Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmamız muhtemeldir

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesinin Kuzey Afrika ayağı Akdeniz'in kontrol altına alınması projesidir. Bu proje, Akdeniz hakimiyetinde söz sahibi olmak isteyen Rusya'nınd evreye girmesiyle başka bir boyuta taşınmıştır. Bütün bölgede ABD, AB ve Rusya arasında kalan Türkiye; başlangıçta eşbaşkan sıfatıyla hararetle savunulan bu projede devre dışı bırakılmış, Doğu Akdeniz'de zengin hidrokarbon rezervlerinin çıkarılması ve işletilmesi için oluşturulan uluslararası iş birliğine dahil edilmemiştir. Yöneticilerimiz her zaman olduğu gibi aldatılmıştır, kandırılmıştır, yolun yarısında yalnız bırakılmıştır ve bunun sonucunda ülkemiz haksızlığa uğramıştır. Bu durum karşısında Doğu Akdeniz'deki arama ve sondaj çalışmalarını kendi imkanlarımızla yürütme yoluna gidilmiştir. Ancak bu çabalardan istediğimiz sonucu almamız da zor görünmektedir. Çünkü sözü edilen doğalgaz ve petrol rezervlerine ulaşsak bile bunların kendi imkanlarımızla çıkarılması, nakledilmesi, pazarlanması çok büyük teknik altyapı ve ekonomik yatırımı gerektirecektir. Ülkemizin tek başına bunun altından kalkabilmesi oldukça zordur. Muhataplarımız da bu durumun farkındadır. Böyle olunca muhataplarımızın Doğu Akdeniz'de çıkaracakları doğal kaynakların nakil yolu üzerine engel koymak yöntemi tercih edilmiş, halen Libya'nın resmi yönetimi olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetiyle "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat" yapılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından; Libya yönetiminden talep gelmesi halinde "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakatı" çerçevesinde Libya'ya asker gönderilebileceği ifade edilmiştir. Kısaca; ABD, AB ve Rusya'nın tavrı karşısında,bizim de katkımızla bu günkü duruma getirilmiş olan Libya'nın,ülkesine hakim olamayan hükümetiyle iş birliğinden başka seçeneğimiz kalmamış gibi görünmektedir.

Libya'da halen bir iç savaş sürmektedir ve Ulusal Mutabakat Hükümeti için en büyük tehdit muhalif Abdullah Sini hükümetinin kontrolündeki General Hafter güçlerinin oluşturduğu tehdittir. Ulusal Mutabakat Hükümeti Lideri Fayej Sarraj'ın Türkiye ile Deniz Yetki Alanları mutabakatına razı edilmesinin nedeni Türkiye'nin askeri desteğine duyulan ihtiyaçtır. Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) desteklemek maksadıyla bu iç savaşa müdahale ettiği taktirde ilerleyen zamanda telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmamız muhtemeldir. Hafter güçleri; ülkenin üçte ikisine hakim durumdadır, Rusya ve Fransa tarafından desteklenmekte, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'den finansal yardım almaktadır. Türkiye'nin askeri müdahalesi bu ülkelerle sorunlarımızı daha da derinleştirecektir. Ayrıca UMH halen en zayıf dönemindedir, her türlü dış baskıya karşı son derece hassastır ve baş aktörlerin çıkarına uygun görülmediğinde ömrü günlerle ifade edilecek kadar kısadır. Bu durumdaki bir hükümetin ortadan kaldırılması veya mutabakattan kaynaklanan taahhütlerini yerine getirememesi halinde Türk askeri Libya'dan hangi bedelle, nasıl sıyrılacaktır? Asıl önemlisi; UMH'ni destekleyen diğer ülkeler askeri yardım konusunda geride durarak örtülü ve gizli destek sağlarken, Türkiye neden ön plana çıkarılmaktadır? Bir taraftan PKK terörüyle, diğer taraftan IŞİD'le ve Suriye'de başımıza örülen çorapla uğraşırken askerimizi Libya'ya da göndererek cepheyi genişletmek, düşmanı artırmak gelecekte baş edilmesi zor durumlarla karşılaşmamıza neden olacak, belki de müdahale ettiğimiz ülkelerin durumuna sokacaktır.

Bölgede görünenden çok daha büyük bir hakimiyet oyunu oynanmaktadır ve bu oyunda bütün bölge ülkeleri gibi Libya ve ülkemiz de kullanılmaktadır. Böyle bir oyunu kazanmak için ya her yönden (siyasi, ekonomik, sosyal, askeri...) çok güçlü olmak ya da kazanacağından mutlak emin olunan safta istikrarlı bir duruş sergilemek gerekmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test