Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuru temizlemeci, Adnan Bali’yi nasıl şaşırttı?

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Tarımdan güvenlik kamerasına, dijital oyunlardan sosyal medyaya bir çok alanda yenilikler geliştiren girişimcileri destekleyen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali töreni izleyen herkese umut verdi ve “İyi ki Atatürk bu bankayı kurmuş” dedirtti.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali son dönemde girişimcilikle ilgili sözleriyle dikkat çekiyor.

Adnan Bali önce üniversite öğrencilerine yaptığı bir konuşmada ODTÜ'de okuduğu dönemde beş sömestr şeref listesine girdiğini anlattı ve şu önemli tespiti yaptı:

- Atılmaktan korktuğum için şeref listesine girdim. Dozunda kaygı başarıyı getirir. Aşırı politize, sloganvari bir dünyanın esiri olmayın. Kendi kişisel gelişiminizi tamamlamadan dünyayı kurtarmaya çalışmayın. Sonra siz de kurtarılacaklar arasına girersiniz.

Bu önemli tespitten başka onu İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın mezuniyet töreninde dinledik.Bali, şu önemli saptamaları yaptı:

- Girişimciler Türkiye’nin büyümesi açısından büyük önem taşıyor. Eğer biz son 10 yılda, bazı Avrupa ülkelerinin nüfusundan bile fazla, 7 milyonun üzerinde yeni iş yaratmamıza rağmen işsizliği hala aşağıya çekemiyorsak, daha hızlı büyümek zorunda olduğumuz ortada. Ülkemizde hızlı büyümeyi finanse edecek kaynağı yaratabilmek için katma değerli, teknolojiye ve inovasyona dayalı üretim anlayışını geliştirmeliyiz. Katma değeri yüksek ne kadar çok üretim yapıp bunu dışarıya satacak duruma gelirsek, hem ekonomide dışa bağımlığımız azalacak, hem de üniversite mezunu genç nitelikli işsizlerimiz için iş olanakları yaratmış olacağız. Bu da daha fazla girişimcinin desteklenmesi, teknolojiye dayalı daha fazla inovatif fikrin hayata geçirilmesi ile olur.

Herkesin yaptığını değil, fark yaratmanın önemine dikkat çekti Bali ve öyle bir örnek verdi ki fark yaratmanın o kadar da zor olmadığını ortaya koydu. İşte o sözleri:

-  Fiyatla gelen, fiyatla gider sevgili arkadaşlar. Hangi müşteri olursa olsun fiyatla geldiyse fiyatla da gider. Onun için, onun üzerine artık iş modeli kurulamaz. Peki bu durumda yerine ne yapacağız? Yerine, yapılamayanı yapan, vasatın yerine niş alanlarda fark yaratan işleri yapmayı hedefleyeceğiz. Size bir örnekle vereceğim. Bir kuru temizleme şirketinin nasıl fark oluşturacağı bir anıyla aktaracağım. Gömlekleri gönderilmek üzere ayırdığımda bir koldaki düğmelerinden bir tanesini, bir de kravatın altındaki düğmesinin düşmüş olduğunu gördüm. Eşime de hatırlatıp da, ya bunu ya şimdi dikip öyle gönderin ya da lütfen geldiğinde buna dikkat edelim çünkü ben bunu farkında olmadan giymemeyim, gibi bir şey söylemeyi düşünüyordum unuttum. Sonra gömlek geldi, baktım düğmesi dikili. Eşime sordum Bunu kuru temizleme şirketinin yaptığını öğrendim. Beni olumlu yönde şaşırttılar. Onlardan beklemediğim bir şeyi yaptılar. Aradım dediler ki biz buna dikkat ediyoruz dediler. Basit ama muhteşem bir fark…

 

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nden akılda kalanlar

 

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde Yeni Dünya Dizayn Edilirken Medyanın Rolü başlıklı oturumda önemli mesajlar verildi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği, TİM, TÜRKONFED, TÜRSAB gibi kurumların desteği ile gerçekleşen İstanbul Ekonomi Zirvesi önemli iş görüşmelerine sahne oldu. Yapılan görüşmelerin 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefinin gerçekleşmesine yol açabileceği konuşuldu.

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde iki ismin ev sahipliği dikkat çekti.  Zirve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Değer hiç oturmadı. Herkes ile tek tek ilgilendi. Zirve’nin fikir babasıydı, yeni iş fikirlerinin de doğması için ikili görüşmelerin önünü açtı. Adeta ekonominin yeni ufuklara yelken açması için mücadele etti.

Diğer dikkat çeken ev sahibi ise Kürşad Tüzmen oldu. Bütün oturumları izledi. Özellikle medya oturumunu nefesini tutarak izledi. Konuşmacıların kendisine göndermeler yapması üzerine notlar aldı.

Toplantıda bir de konuşmaları ile dikkat çekenler vardı. Bu isimlerin başında TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı geldi.

Zamanın ruhunu anlamayan oyuncuların zamanla kaybolup gideceğini söyledi ve ekledi Avcı:

. Zor ve çetin bir yılı geride bıraktık. Türkiye ekonomisi, son 4 yılda dördüncü defa resesyondan çıkış sinyali verdi. İşte bu noktada büyümenin kalitesi ve sürdürülebilir olması için ev ödevlerimizi eksiksiz yapmaktan başka çıkış yolu görünmüyor.

Zirve’nin dikkat çekmenin ötesinde en önemli konuşmasını yapan isim ise Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kalyoncu oldu. Gelecek kuşakları ve geleceği çok yakından ilgilendiren konuşmanın iki önemli cümlesi şöyleydi:

. İklim değişikliğiyle ilgili mücadelede ve çözümde en güçlü ve kısa vadeli yönetilebilir çözümün yenilenebilir enerjiye geçmek ve bu üretimi artırmak olduğunu düşünüyoruz.

