Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

E-dönüşüm geliyor, ne kadar hazırız?

20.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Son dönemin en etkin konusu e uygulamalara geçiş. Bu uygulamadan öncelikle muhasebe mesleği payını alacak. Bakalım e faturaya ne kadar hazırız.

Perpa Ticaret Merkezi iki bloktan oluşuyor. Her iki blokun birer başkanı var. Hasan Sezgin ve Hacı Demir’in başkanlığında bu önemli merkezde ticaretin nabzı tutuluyor.

Ekonomi ile ilgili önemli toplantılar yapılıyor, bilgi paylaşılıyor. Son olarak Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin koordine ettiği ve önümüzdeki yıla damgasını vuracak bir gelişme olarak görülen e-fatura meselesi masaya yatırıldı. İki önemli toplantı yapıldı. Birinin açılışını Hacı Demir diğerinin açılışını da Hasan Sezgin yaptı.

Çok önemli konuşmacılar vardı. Her iki toplantının da ana konuşmacısı İstanbul Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halim Bursalı oldu.

Belki de Türkiye’de bu konuyu en iyi bilen isimlerden biri olan Halim Bursalı şu noktaların altını çizdi:

. Artık tüm nesneler, yaklaşık 70 milyar civarında nesne, çok yakın zamanda internette buluşacak. Her şey akıllanacak, her şey dijitalleşecek.

. Tabii ki bu gelişmelerden herkes payını alıyor. Öncelikle muhasebe mesleği payını alıyor, muhasebe mesleğinde hepimizin bir iş yapış şekli var.

. Bu çok yakın zamanda yüzde 94 oranında değişeceğini uzmanlar iddia ediyorlar. Biz payımıza düşeni alıyoruz ve gelir idaresi başkanlığı da bundan yararlanmak istiyor.

. Ve bütün uygulamaları, düzenlemeleri, elektronik ortama taşıyor. Yani anlık denetime doğru hızla gidiyoruz. İddia şu; her mükellefin en az 2 senede bir denetimden geçeceği iddia ediliyor. Bazı sektörlerde yüzde 100 bu incelemelerin yapılacağı iddia ediliyor.

. 2018 sonu itibariyle 118 bin 296 mükellef e fatura kullanıcısı olmuş. 45 bin 799 firma e arşiv kullanıcısı olmuş. 932 tane firma e- irsaliye kullanıcısı olmuş.

. Mükelleflerin cirosuna bakıyorduk, 10 milyon ciroyu aşmış mı aşmamış mı diye. Aşmışsa, takip eden dönem içerisinde değil bir sonraki yılbaşında mükellefler e uygulamalara geçmek zorundaydılar.

. Yeni gelen tebliğ ile hayatımız biraz daha genişledi. Yeni e-belgelerle tanıştık, yeni uygulamalara geçeceğiz. Sadece ciro olarak değil bazı sektörlerin cirosuna bakılmaksızın e uygulamalar kapsamına alındığını görüyoruz.

. e-uygulamalar kapsamında geçişin nasıl olduğunu açıklayalım. Yeni dönemde – e fatura, e arşiv faturasız olmayacak. e arşiv fatura teknik olarak da e faturasız olamıyor. 1 Ocak 2020’ den itibaren 10 milyonu aşan firmalar e fatura ve e arşiv faturaya geçmek zorunda kalacak.

. 5 milyon ciroyu aşıyorsak bu mükellefler 1 Temmuz. 2020 tarihinde e uygulamalara geçilecek deniliyor, hem e faturaya hem e arşiv faturaya.

. 19 Ekim 2019 tarihinden önce E fatura kullanıp da e arşiv fatura kullanmayanlar 1 Ocak 2020’den itibaren zorunlu olarak e arşiv faturaya geçecekler. Kağıt fatura artık kesemeyecekler ve kağıt faturayı ancak ve ancak herhangi bir aksama olduğunda, internetiniz kesildiğinde düzenleyebileceksiniz.

. Fakat her kağıt fatura düzenleyen mükellef 15 gün içerisinde o arızaya sebep veren kurumdan bilgi yazısı alacak, yazılı olarak gelir iradesine başvurusunu bilgisini verecek.

. Şu kuralları unutmayalım;  birincisi, e belgeyi kim oluşturursa bu oluşturan kişi ya da kurum bu belgeyi e ortamda saklamak ve arşivlemek zorundadır.

Yine bu toplantılara katılan bir önemli isim de Mustafa Sezen oldu. Onun altını çizdiği noktalar ise şöyleydi:

. Hayatımızın her alanı artık “e” olacak. Bu gelişme özellikle Google’ı, YouTube’ı, Instagram’ı gibi elektronik ortamda reklam ve hizmet sunumu gerçekleştiren firmaları ilgilendiriyor.

. Muafiyet ve istisnalar bizim yerli firmalarımızı etkiliyor. İnternet ortamında işlem yapan firmalarımızı ilgilendiren husus o.

