Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anayasalar kriz sebebi değildir

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ‘Gelecek’ adını koyduğu partinin dünya görüşü açısından AKP’den farklı olacağını sanmıyorum. Atatürkçü düşünceye yer vereceklerine inanmıyorum. Çağın devleti olma konusunda, modern devlet anlayışına da itibar edeceklerini sanmıyorum. Bana göre aynı tas aynı hamamdır. Ancak önemli olan bir şey var; Türk siyasi hayatında görülmüştür ki siyasi partiler dıştan etkilerle devrilmiyor. Parti içi çatışmalarla parçalanıyor. Gerek Sayın Ahmet Davutoğlu’nun gerekse Sayın Ali Babacan’ın kuracağı siyasi partiler, AKP’yi içten parçalayacaktır. Böylece AKP’nin ömrü tamamlanıyor. Tabi AKP’nin ömrü tamamlanırken Sayın Cumhurbaşkanın da ömrü tamamlanıyor demektir. Bana göre siyasi hayatımızda farklı koalisyon modelleri karşımıza çıkacaktır. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminden yaptığı konuşma henüz hafızalardan silinmemiştir. Osmanlıyı ihya etmek ve yeni Osmanlı anlayışı devam ettirilmek istenecektir.

Bu görüşle Türkiye’yi çağın devleti yapmak mümkün değildir. Suriye konusunda yaptığı çalışmalar Türkiye’yi bir bataklığın içine sürüklemiştir. O bataklığın içerisinde Türkiye çıkış yolu bulamamıştır. ‘15 gün sonra Emevi Camiinde Cuma namazı kılacağız’ diyen Sayın Ahmet Davutoğlu’dur. 15 günün üzerinden 5 sene geçti. Suriye’de Emevi Camiine gitmek mümkün olmamıştır. Sayın Davutoğlu hayalperest, maziperesttir. Geçmişte yaşayan tiplerdir. Ahmet Davutoğlu Türkiye’yi yarınlara yenilerle dolu olarak taşıyacak aydınlık bir Türkiye’yi vaat etmemektedir. Bugüne kadar pişirilen pilavı yeni bir üslup içerisinde önümüze koyacaklardır. Parlamenter sisteme geçme konusundaki vaadini ise doğru buluyorum.

Türkiye’de ne zaman bir kriz olsa, bu krizin sebebi Anayasa’da aranmış ve her defasında yeni bir Anayasa yapma sureti ile bu krizden çıkma yolu aranmıştır. Bu yol yanlıştır. Anayasalar krizin sebebi değildir, krizin sebebi zihniyettir. Hukuktan nasibini almamış insanların medeniyetçilik kavgası yapması mümkün değildir. Adını ‘Gelecek’ olarak koyduğu siyasi parti, bana göre havanda su dövme gibi bir tabiatın içindedir. Konuşmasında devlete tabi hukuk yerine, hukuka tabi devlet anlayışı yoktur. Konuşmalarında hukukun üstünlüğü yoktur.

Anayasa değişikliği ile bu işin içinden çıkma tarzındaki anlayış işin kolayına gitme halidir. Etrafındaki arkadaşlarının hemen hemen hepsi AKP’nin eski üyeleridir. AKP üyelerinin fikirlerinde bir değişiklik yok ki kurdukları siyasi parti bir görüş partisi olsun. Bu aynı lafları tekrarlamaktan ibaret olacaktır. Yani bu bir nakarat olacaktır. Sadece söyleyenlerin isimleri değişmiş olacaktır. Bütün bu olumsuzluklara karşı Sayın Davutoğlu’nu medeni cesaretle yeni bir siyasi bir partiyi kurmasını kutluyorum. Ummak isterim ki bütün olumsuzluklara rağmen Sayın Davutoğlu şahsında Türkiye Atatürkçü düşünce ile birlikte uygarlık yolunda yürüsün. Rifat Serdaroğlu’nun önderliğinde kurulmaya hazırlanan Çoban Ateşi Hareketi partisinin ise Türkiye’nin lehine bir çalışma olmasını dilerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test