. Türkiye'de bu alanda son dönemlerde yapılan çalışmalar umut verici ve çok önemlidir.

 

 

Atık sektöründe endişe var

Sıfır atığa giden yol biraz engebeli olacak gibi görünüyor. Sektörün bütün bileşenlerinin bir araya gelerek yaptıkları toplantıda çıkan sonuç bunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde önümüzdeki dönemde üzerinde çok konuşacağımız bir konu ilgili çevreler tarafından masaya yatırıldı adeta bir beyin fırtınası yapıldı.

Atık çalıştayı olarak özetlenecek bu önemli çalışmanın çıktıları sonuç bildirgesi haline getirilerek ilgili kurumlara iletilecek.

Önümüzdeki yıl önemli değişimlere gebe olan atık sektörü tüm bileşenleri ile bu konuyu tartıştı. Üç ana başlık çıkarılmıştı. Atık ithalatı, TAT firmalarının geleceği ve geri kazanım katılım payı… Önce konuyla ilgili dört önemli isim söz aldı.

Sektörün duayen isimlerinden Abdullah Teber, olayın kamu tarafını da bilen Cem Ferda Tuncer, İstanbul Ticaret Odası’ndan konuyla ilgili komiteden Mehmet Gökalp ve sektörün içinden bir işadamı Vefa Yavuz söz aldılar. Önemli noktaların altını çizdiler.

Toplantıyı İstanbul Geri Dönüşüm Derneği (İGEDDER) ile Türkiye Sıfır Atık Derneği (TÜSAD) ortaklaşa düzenlemişlerdi.

İGEDDER Başkanı Yüksel Yılmaz ile TUSAD Başkanı Ömer Özkan’ın da konuşmalarda özetlenen sorunları ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

. Atık ithalatına standart getirilmeli. Aksi halde Türkiye birilerinin çöplüğü haline gelebilir.

. İthal atıkların hem menşei ülkede yapılan analizlerinin hem de giriş gümrük kapılarında yapılacak analizlerinin saflık derecelerinin tespit edilebilmesi için kayıt altına alınması gerekiyor.

. Atık ithalatı konusunda Ticaret Bakanlığı-Gümrükler Genel Müdürlüğü nezdinde işlemler gerçekleştirilmekte. İlgili İdarenin çalışanlarına (Muayene Memuru, Gümrük Laboratuarı çalışanları vb.) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık mevzuatı ve çevre bilinci konularında eğitimler verilmelidir.

. Ülkede atık toplayan toplama ayırma tesislerinin devam edebilmesi için iç piyasada oluşan atıkların takibinin düzenli hele getirilmeli.

. TAT lisanslı firmaların durumu, ithalat sebebiyle iç piyasadan mal alınmamasından dolayı firmalar atıkları toplama maliyetini karşılayamadığı için zarar ediyor. 2020 GEKAP gelirlerinden de pay alınamama durumunda firmaların iflas ve kapatma süreçleri başlayabilir.

. Belediyeler ve TAT lisanslı firmalar atıkları toplamak için iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinde sözleşmelerin süresi en az 10 yıl olmalı ve tek tip sözleşme yapılmalı.

. Bakanlıkça çıkarılan Yönetmeliklerin uygulanabilirliği sahada denetlenmeli, denetim sonucunda şartlara uymayan tesislere yaptırım uygulanmalı.

Sorunlar uzayıp gidiyor. Ama esas ana sorun atığın kaynakta doğru ayrış kırılması. Yani temel mesele atığın doğru şekilde atık hale gelmesi. İşte o zaman her şey zincirleme düzelebilir. Kaynağın doğru ayrıştırılmış atık, buna uygun toplanıp, bunu uygun da ayrıştırılırsa geri kazanım büyük bir ekonomi haline dönüşebilir. Sıfır atığı giden yolun da buradan geçtiği özellikle belirtiliyor.

 

Cam istendiği kadar toplanamıyor

Atık çalıştayında en önemli konuşmalardan birini İstanbul’da toplanan camın neredeyse üçte ikisini toplayan Mehmet Özen yaptı. İstanbul’da 32 belediyenin bulunduğu sınırlar içinde 7000 kumbaranın sahibi olan Mehmet Özen isyan ediyor. Bu kumbaraların yeterince dikkate alınmadığını vurguluyor ve daha çok cam toplanması için neler yapılması gerektiğini anlatıyor. Ayrıca sektördeki yanlışlara dikkat çekiyor. Kamu otoritesinin Mehmet Özen’i dinlemesi gerektiğini ifade ediyor. Bir türlü ilgililere ulaşamadığını anlatıyor.

 

Çevre mühendisleri işsiz kalabilir

Toplantıda yeni dönemde uygulamalar konusunda sektörlerin yeterince bilgilendirilmediği konusunda ortak görüş ortaya kondu. Ayrıca uygulamaların firmaların kapanması ve çevre mühendislerinin işsiz kalması ile sonuçlanması tehlikesinden bahsedildi. Bugüne kadar bir şekilde işini yürüten bu kesimlerin toplantı üstüne toplantı yaparak endişeli duruma gelmesini bir şekilde kamu da dikkate almalı ve gerekli bilgilendirmeleri, istişareyi yapmalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Eylül 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İstanbul'da yapıldığı belirtilen bir sokak röportajında konuşan Almancı çift sosyal medyada büyük paylaşım aldı. Ekşi Sözlük ve Twitter'da binlerce etkileşim alan vide...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Eylül 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test