. Özetle birinci vergi; Dijital hizmet vergisi, kısıtlı bir mükellefi ilgilendiriyor. Ama ticaretin genelini aldığımızda dijital ortamda reklam veren, müzik indiren ve sağ el işlemler yapan tüm mükelleflere yansıyacak diye bir endişemiz var.

. Bu yasayla gelen ikinci kapsam ise, banka, sigorta muameleleri üzerinden alınan vergi. Bu, ülkedeki döviz ile ilgili işlemlerin hareketlerine bağlı olarak gelen vergidir ve bu vergi önceden 1000’de 1 idi, şimdi bunu 1000’de 2’ye çıkarttılar.

. İkinci vergi; konaklama vergisi. Turizm alanını direkt ilgilendiren, yeme içmeyi de kapsayan bir vergi sistemi. Mükellef olarak hizmeti sunanlar, ödeyecek olanlar ise bu hizmeti alanlar olacak.

Her iki konuşmada çok ayrıntılıydı. Özetle dikkatimizi çeken noktaları paylaştık burada. Ama yeni yıl ile birlikte iş hayatının e ile başlayan çok farklı bir noktaya doğru evrilecek.  Çok konuşacağız önümüzdeki yıl bu gelişmeleri. Bu açıdan bakıldığında bu tür toplantıların çok faydalı olduğunu belirtmek isteriz.

 

e-dönüşüm aslında çok zor değil

İş hayatını e-fatura ve diğer e’lerle buluşturacak olar entegratörler olacak. Peki bu iş nasıl olacak. İşte onu da Teknobit Satış Sorumlusu Ayşegül Neslihan Cenik şu sözlerle anlatıyor:

. 2013’te E-Fatura’ya geçiş zorunluluğu 10 milyonken 5 milyona düşürüldü. E-arşiv faturaya tabi olduğu halde kâğıt fatura düzenlemeye devam edenler 240 liradan az olmamak kaydıyla yüzde 10 şeklinde bir ceza ödeyecekler.

. Aslında e-dönüşüm başta zor bir iş gibi görünüyor ama hem firmalara hem de kişisel bazda çok rahatlatacak bir sistem. Gelir İdaresi Başkanlığı portali kullananlar biraz zorlanabilirler, işte bu noktada entegratörler devreye giriyor.

. Gönüllü geçişlerde sadece e-fatura ve e-arşiv faturayı istiyorlar aslında mükellefler. E defter için zorunluluğu bekliyorlar. 3 şekilde biz elektronik dönüşüme dahil olabiliyoruz.

 

 

ASKON'un Antalya'da düzenlediği etkinlikte gençlerin e-ticaretle çok yakından ilgilendiği ortaya çıktı. Ancak gençlerin önünün açılması için adımlar atılması gerektiği de vurgulandı.

Tam 3 bin 500 katılımcı ile ticaretin geleceğini konuştular

Son dönemde atak yapan iş insanı örgütlerinden biri hiç şüphesiz ASKON. Genç başkanı Orhan Aydın gündemi ve günceli yakalayan çok önemli toplantılar yapıyor. Üyelerinin önünü açıyor. Son olarak Antalya’da çok önemli bir etkinliğe imza attılar. e-ihracat konferansı çok ilgi gördü. Tam 3 bin 600 katılımcı etkinliği izledi. Çoğunluğu gençlerden, üniversite öğrencilerinden oluşan etkinlik bu alanda Türkiye’nin adımlar atması gerektiği mesajları ile doluydu.

Toplantıya Antalya İl Başkanı Cahit Urfen ev sahipliği yaptı. Genç bir başkan olarak muhteşem bir organizasyon yapmıştı. Açılış konuşmasında çok önemli mesajlar verdi. İşte onlardan birkaç önemli nokta:

. Akdeniz e-ihracat Konferansını çok önemsedik. Çünkü, ülke ihracatımızın artmasını hem bireysel olarak, hem de ülkemiz adına önemsiyoruz.

. Bunu yaparken de uygun maliyetlerle ve hızlı sonuçlar alabilecek yatırımları önceliyoruz. E-İhracat, bu anlamda yatırımlarımız için en hızlı bir şekilde sonuç alabileceğimiz bir kanal.

. Bu kanalı en iyi şekilde kullanabilirsek ve rekabet gücümüzü arttırabilirsek ülke ekonomimize ciddi katkılar sunabileceğiz.

. Sınırların kalktığı, bir tıkla tüm dünyanın elimizin altında olduğu şu günlerde kendimizi de günün şartları ile güncellemeliyiz. Bunun için de bugünden yarına hazırlanmalıyız.

. Unutmayalım ki, gelecek, ihtiyacı olan şeyleri yapabilmek için neyi öğrenmesi gerektiğini bilenlerindir. Neyi öğrenmemiz konusunda bugünden karar verip, zamanında kendimizi hazırlarsak gelecek de bizim ellerimizde şekillenecektir.

