Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye, ABD’yi ''düşmanca'' davranmakla suçluyor

20.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’li Temsilciler Meclisi üyelerinden sonra, Senatörler de gün geçtikçe Ankara’ya karşı cezai önlemler istiyor ve iki ülke arasındaki gerilim artmaya devam ediyor.

Ankara, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Amerikan kongresini “anti-Türk grupların etkisi altında” hareket etmekle suçladı. Türkiye’nin bu açıklamalarının arkasında kongrenin Milli Savunma Yetki Kanunu kabul etmesi bulunmakta. Alınan ve bu askeri kanuna dayandırılan kararların başlıca sebepleri yabancı basına göre, Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması ve Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervleri konusunda Kıbrıs’la yaşanan anlaşmazlık.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tehdit ve yaptırımların dili, Türkiye’yi ulusal güvenliğini sağlamak için kesin adımlar atmaktan asla caydırmayacaktır. Hiç kimse Türkiye'yi hedef alan bu girişimlere karşı gerekli tedbirlerin alınacağından şüphe duymamalıdır” yorumunda bulundu.

Savunma Kanunu kararları ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanmayı bekliyor. Kanunun faturası 738 milyar dolar olarak açıklandı. Kanun, Ankara’nın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın almasına yanıt olarak, Türkiye’yi ABD liderliğindeki F-35 savaş uçağı programından dışlama kararını yeniledi.

Aynı yasa, belirli koşullar sağlandığı takdirde Trump’ın, Kıbrıs'ta on yıllardır süren silah ambargosunu kaldırmasına olanak tanıdı. Türkiye'nin bölgedeki gaz anlaşmazlığında iddialı bir duruş sergilemesinin ardından gelen bu hareket, bölünmüş adanın kuzey yarısında KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) yönetimini alarma geçirdi. Türkiye, bu adımın “adadaki bir yerleşime yönelik çabaları engelleme ve gerginlik yaratma” riski taşıdığını savunuyor.

Ankara ve Washington arasındaki bu gerilim, Türk lirasının değer kaybına yol açtı. Türk lirası, Amerikan dolarına karşı yüzde 1,67 değer kaybederek, değerini geçtiğimiz iki ayın en düşük seviyelerine geriletmiş oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Yazarlar
Website Security Test