Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Faizlerin düşürülmesiyle enflasyon düşmez

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TÜİK'in açıklamalarına göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Kasım ayında beklentilerin altında yüzde 0,38 artış gösterirken Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ - ÜFE) baz etkisinin sona ermesiyle enflasyon yeniden çift haneye yüzde 10.56’ya ulaştı. 2019 yılı sonu itibariyle enflasyon Sayın Maliye Ve Hazine Bakanı'nın dediği gibi yüzde 12'nin altında kapatılacak gibi görünüyor.

Kasım ayında enflasyonda meydana gelen bu yükseliş, 2020 yılının ilk yarısında da yükselmeye devam edecektir. Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesiyle enflasyon düşmez. Ciddi bir ekonomik program yapılmalı, içerideki gelişmelerden ve dış baskılardan etkilenmeden sadece Merkez Bankası programları ile maliye politikaları uyum içinde olmalı aynı zamanda bankacılık sektörünün de sorunlarını çözümlemelidir.

2002'de enflasyon yüzde 70 seviyesinde idi ancak uygulamaya konulan ekonomik programa sıkı sıkıya sadık kalınca enflasyon 2006'da yüzde 6 düzeylerine düşmüştü. Enflasyon kalıcı olarak düşürüldüğünde büyüme kendiliğinden oluşacaktır. Hukuki ve Ekonomik koşullar iyileştiği ve güven ortamı oluşturulduğu zaman enflasyon düşer. Öte yandan Kasım, 2019 itibariyle 220milyar dolara ulaşmış döviz mevduat hesapları çözülmeden enflasyonun düşmesini beklememek gerekir.

2019 geride bırakıp 2020'ye ümitle girmek ve işsizliği azaltmak, üretimi ve ihracatı artırmak için reel sektör geleceği görmek ister. İç ve dış yatırımcıya güven ortamı sağlanmadıkça faizleri ne kadar düşürürseniz düşürün yatırım ortamını yaratamazsınız. Yatırımcının isteği, gelecek 3-5 yılı güvenilir görmektir. Bu sorun çözümlenmediği sürece enflasyon düşmez. Güven ortamı sağlandığında 2002 yılında uygulamaya konulan güçlü ekonomiye geçiş programına sıkı sıkıya bağlı kalan 2003 den beri iktidarda olan AKP Hükümetleri 2003-2017 döneminde gelen doğrudan yabancı sermaye girişi 2017 sonu itibariyle Merkez Bankası kayıtlarına göre 193 milyar ABD doları seviyelerine yükselmiştir. Türkiye'ye bu dönem içinde Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerinin başladığı 2005 yılı ile küresel krizin çıktığı 2008 yılına kadar (2008 yılı dâhil Türkiye, tarihinin en yüksek uluslararası doğrudan yatırım miktarını çekmeyi başarmış bir ülkedir. Türkiye'nin doğrudan yabancı sermaye girişi için yatırım stratejilerinin yeniden 2005-2008 arasındaki dönemde olduğu gibi canlandırması, cari açığın sağlıklı finansmanı açısından önemli bir gelişme olacaktır.

Siyasi İrade Kasım 2019'da yüzde 10,56 yıl sonunda ön görülen yüzde 12'nin altındaki enflasyonun hedef tutturulduğu gafletine kapılmadan 2005-2008 arasındaki politikalarına dönmelidir. O nedenle siyasi iradenin 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle öncelikli konusu ekonomi olmalıdır:

1. Yabancı sermaye girişinin sağlanması ve yurt içi yatırımcıların yatırıma yönelik kararlar alabilmesi için hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı güçlendirilmelidir.

2. Yapısal reformlar öncelikle yapılmalıdır. Ekonominin rekabet gücü ve verimliliği artırmaya yönelik politikalara öncelik verilmelidir.

3. 2005-2008 sürecinde olduğu gibi Avrupa birliğine katılım sürecimiz işler haline getirilmelidir.

4. Real sektörün 2017-2018 yıllarında olduğu gibi kredi garanti fonu kaynaklı kredilere yeniden işlerlik kazandırılmalıdır.

5. Kasım 2019 itibariyle 220 milyar dolara ulaşan döviz mevduat hesaplarının çözülmesi özendirilmedir.

6. Yeni Ekonomik programda belirtildiği gibi ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projelerin yanı sıra Kanal İstanbul ve benzeri projeler askıya alınmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test