. Yarının ticaret tarzı olan e-ihracat konusunda da bugünden hazırlanmalı, bu pazarda en güçlü şekilde yer almalıyız. Bunun için yarının daha müreffeh Türkiye’si için bu konuyu önemsiyor ve sizleri de bu konuyu önemsemeye davet ediyoruz.

Toplantının bir başka önemli açılımını Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Orhan Aydın yaptı. İşte onun önemli sözleri:

. Önümüzdeki yıllar ticari anlamda rekabetin son derece üst düzeyde geçeceği yıllar olacaktır. Bu süreçte asla ve asla durmamalıyız.

. Doğru bir planlama stratejilerimizi belirlemeli, doğru adımlarla da bu planlamayı hayata geçirmeliyiz. Yeni ekonomi düzeninde teknolojik ürünler çok ayrı bir yer tutacaktır.

. Bu nedenle ülke olarak bu ürünlere odaklanmalı adeta teknoloji alanında atağa kalkmalıyız. Salonumuzda birçok gencimizi görüyoruz.

. Özellikle gençlerimize seslenmek istiyorum. Gençlerimizden beklentimiz teknolojinin kurdu olsunlar. Dünya nüfusu hızla artarak devam ediyor. 8 milyara dayanan bir nüfusa ulaştık.

. Dünya nüfusunun yarısından fazlası yani yüzde 60’a yakın bir oranı internet kullanır durumda. Türkiye’de ise bu oran yüzde 75’lere ulaşarak 2018 verilerine göre 60 milyon kullanıcıya dayanmıştır.

. 2018 yılında dünya genelinde 3 milyara yakın insan interneti kullanarak ticaret yapmıştır. Bu da 2 trilyon dolara yakın bir harcamaya tekabül etmektedir.

Etkinlikte açılışında TİM Başkanı İsmail Gülle ile Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da çok önemli noktaların altını çizdi. Ve etkinlikte birçok önemli oturum da yapıldı. Özellikle Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın modera ettiği ve İş Bankası’ndan Bora Gülşeni, Keynes Danışmanlıktan Ahmet Emre Bükçü ile Inter Patent’ten Tolga Duman’ın konuşmacı olduğu oturumda gençler soru fırtınası estirdiler.

Ve görüldü ki bu konu Türkiye’nin özellikle de gençlerin gündemine tam olarak girmiş. Ve tüm kurum ve kuruluşları ile bu işe dört elle sarılmalıyız. Çünkü gelecekte ticarette var olacaksak başka yolumuz yok.

 

 

Türkiye son dönemde tohum konusunda çok önemli adımlar attı. son yapılan uluslarası toplantıda bu adımların geldiği nokta ortaya çıktı.

Tohumculuğa yatırım yapmayan ayakta kalamaz

Ekonomik İş Birliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (ECO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliği ile 7. ECO Bölgesel Tohum Ticareti Kongresi düzenlendi.

Bu önemli Kongre’nin açılışında ECOSA ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akçan çok önemli noktaların altını çizdi. İşte o sözler:

. Tarihsel ve sosyo-kültürel bağlamda birbirleriyle yakın ilişkileri olan, bitişik olarak 8 milyon kilometrekarelik geniş bir coğrafyada yaşayan, 500 milyonu aşan bir nüfusu kapsayan birlikteliğimiz, tohumculuk alanında tam entegrasyonun sağlanması için en önemli dayanağımızdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan ise, tohumculuğun çok stratejik bir sektör olduğunu, tohumculuk sektörüne yatırım yapmayan ülkelerin ayakta kalamayacağını, ECOSA üyesi 10 ülkenin bir araya gelmesiyle bilgi akışının çok daha iyi noktaya geleceğini ifade etti ve şöyle devam etti:

. ECOSA’nın yaratmış olduğu sinerjiyi tarımsal araştırma geliştirme (AR-GE) için de kullanmalıyız. Tohumculuk sektöründeki AR-GE çalışmaları şirketlere kaydırılmalı.

. AR-GE’de özel sektörün payı artmalı. Geliştirilen çeşitlerin ticarileştirilmesi için bu konu çok önemlidir.

. ECOSA üyesi ülkelerin tohumculuk şirketleri de AR-GE güçlerini birleştirmelidir. Türkiye’nin ve diğer ECOSA üyesi ülkelerin AR-GE geçmişleri ortalama olarak on yılı geçmiyor. Bütçe imkânlarımız da sınırlı.

. Yüz yıl önce bu işe başlamış ülke ve firmalarla aramızdaki makas çok büyük, bu aralığı çok hızlı bir şekilde kapatmamız gerekiyor. Gücümüzü birleştirmeliyiz. Bu konuda yapılacak tüm çalışmalara elimizden gelen desteği vereceğimizi ifade ediyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Eylül 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İstanbul'da yapıldığı belirtilen bir sokak röportajında konuşan Almancı çift sosyal medyada büyük paylaşım aldı. Ekşi Sözlük ve Twitter'da binlerce etkileşim alan vide...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Eylül 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test