı ve dolayısıyla cari açık küçülmekte, ülkenin dış kaynak ihtiyacı azalmakta, büyümenin finansmanı kolaylaşmakta ve ihracatın ithalatı karşılama oranı yükselmektedir. Ama bütün bunlar ithalatın azalması, büyümenin negatife dönmesi ve işsizliğin artması sonucunu doğurmaktadır. Nitekim büyüme pozitife dönmeye başlayınca Ekim ve Kasım aylarında ithalat yükselmeye başlamıştır. Özellikle ara malları ve tüketim malları ithalatında artış vardır. Büyüme hızı artınca, ithalat ta artacaktır. Nitekim Kasım ayı istatistiklerinde ithalat, ihracatın 2 milyar dolar üstündedir.

İhracat ta ise ciddi bir artış yoktur.11 aylık ihracat artışı % 1,77’dir. Kasım ayı ihracatında, bir önceki yılın aynı oranına göre gerileme vardır. Dünyada ve özellikle ihracatımızın yarısına yakın kısmın yaptığımız Avrupa pazarlarında durgunluk vardır. Ancak asıl sorun ihracatımızın yapısındadır. Türkiye, teknoloji üreten ve ileri teknoloji içerikli ürün ihraç edebilen bir ülke haline gelinceye kadar da bu durum devam edecektir.

ENFLASYON

Yıllık enflasyon, Ekim ayı itibarıyla %8,55’lik düzeyinden Kasım ayında % 10,56’ya yükselmiştir. Yani yeniden çift haneye çıkmıştır. Ekonomi yönetimi bu yılı %12 hedefinin altında bir enflasyon oranı ile kapatabileceğini tahmin etmektedir. Faizlerin, enflasyonun asıl sebebi olduğu görüşü hakim olduğunda faizlerin daha da düşürülmesi gündeme gelebilir. Bu takdirde de iç talep artabilir ve enflasyon yükselebilir. Enflasyonun yükselmesi, döviz mevduat hesaplarının yükselmesine yol açabilir. Tasarruf sahipleri, enflasyondan korunmak için, düşük TL mevduat faizlerini de göz önünde tutarak dolarizasyona yönelebilir.

Esas olan yatırımdır, üretimdir, ihracattır, turizmin geliştirilmesidir ve döviz kazandırıcı diğer işlemlerin teşvikidir. Bunlar için gerekli siyasi, sosyal ve ekonomik ortam hazırlanmadıkça, alınacak bütün önlemlerin etkileri geçici olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarımız ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayımlanan genelgeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Mart 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Mart 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test